українська російська англійська

Оголошено про офіційний початок будівництва Меморіалу Героїв Небесної Сотні

13.05.2019 | 16:14

Сьогодні на Алеї Героїв Небесної Сотні представниками Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції гідності було оголошено про офіційний початок будівництва Меморіалу Героїв Небесної Сотні.

Проекти Меморіалу та Музею були обрані через Міжнародний відкритий архітектурний конкурс проектів на кращу проектну пропозицію щодо об’єкта «Національний меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності», визначені переможці в  номінаціях "Меморіал Героїв Небесної Сотні"  та "Музей Революції Гідності". Зокрема, створення Музею Революції Гідності передбачає великий експозиційний та освітній простір у 27 тис. кв.м., Дім Свободи, медіатеку, конференц-зали, майстерні та студії.

«Події Революції Гідності - свіжа, болюча рана для кожного з нас, яка потребує осмислення.  Алея Героїв Небесної Сотні – це сакральне місце, місце де пролилася кров за найбільші цінності, які є  у людини -  за збереження своєї Гідності і боротьби за свободу свого народу. Тут загинуло понад сто наших найкращих Героїв і наш святий обов’язок увіковічнити ті події не лише у пам’яті, а й в осмисленні того, що відбулося», -  зазначив Міністр культури Євген Нищук.

«Ми хочемо відкрито повідомити, що розпочинаються підготовчі роботи для спорудження меморіальної частини комплексу Музею Революції Гідності. Йдеться навіть не про будівництво, а про продовження боротьби за Гідність. Цьому проекту передувала велика боротьба – спочатку за те, щоб тут не їздили машини, потім, щоб тут було побудовано Музей, а не розважальний центр. Вперше було проведено абсолютно прозорий Міжнародний відкритий архітектурний конкурс проектів на кращу проектну пропозицію із залученням фахівців з багатьох  країн світу. Була широка дискусія і обговорення проектів-переможців. Жодного приховування не було. Після проведення конкурсу розпочалася активна документальна і підготовча робота. Наступним етапом, з яким ми зіткнулися – активні слідчі дії, але ми всі розуміли важливість цього. І от тепер ми зібралися для того, щоб повідомити, що в нижній частині  Алеї проведені роботи і це відкриває нам можливість початку реалізації спорудження Меморіальної частини».

Умови конкурсу було сформовано широким колом експертів із залученням громадськості, родин Героїв Небесної Сотні, активістів, поранених учасників Євромайдану. У лютому 2018 року на Майдані Незалежності було відкрито виставку конкурсних проектів. Водночас оригінали конкурсних проектів експонувалися в Будинку архітектора Національної спілки архітекторів України. Одночасно з відкриттям виставки Міністерство культури України розпочало громадське обговорення конкурсних пропозицій через оголошення на сайті Міністерства культури України з можливістю завантаження усіх поданих конкурсних проектів. Окрім того, інформацію про проект і його обговорення оприлюднювали сайт Національного музею Революції Гідності. Загалом було проведено 13 обговорень: громадське обговорення в столичному Будинку архітектора, представлення проекту родинам Героїв Небесної Сотні, ГО "Реанімаційний пакет реформ", Музейній раді при Міністерстві культури, Консультативній раді з охорони пам’яток культурної спадщини при Департаменті культури КМДА (двічі – представлення проекту-переможця та науково-проектної пам’яткоохоронної документації), Архітектурно-містобудівній раді при головному архітекторові міста Києва, Науково-технічній раді при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Експертній раді з розвитку меморіально-музейного комплексу; організовано громадське обговорення у Львові, в центрі митрополита Андрея Шептицького, презентацію та обговорення на архітектурних фестивалях "CANactions", "PROSTONEBA" й "Ukrainian Urban Awards".

На обговореннях проводили опитування-анкетування. Такі ж самі анкети, в яких пропонувалося висловити свою думку та внести пропозиції щодо проекту, розіслано у квітні 2018 року на адресу кожної родини загиблих майданівців разом із випуском "Вісника Музею Майдану", де опубліковано основну інформацію про проект.

У результаті обговорень та анкетування автори проекту Меморіалу Ірина Волинець і Марія Процик одержали перелік рекомендацій, які значною мірою враховано при подальшому проектуванні.

Розміщення Меморіалу саме на алеї Героїв Небесної Сотні визначено й Концепцією розвитку Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та зафіксовано в завданні другої стадії конкурсу.

Проект Меморіалу передбачає збереження прострілених кулями стовпів і дерев, кам’яної стіни з рекламою банку "Аркада", кам’яної тумби для квітів зі слідами від куль, пам’ятника на честь загиблих протестувальників, складеного з бруківки. Буде промарковано місця загибелі майданівців та місця, де були барикади. На алеї залишаться дерев’яний хрест і каплиця, які постали після розстрілів. Нижня частина Меморіалу, де буде розміщено стелу, зберігає вимощування оригінальною бруківкою.

За словами генерального директора Музею Революції Гідності Ігоря Пошивайла, після проведення низки слідчих дій, Генпрокуратура України надала дозвіл на початок робіт.  

«Згідно плану підготовчих робіт, буде демонтована бруківка, проведені роботи по демонтажу квіткового годинника», - розповідає Ігор Пошивайло.

«Нами були докладені значні зусилля по збереженню дуже важливих артефактів. В 2014 році ми створили памяткоохоронну документацію для тих нерухомих об’єктів, які сьогодні мають статус пам’яток місцевого значення і є під охороною держави. Вони стануть  частиною меморіалу – це прострелені стовпи,  фасади будівель та клумби, це також і  інші об’єкти. Наш шлях не є «заморожуванням» подій чи людей,  це є пошук нових форм, доступних не лише вузькому колу людей, які прагнуть монополізувати пам'ять, адже пам'ять має бути живою і активною». 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України