українська російська англійська

У Києві вшанували пам'ять жертв Голокосту ромів

03.08.2017 | 08:00

У Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту ромів у  Національному історико-меморіальному заповіднику "Бабин Яр", біля пам’ятника загиблим під час Другої Світової війни ромам – меморіалу «Кибитка», який минулого року був тут встановлений за сприяння Міністерства культури України, відбувся вечір пам’яті «Будемо жити, романе».

 

 

Його організаторами з ініціативи народного артиста України та художнього керівника театру «Романс» Ігоря Крикунова стали Міжнародний фонд «Відродження» і Національно-культурне об’єднання «Амала».

 

 

У заході взяв участь та виступив перед зібраною громадою  директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

«Не буває трагедії великої і малої, не буває трагедії своєї і чиєїсь, чужої, не буває трагедії далекої і близької. Будь-яка трагедія у масштабах навіть однієї людини – це трагедія глобальна, а трагедія, яка стається у масштабах цілого народу, як це сталося і з ромським етносом під час Другої Світової війни, - це трагедія, яка не має виміру, яка  кличе до пам’яті і свідомості кожної людини», - відзначив під час свого виступу Андрій Юраш.

«Роми – нація виняткового натхнення і виняткової душі. Саме тому навіть назва геноциду, назва трагедія, згадати яку ми сьогодні тут всі зібралися, - має  таку вражаюче символічну, назву – Чорний Жах, Калі Траш. Події такого значення і звучання не могли лишитися без особливого, спеціального відображення у народній пам’яті, у народній свідомості. Власне, тому й колесо на ромському прапорі має яскраво червоний колір».

 

 

Також він навів конкретні факти, які стосуються деяких статистичних вимірів цієї трагедії. Загалом у часі війни, у горнилі Калі Трашу загинуло, за різними підрахунками, від півмільйона до півтора мільйона ромів. Коли говорити про втрати у процентному відношенні,  то роми, мабуть, є цією етнічною спільнотою, яка найбільше постраждала у часі війни – 90% ромів загинули у Німеччині, Австрії та Естонії. В Україні число жертв Калі Трашу становить 19-20 тисяч осіб.

Хоч події, на згадку яких саме 2-го серпня було встановлено відзначення дня пам’яті Геноциду Ромів, пов’язані з концентраційним табором Аушвіц-Біркенау, в нетрях якого у ніч з 2-го на 3-є серпня загинуло близько 3000 ромів, але, стоячи тут, у Бабиному Яру, - зауважив Андрій Юраш, ми не можемо не пам’ятати всі події та обставини, які пов’язують також трагедію Калі Трашу з ситуацією в Україні, коли у вересні 1941 року 5 таборів були розстріляні у Бабиному Яру.

 

 

Окрім того, представник Міністерства культури  зауважив, що Україна належить до числа тих європейських держав, в яких вшанування пам’яті Калі Трашу відбувається на державному рівні – ще 2004 року Постановою ВРУ від 8 жовтня визначено вшанування саме цього дня – 2 серпня. До речі, ще тільки в 6-х європейських державах згадування геноциду ромів відбувається у цей же день – у Чехії, Угорщині, Словаччині, Польщі, Литві та Хорватії. 

 

 

Для порівняння можна відзначити, що 12 країн відзначають день Голокосту ромів у Міжнародний день Голокосту – 27 січня, 2 країни (Болгарія та Росія) поєднують згадку про ромський геноцид із Міжнародним днем ромів, який відзначається 8 квітня, а ще 4 країни (Сербія, Нідерланди, Бєларусь і Австрія)  шанують пам'ять загиблих ромів у дні, які пов’язані з подіями власної історії. А 7 європейських держав взагалі не мають дня відзначення Дня голокосту ромів – Греція, Франція, Румунія, Канада, Великобританія, Бельгія, Андорра.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України