українська російська англійська

Силами Мінкультури та небайдужих людей унікальна світлина Тараса Шевченка повернулася до Музейного фонду України

23.05.2019 | 14:58

Сьогодні, 23 травня  у Національному музеї Тараса Шевченка відбулася презентація унікальної прижиттєвої світлини Тараса Шевченка, яка зникла з Будинку-музею Тараса Шевченка у м. Києва під час Другої світової війни.

Як повідомив генеральний директор Національного музею Тараса Шевченка Дмитро Стус, завдяки зусиллям небайдужих людей та оперативних дій фахівців відділу музеїв Міністерства культури, унікальна прижиттєва світлина Тараса Шевченка повертається до фондів Національного музею Тараса Шевченка.

«Сьогодні у нас особливий день -  фотографія, яка зберігалася у фондах Будинку-музею Тараса Шевченка та зникла під час Другої світової війни  повертається в наші фонди. Дуже символічно, що  це збігається в часі з представленням проекту «Перепоховання = Перетворення», присвяченого формуванню національної пам’яті. Ця світлина буде розміщена до кінця літа в залах Національного музею Тараса Шевченка , а потім передана для експонування до Будинку-музею Тараса Шевченка», - говорить Дмитро Стус.

Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що за поверненням до Національного музею Тараса Шевченка цієї реліквії, як і інших культурних цінностей що останнім часом були повернуті  до Музейного фонду України стоїть кропітка робота фахівців відомства.

 «За останній період до музейних фондів повернулися твір видатного українського живописця другої пол.19 – поч. 20 ст. Сергія Васильківського «Етюд з будинком», втраченого Харківським художнім музеєм під час Другої світової війни, і Грамота Петра Першого 1708 року, повернуті ікони  (XVIII ст.), Плащаницю (ХІХ ст.) і сьогодні повертається ця світлина. За цим всім стоїть наполеглива робота наших фахівців», - наголошує Євген Нищук.

«Історія повернення цієї унікальної фотографії до музейної колекції сповнена трагічних пригод та щасливих співпадінь, що надає ще більше містичності образу Тараса Шевченка. Сподіваюсь, що ці щасливі співпадіння нададуть нам наснаги  ще більше  цікавитися творчістю Тараса Шевченка, ще більше усвідомлювати, що повернення культурних цінностей і надбань, які  розкидані по  всьому світу, є нашим  важливими завданням».

Заступник Міністра культури Тамара Мазур відзначила, що для України є дуже важливим, що саме в ці непрості  часи,  українське  культурне надбання повертається на Батьківщину.

«Я сподіваюсь, що цей ланцюжок гарних  повернень  наших артефактів, наших музейних предметів буде  продовжуватися  і  стане гарною традицією», - додала Тамара Мазур.

За словами головного зберігача фондів Національного музею Тараса Шевченка Юлії Шиленко, випадки коли до фондів через багато років  повертаються втрачені реліквії  є величезною подією для музею.

За словами музейників,  останні часом такі випадки частішають, що свідчить про довіру до музеїв та інституції Мінкультури.

«Це фото належить до прижиттєвих зображень Тараса Шевченка. За зображення на цій фотографії друзі Тараса Григоровича називали його академіком. Світлина Тараса Шевченка виконана в ательє Олександра Шпаковського у Санкт-Петербурзі, дослідники по різному датують появу фото – 1858-1859 або ж 1860-1861 рр.  Загалом прижиттєвих зображень поета збереглося не так вже багато, наш музей має 11 світлин. На звороті світлини є довоєнний штамп Будинку-музею Тараса Шевченка, номер та розмір, а в правому нижньому куті підпис «Т.Ш-ко», тож світлина  експонуватиметься у Будинку-музею», - розповідає Юлія Шиленко.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України