українська російська англійська

Відкритий лист Громадської ради при Міністерстві культури України щодо діяльності Міністра культури

17.11.2015 | 16:21

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

Громадської ради при Міністерстві культури України

 

Щодо довіри до діяльності

чинного Міністра культури

 

Громадська рада при Міністерстві культури України пройшла нелегкий і тривалий шлях формування, який розпочався в часи Революції гідності 2013/2014 років, а завершився підписанням наказу першим пост-Майданівським Міністром. Впродовж всього часу діяльності наша Громадська рада не лише підтримувала, коригувала та критикувала, але й доповнювала ініціативи керівництва Мінкультури, спрямовані на реформування багатогранної культурної сфери відповідно до сучасних вимог, впровадження нових підходів в управлінні культурою та збереження партнерських відносин, розвитку діалогу з громадянським суспільством, дотриманні прозорих й чесних відносин між всіма сторонами.

Серед успішних кроків керівництва Мінкультури в першу чергу слід згадати розпочаті ще весною 2014 року рішучі дії щодо наведення порядку в надзвичайно корумпованій сфері – охороні нерухомої культурної спадщини. Була звільнена дирекція відповідного Департаменту міністерства, повністю змінена структура управління цим напрямком роботи і призначені фахові та не заплямовані керівники. Докорінно змінено склад Науково-методичної ради з питань охорони нерухомої культурної спадщини, до якої вперше не було включено жодного міністерського службовця, зате ввійшли відомі науковці та представники фахової пам'яткоохоронної громадськості. В обов'язковому порядку предметом розгляду на прозорих засіданнях ради вперше стали історико-містобудівні обґрунтування, завдяки яким в минулому знищувалися традиційні середовища історичних міст. Рішення ради де-факто стали обов'язковими для Міністра культури. Приємно зазначити, що до всіх цих подій в той чи інший спосіб була причетна Громадська рада.

За наполяганням громадськості нинішня команда керівників Мінкультури в 2015 році скасувала погодження деяких скандальних проектів забудови історичного центру Києва (вул. Хрещатик, 40/1; вул. Нижній Вал, 27-29; пер. Десятинний, 3-5) та Одеси (вул. Асташкіна, 29; вул. Арнаутська, 23/11 та 26/30; вул.Бєлінського,16; вул. Осипова, 40), здійснені за часів режиму Януковича. Це також відбулося вперше, як і розміщення всіх протоколів засідання Науково-методичної ради на сайті Міністерства.

Громадська рада вимагала змінити керівництво Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень, Генеральних директорів Національних заповідників «Софія Київська» та „Биківнянські могили”, що й було зроблено. Також з літа 2015 року запроваджено механізм обрання за результатами конкурсу керівників музеїв, заповідників та інших установ сфери культури, а до складу відповідної конкурсної комісії завжди входили представники Громадської ради і громадськості. Крім того, Громадська рада долучилася до опрацювання документації, яка знаходиться в завершальній стадії, щодо внесення змін до ключових для пам'яткоохоронної справи Постанов КМ України №1760 від 27.12.2001 та № 318 від 13.03.2002 року.

У квітні 2015 року за ініціативи Департаменту у справах національностей і релігій Міністерства культури та Громадської ради була відновлена Експертна рада з питань свободи совісті та діяльності релігійних організацій, яка об’єднала провідних науковців і громадських експертів з питань державно-конфесійних відносин. Результатом піврічної роботи Експертної ради стало напрацювання Методичних рекомендацій щодо реєстрації статутів (положень) релігійних організацій. Експертна рада також ефективно взаємодіє з профільним Департаментом задля фахового розв’язання конфліктів та проблемних питань у міжцерковних відносинах та під час реалізації Міністерством культури своїх повноважень як спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері міжнаціональних відносин, релігії та захисту прав національних меншин.

