українська російська англійська

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник презентував унікальну археологічну пам'ятку - залишки фортифікаційних мурів ХІІ ст.

15.08.2018 | 22:46

У Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбувся брифінг, присвячений відкриттю влітку цього року на території Митрополичого саду унікальної археологічної пам’ятки - залишків фортифікаційних мурів ХІІ ст.

Захід пройшов у межах відзначення професійного свята – Дня археолога. На брифінгу були присутні заступник Міністра культури Тамара Мазур, в.о. генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник, завідувач сектору археології науково-дослідного відділу історії та археології Заповідника, кандидат історичних наук Сергій Тараненко.

 

 

 «Археологи щороку відкривають нові об’єкти, які свідчать про давність нашої історії, нашої державності, вони кожного разу підкреслюють, що Україна має  велике минуле. Об’єкт на території Києво-Печерського заповідника на сьогоднішній день є унікальним, подібних в Україні не так багато», - зазначила під час свого виступу заступник міністра культури України Тамара Мазур.

«Дуже важливо, щоб такі знахідки були належним чином презентовані, аби кожен міг прийти і на власні очі побачити історію, доторкнутися до неї. Важливо, щоб розвивалось питання музеєфікації археологічних знахідок, а не тільки їх консервації».

Вперше залишки оборонної стіни часів Київської Русі було відкрито і досліджено у 1951 році археологами під керівництвом кандидата історичних наук Володимира Богусевича. Сучасні розкопки були здійснені співробітниками сектору археології науково-дослідного відділу історії та археології Заповідника під головуванням завідувача сектору, кандидата історичних наук Сергія Тараненка. Також до робіт були залучені студенти-археологи Київського університету ім. Бориса Грінченка.

 

 

 

«Одним із основних завдань Заповідника є збереження нашої архітектурної спадщини. На сьогоднішній день плануються заходи щодо подальшої консервації з метою збереження і дослідження пам’ятки, а також її подальшої музеєфікації, перетворення на об’єкт експонування для відвідувачів», - говорить Олександр Рудник.

Польовий опис знахідок на сьогодні нараховує понад 1500 одиниць матеріалу, з них близько 1110 – фрагменти плінфи – плитоподібної цегли, яка використовувалась при будівництві муру. Серед іншого також було знайдено фрагмент стулкового браслету та пломбу дрогочинського типу, що свідчить про те, що Києво-Печерський монастир міг бути суб’єктом зовнішньої торгівлі.

 

 

«Пам’ятка дійсно є унікальною, унікальною є саме така структура фундаменту. Ми маємо всього декілька місць часів Київської Русі, де будувались такі стіни. Згодом матимемо більше інформації про будівельні технології того часу. На початку вересня розпочнуться роботи з консервації об’єктів», - розповів Сергій Тараненко.

 

 

Усього на території України близько 300 кам’яних споруд, які відносяться до доби Київської Русі, приблизно 50 з них знаходяться у Києві. Тому кожна нова знахідка є безцінною. Запланована музеєфікація знахідки у  Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику є важливим кроком зі збереження спадку Київської Русі в контексті історичної справедливості та відстоювання культурних цінностей.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України