українська російська англійська

Євген Нищук нагородив відзнаками Мінкультури співробітників СБУ, які знешкодили міжнародну групу контрабандистів - торгівців предметами старовини

14.03.2017 | 18:27

Сьогодні у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулася урочиста церемонія вручення Міністром культури України Євгеном Нищуком відзнак Мінкультури співробітникам Управління СБУ в Рівненській області, які знешкодили міжнародну групу контрабандистів – торгівців предметами старовини та сприяли поверненню в Україну  «Меча Вікінга».

 

Учасниками заходу стали відомі археологи, науковці,  реставратори та співробітники музеїв, а також  почесні гості  та учасники подій, пов’язаних із поверненням  артефакту  - викраденої та вивезеної за межі України археологічної та  історичної  знахідки  «Меча Вікінга».

 

Відкриваючи захід, Міністр культури України Євген Нищук  нагадав присутнім про історію повернення цього артефакту  в Україну.Так, 1 березня 2016 р. естонські митники виявили в одній з вантажівок на кордоні Естонії з Росією меч епохи вікінгів. Експертиза з’ясувала, що цей меч датується кінцем Х – початком ХІ ст.., належить до скандинавських старожитностей цього періоду та має велику цінність. Претензії на цей меч, який отримав назву «Меч Вікінга», висунула Росія, наголошуючи, що відповідно до Конвенції «Про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності», подібні предмети передаються до країни, з яких їх було вивезено.

 

За словами Міністра культури, небайдужі науковці, в тому числі археолог  Максим Левада і привернули увагу до цієї та навели факти, що конфіскований меч незаконно і нелегально вивезений з України. До цієї справи підключився народний депутат України Дмитро Тимчук, який зробив  звернення до Віце-прем’єр міністра, Міністра культури, Міністра закордонних справ та голови СБУ з вимогою термінового втрутитись в ситуацію та повернути меч. Посол України в Естонській Республіці Віктор Крижанівський офіційно звернувся до представників естонської влади з претензією на конфіскований меч. І завдяки вчасним та злагодженим діям, 12 травня 2016 р. Естонія офіційно повернула меч Україні, а вже 13 травня його було доставлено до Києва.

 

«Завдяки великій, титанічній роботі співробітників Служби  безпеки України та інших органів  вперше в історії України знешкоджено організовану міжнародну злочинну групу, яка налагодила нелегальний обіг археологічних предметів за кордон, де окрім меча, який ви з можете побачити, викрито понад 1000 предметів нашої культурної спадщини, нашої історії», - сказав Євген Нищук.

«Повернення цього Меча має велике значення  - це сакральна річ для  будь якого народу. Меч є символом  влади і перемоги, зламаний меч – означає поразку, а якщо меч потрапляє до ворога -  це значить, що воїн здався.  На сьогодні наш Меч  повернений, і це має символічне значення, оскільки в протистоянні з кремлівською агресією, повернення і відновлення історичної правди, цих важливих символів, які належали саме прадавній українській землі  є ствердженням перемоги правди та справедливості».

 

Міністр культури також подякував народному депутату України Дмитру Тимчуку за його активну участь в поверненні артефакту  та вручив символічний дарунок – книгу Федора Андрощука «Мечі вікінгів».

 

За вагомий особистий внесок у боротьбі з незаконним переміщенням культурних цінностей

та високий  професіоналізм почесними відзнаками Міністерства культури  України «За досягнення в розвитку культури і мистецтва» було нагороджено співробітників Управління Служби безпеки України в Рівненській області  -  Олександра Бейко та Романа Романова.

 

Народний депутат України Дмитро Тимчук під час свого виступу відзначив важливість спільної роботи різних державних структур, які при єдності мети та злагодженості роботи можуть досягнути  справжнього результату.

«Це той приклад, коли різні державні структури, працюючи разом, можуть захистити національні інтереси держави. Мені здається цей екзамен по взаємодії щодо захисту інтересів нашої країни ми склали на відмінно. Дякую всім хто причетний до цієї важливої для нашої країни справи», -  сказав Дмитро Тимчук.

Також під час церемонії нагородження було продемонстровано «Меч Вікінга» перед початком реставрації, а також відреставровані мечі Х-ХІ ст. з Чернігівського обласного музею ім. Василя Тарновського та  Національного заповідника «Хортиця». Так меч з Чернігівського обласного музею ім. Василя Тарновського демонструвався широкому загалу  вперше.

 

Відомий реставратор Віктор Голуб повідомив, що повернений меч  знаходився на обстеженні і під наглядом у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України, і за попередніми обстеженнями, ця знахідка є унікальною.

«Не знаю який музей буде мати цей меч у колекції, але переконаний бажаючих буде багато.  Такого унікального меча немає в колекції навіть за кордоном. Я думаю через деякий час, завдяки реставрації і вже повернення цього меча до експозиційного вигляду ми побачимо його в зовсім іншому стані збереженості та краси» - розповідає Віктор Голуб.

За даними істориків, в музеях України знаходиться понад чотири десятки мечів, які потребують термінової реставрації. Зі свого боку, Міністерство культури планує розпочати системну роботу з їх відновлення  та звертається до небайдужих меценатів  підтримати ініціативу.

 

версія для друку

Відео

Відеокліп «Колядка для янголів»

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України