українська російська англійська

У Києві обговорили дослідження культурної інфраструктури в умовах децентралізації

04.06.2019 | 17:08

Сьогодні, 4 червня в Українському кризовому медіа-центрі  відбувся круглий стіл: «Культура в умовах децентралізації», під час якого було презентовано дослідження культурної інфраструктури в умовах децентралізації громад-партнерів DOBRE.

У круглому столі взяли участь представники Міністерства культури України, Мінрегіону, представники USAID, Українського культурного фонду, Українського центру культурних досліджень, Платформи культурних ініціатив “Ізоляція”, Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, дослідники та громадські активісти.

 

 

Міністр культури України Євген Нищук  наголосив на важливості проведення ґрунтовних досліджень, які демонструють позитивні результати реформи децентралізації, адже якісна реалізація реформи можлива лише на основі чіткого розуміння потреб на місцях та точок впливу, які цього потребують.

Міністр культури зазначив, що команда відомства активно працює над посиленням ролі культури як майданчика для діалогу між владою, бізнесом та громадою. За підтримки Міністерства впродовж 2018-19 років проведено низку досліджень щодо особливостей та стану культури в громадах, це репрезентативне соціологічне опитування щодо участі в культурному житті; аналітичне дослідження "Стан та перспективи розвитку соціокультурної інфраструктури в об'єднаних територіальних громадах" на прикладі 28 громад в Одеській області; загальноукраїнське он-лайн опитування щодо якості, доступності та переліку культурних послуг. Це дозволяє краще розуміти розвиток цього процесу, виокремлювати конкретні напрямки, які потребують особливої уваги та розуміти виклики реформи децентралізації для культурної політики держави. Так, впродовж останніх  років запущено багато ініціатив, які демонструють вдалий приклад розвитку  територіальних громад, де культура розглядається як фундамент  економічного розвитку, створює туристичну привабливість краю та окремих місцин, навколо яких об’єднуються  територіальні громади.

 

«Для нас дуже важливо надати закладам культури нового імпульсу життя, перетворити бібліотеки, будинки культури на  майданчики для комунікацій людей різного віку, адже культура торкається та стосується кожного. Заклади культури це ті осередки, які об’єднують громаду та,  у свою чергу, створюють великі можливості економічного розвитку території, покращення якості та комфортних умов життя для усіх груп населення», -  наголосив Євген Нищук.

 

 

Як повідомив Міністр культури, останнє соціологічне опитування залученості населення до культурно-мистецьких практик встановило низку невтішних фактів: впродовж останнього року 60% дорослого населення України не читали жодних книжок і не відвідували ані бібліотеку, ані книгарню;  лише близько 1% населення відвідують культурні заходи настільки часто, наскільки бажають, а 50% дорослого населення не відвідало жодного культурного заходу; при цьому 79% населення зазначають, що за певних обставин, відвідували б культурні заходи частіше.

 

«Ми наголошуємо на необхідності враховувати потреби та можливості населення в громадах, вивчати проблематику та історії успіху, оцінювати матеріально-технічний стан закладів та регулярно моніторити ситуацію на місцях. Такі речі дають нам можливість моделювати і акцентуватися на розробці наших стратегій та пріоритетів, уникати  ризиків у процесі державотворення, тому я  буду дуже вдячний команді, яка допоможе нам в цих дослідженнях», - зазначив Євген Нищук.

 

Під час свого виступу виконавчий директор Українського культурного фонду зупинилися на аналізі залученості представників ОТГ до участі у цьогорічних програмах фонду, що свідчать про суттєвий дисбаланс між столицею та регіонами. Із 2025 отриманих заявок, більше половини учасників із Києва, четвірка найбільших областей за кількістю поданих заявок –  Львівська, Одеська, Харківська та Рівненська, всі інші області представлені від 1 до 50 заявок, і найменшу активність проявили представники ОТГ.

Як повідомила Юлія Федів,  команда Українського культурного фонду планує виправити цю ситуацію, зокрема  через відкриття  мобільних регіональних представництв, які б мали  можливість подорожувати областю, проводити тренінги, інфодні, навчання та консультації. Ще одним важливим завданням, за її словами, є започаткування підвищення кваліфікації щодо подання проектних заявок. Наразі фондом розробляється школа проектного менеджменту в сфері культури, орієнтована на регіони, її  завдання -  не лише розповідати  про подачу заявок, але також навчати  азам проектного менеджменту та комунікації.

 

«Разом з міжнародними організаціями ми запустили всеукраїнську кампанію, спрямовану на популяризацію культури, і відповідно, я всіх закликаю проголосувати за найкращу креативну ідею. Ми маємо надію, що на кінець року вже більше людей на місцях розумітимуть важливість інвестицій не лише зі сторони держави чи місцевої влади та місцевої громади, але і також зі сторони бізнесу», - повідомила Юлія Федів.

За її словами,  фонд також працює над запуском двох програм, пов’язаних саме з місцевими програмами. Це, запуск окремої програми по підтримці мережування  та створення спільних платформ  на рівні України в різних секторах культури  і мистецтва, і програма «Мала та велика культурна столиця», яка буде орієнтована на ОТГ.

«Сподіваємося, що в рамках цих конкурсів ми будемо в рік обирати два міста – одне велике, одне маленьке – яке отримає статус культурної столиці, який, згідно нашої концепції, дозволятиме залучити зовнішні сили для того, щоб піднімати рівень культури у місті. Роботи досить багато і ми маємо  надію, що наступні кілька років статистика  збільшиться в сторону малих ОТГ, а не лише на рівні обласних центрів і столиці, зокрема», - зазначила Юлія Федів.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України