українська російська англійська

"Виконання рішення сесії КВС означатиме захист пам'яток на багато років, і це означатиме, що питання включення Київського об'єкту до списку під загрозою вже не буде поставати" - Тамара Мазур

13.07.2017 | 08:28

На 41-й сесії Комітету  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, яка проходила у місті Кракові (Республіка Польща), було  розглянуто звіт  спільної моніторингової місії  Центру Всесвітньої Спадщини  та ІКОМОС  щодо стану  збереження об’єкту всесвітньої спадщини «Київ: Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра» (Україна)».

Про це  поінформували  члени української делегації  під час брифінгу  в Клубі Кабінету  Міністрів  12 липня - заступник Міністра культури  України Тамара Мазур, начальник управління охорони культурної спадщини Мінкультури Олександр Єпіфанов,  Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповіднику Любомир Михайлина  та Генеральний директор  Національного заповідника «Софія Київська»  Неля Куковальська.

 

 

Заступник Міністра культури України Тамара Мазур, голова  української делегації,   повідомила, що у схваленому без обговорення проекті рішення Комітету  Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО містяться  чіткі вимоги та рекомендації державі-учасниці Конвенції, спрямовані на підвищення рівня захисту  визначної універсальної цінності об’єкту, а також розповіла, яким чином Україна буде реалізовувати це рішення.

«Рішення  Комітету є непростим для нашої держави, проте вперше за всю історію –  це рішення де вказується Київський об’єкт - є дуже конкретним і містить чіткий порядок дій: що повинна зробити держава Україна, щоб зберегти свій об’єкт. Хочу наголосити, що Київський об’єкт не внесли до списку під загрозою, - зазначила Тамара Мазур.

 

 

«Моніторингова місія відзначила зусилля держави по врегулюванню тих проблем, які є на сьогодні. Цього року вперше проект рішення не містив згадки про будь-яку конкретну адресу, тим самим Комітет всесвітньої спадщини хотів наголосити на тому, що держава повинна зосередитись на всіх забудовах, які можуть впливати на визначну універсальну цінність об’єкту, які заплановані або реалізуються в буферних зонах. Сьогодні ми вже маємо рішення, яке стосується абсолютно всіх містобудівних перетворень, які були погоджені і не реалізовані, або які плануються до погодження. Одночасно ми маємо чіткі рекомендації для держави Україна - як надалі бути з перетвореннями, в тому числі на території монастиря».

 

Так, зокрема,  у звіті  місії відзначено задовільний загальний стан збереження об’єкту,  а також той факт, що роботи, здійсненні Монастирем Києво-Печерської лаври не мають негативного впливу на визначну універсальну цінність об’єкту.

Генеральний директор Національного Києво-Печерського історико-культурного заповіднику Любомир Михайлина повідомив про результати моніторингової місії, яка відбулась навесні цього року.

 

 

«Під час  моніторингової місії було показано абсолютно всі об’єкти, зокрема і ті, які викликали певні зауваження у громадськості, всі вони були оглянуті. Ми вже приступили до роботи щодо розробки довгострокової програми реставрації та реабілітації об’єктів, які знаходяться на території заповідника», - розповів Любомир Михайлина.

Генеральний директор  Національного заповідника «Софія Київська».Неля Куковальска зазначила, що після візиту моніторингової місії, заповідником було отримано звіт,  де відзначався  загальний задовільний стан об’єкту Софія Київська, окрім одного –  приміщення Бурси.

«Це пам’ятка XVIII століття, яка  понад 50 років перебуває в оренді  в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України і, згідно з орендними умовами, ця організація мала доглядати за пам’яткою. На превеликий жаль цього не сталося і на сьогодні пам’ятка перебуває в аварійному стані. Місія  звернула на це нашу увагу і ми будемо реагувати  вже найближчим часом. Як тільки вирішиться питання з відселенням архіву і як тільки знайдуть для нього відповідне місце – ми займемося першочерговими протиаварійними, а далі реставраційними роботами», - зазначила Неля Куковальська.