Впродовж 2015 року Міністерство культури проявило значну активність у справі підвищення кваліфікації посадових осіб обласних державних адміністрацій, уповноважених реалізовувати державну політику у сфері релігій і національностей, до чого були залучені як національні експерти, науковці, громадські діячі, так і експерти ОБСЄ в рамках проекту «Зміцнення безпеки релігійних громад та інших груп в Україні». Також активною була міжнародна діяльність представників Міністерства у справі протидії російській агресії, зокрема в інформаційній сфері, шляхом представлення на конференціях ОБСЄ інформації про переслідування українських громадян за їх проукраїнську позицію та релігійні погляди на окупованих територіях України – в Криму і на Донбасі.

Ведеться плідна робота над формуванням Ради національностей при Мінкультури, Громадська рада спільно з Міністерством доводить до завершення розробку Національної стратегії у сфері прав людини. Значну підтримку Громадська рада отримала від Міністерства у питанні розміщення в залах Національного музею історії України музейних експозицій, які висвітлюють етапи розвитку різноманітних національних спільнот.

Чинне керівництво Міністерства  надає активну підтримку ініціативам культурно-мистецького життя, співробітники апарату Міністерства відкриті до діалогу з громадськістю, беруть особисту участь у Круглих столах, науково-практичних конференціях, публічних заходах, організованих Громадською радою.  Також підтримуються  ініціативи громадських інституцій з розгляду нагальних проблем сфери культури, зокрема: трудового законодавства, музичного мистецтва, клубної та бібліотечної мереж та інших. Значна частина  пропозицій Громадської ради до Довгострокової стратегії розвитку української культури. були враховані.

Міністерство вдосконалює інструменти зв’язку з громадськістю, зокрема, через рубрики «Консультації з громадськістю», «Громадська рада», «Консультативно-дорадчі органи», які розміщені на офіційному веб-сайті Міністерства та поширює інформацію в соціальних мережах на своїх сторінках в Twitter та Faсebook. Діяльність громадських інституцій висвітлюється також на сайті Громадської ради.

Незабаром, 2 грудня 2015 року пройде рівно рік відтоді як Міністерство культури очолив нинішній його керівник, а згодом приступила до праці вся керівна команда. Заклики до її зміни в культурному середовищі почали лунати відразу від часу призначення, а з початку квітня 2015 року вони набули системного характеру. Проте, потуги ініціаторів відставки не знаходять значної підтримки серед культурно-мистецького середовища. Про це може свідчити такий промовистий факт: на сьогодні електронна петиція про звільнення Кириленка В. А. з посад Віце-прем'єра України з гуманітарних питань та Міністра культури України, розміщена на сайті Президента України понад місяць тому, набрала менше 1 % від необхідних підписів. Хоча в культурному середовищі та соціальних мережах розповсюджувалися численні заклики до підтримки цієї петиції та максимального її поширення.

Незаперечним є той факт, що в часи серйозних структурних та організаційних змін у соціумі завжди була і буде значна кількість невдоволених ними громадян. За 23 роки незалежності України, до Революції гідності, жоден Міністр не наважився на реформування сфери культури. Тому цей процес доводиться проводити нинішньому керівництву Мінкультури в стислі терміни, надолужуючи згаяний час, що призводить до ще більших неприємностей та викликів як для ініціаторів реформ, так і для працівників сфери культури. Цілком зрозумілим і природнім є невдоволення саме останніх, але інша справа, коли протести ініціюють діячі новоутворених громадських організацій та ще й без чітких ділових пропозицій щодо покращення роботи Міністерства.

Однак, на наше переконання, представникам культурних ініціатив, асоціацій, альянсів та іншій зацікавленій громадськості слід давно перейти від не аргументованого критиканства до конструктивної взаємодії з Міністерством культури, спрямованої на синергію в продовженні реформування сфери культури, спільне вироблення плану подальших реформ та посильної участі в їх реалізації. Не втрачаємо надії, що так воно буде та сподіваємося на перемогу толерантності і здорового глузду.

 

Громадська рада при Міністерстві культури України

 

17 листопада 2015 р., місто Київ

 

вул. І.Франка, 19, м. Київ, 01001,

тел. (044) 235-22-33,  e-mail: gromrada.mku@gmail.com

 

 

Довідково: До складу Громадської ради входять представники 120 громадських інституцій, які опікуються питаннями розвитку культури.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України