 

 

Експерти моніторингової місії наголосили, що вплив попередньої неналежної містобудівної діяльності, відсутність регулятивних норм і загального стратегічного бачення все ще становлять загрозу для ландшафту річки Дніпро, візуальної цілісності об’єкту та, відповідно, для його визначної універсальної цінності.

Комітет  Всесвітньої Спадщини вніс наступні рекомендації  Україні щодо стану збереження об’єкту  всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра» (Україна)»:

фіналізувати план управління об’єктом, усунувши у тому числі недоліки в управлінні, зазначені попередніми місіями, шляхом посилення міжвідомчої координації й співпраці в управлінні об’єктом. Запровадити механізми моніторингу на пам’ятках, що перебувають під негативним впливом.

інвентаризувати  всі заплановані та погоджені у попередні роки та не реалізовані проекти спорудження висотних будівель в межах охоронних зон об’єкта всесвітньої спадщини та на його територіях, вжити заходів для припинення реалізації  цих проектів до проведення комплексної оцінки впливу на спадщину та отримання щодо них висновків ЦВС та дорадчих органів (ІКОМОС, ІККРОМ);

запровадити  жорсткі регулятивні норми з метою заборони висотних будівель в межа буферної зони, а також дотримання параметрів висотності будівель, що підлягають реконструкції;

внести зміни до Закону України «Про охорону культурної спадщини» в частині визначення всесвітньої спадщини;

фіналізувати Генеральний план міста Києва, складовою частиною якого включити Концепцію містобудівного розвитку  і План зонування Центральної частини міста.

 

Заступник Міністра культури  України Тамара Мазур відзначила, що  держава вже фактично почала виконувати ті рекомендації, які є в рішеннях: посилено режими в буферних зонах і затверджені межі буферних зон, підготовлено зміни до Закону «Про охорону культурної спадщини», складено перелік запланованих містобудівних перетворень та прийнято рішення  не видавати дозволи на проведення земляних робіт по тих об’єктах, по яких є погоджена документація, але немає висновку Центру Всесвітньої Спадщини щодо можливості реалізації проекту.

«Виконання цього рішення означатиме захист пам’яток на багато років і це означатиме, що питання включення об’єкту «Київ: Собор Святої Софії з прилеглими монастирськими спорудами, Києво-Печерська лавра» до списку під загрозою вже не буде поставати.

До 1 грудня 2018 року ми маємо поінформувати Центр Всесвітньої Спадщини про те, що нами було зроблено на виконання поставлених завдань. І ми докладатимемо всіх зусиль, щоб всі рекомендації були реалізовані, держава докладатиме всіх зусиль для того, щоб мінімізувати будівний вплив на визначну універсальну цінність пам’ятки». – наголосила Тамара Мазур.

 

 

Начальник управління охорони культурної спадщини Мінкультури Олександр Єпіфанов повідомив, що на виконання рекомендації  моніторингової місії  - створити перелік ділянок, на яких ведуться або заплановані будівельні роботи, зокрема, висотні будівлі в межах охоронних зон пам’яток -  Мінкультури максимально збирає і акумулює інформацію про всі раніше видані дозволи на будь-які  містобудівні перетворення в охоронних зонах  з метою уникнення неприємних моментів  у сфері збереження культурної спадщини. Так, за його словами, управлінням охорони культурної спадщини Мінкультури вже фіналізується остаточна версія регламенту та порядку  інформування ЮНЕСКО про заплановані містобудівні перетворення.

 

 

Тамара Мазур також  повідомила, що цього року Україна вирішила взяти участь у виборах до Комітету Всесвітньої Спадщини, членство в якому відкриває величезні можливості не лише в частині презентації української культурної спадщини.

«Ми маємо величезний досвід, яким можемо поділитися з іншими,  і ми готові ділитися цим досвідом. У листопаді відбудуться вибори і, сподіваюсь, ми станемо членом Комітету Всесвітньої Спадщини», - сказала заступник Міністра культури.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України