українська російська англійська

У рамках програми обміну досвідом Ради Європи TAIEX українська делегація відвідала Німеччину

11.09.2017 | 10:55

Делегація представників органів виконавчої влади України, чиї функції дотичні до сфери забезпечення прав осіб, що належать до національних меншин, у рамках програми обміну досвідом Ради Європи  TAIEX  та спеціальних домовленостей між Міністерством культури України та Європейським Центром з Питань Меншин, яке має свою штаб-квартиру у місті Фленсбург (Федеральна земля Шлезвіг-Гольштайн) відвідали Німеччину.

Делегацію очолив директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш. Окрім того, до її складу також були залучені представники Адміністрації Президента України,  Міністерства закордонних справ України та  Міністерства освіти та науки України.

Завдяки сприянню в організації перебування української делегації у Німеччині Центром з питань меншин та особисто її директором професором Тове Малой, програма та заходи у рамках візиту були надзвичайно насиченими та продуктивними, із залученням найвищих німецьких урядовців.

 

 

Зокрема, у Берліні було організовано зустріч у Міністерстві внутрішніх справ з Федеральним Уповноваженим з питань біженців та національних меншин, депутатом Бундестагу, співголовою усіх урядових комісій щодо забезпечення прав німецької меншини за кордоном, у т.ч. й Німецько-Української комісії, паном Хартмутом Кошиком.

Крім того, у столичному представництві федеральної землі Шлезвіг-Гольштайн відбулося предметне обговорення проблематики сучасного розвитку національних меншин з Головою Секретаріату Ради представників національних меншин, що діє у Берліні при Бундестазі і проводить свої зібрання двічі на рік, Юдит Вальде, яка репрезентує одну з 4-х офіційно визнаних у ФРН національних меншин – лужицьких сербів (сорбів), що є автохтонним слов’янським населенням на південному сході Німеччині.

Для української делегації було організовано цілу серію заходів, які відбулися у різних містах вже згаданої крайньої північної федеральної землі – Шлезвіг-Гольштайн. Цей регіон є винятково важливим для усвідомлення німецької специфіки вирішення проблематики національних меншин, оскільки саме у ньому зосереджена абсолютна більшість двох інших з чотирьох офіційно визнаних національних спільнот – данців та фризів, а також є доволі чисельною ще одна визнана німецьким урядом національна меншина – громада рома та синті.

 

 

Під час перебування української делегації у Німеччині також було організовано серію зустрічей у прикордонному з Данією місті Фленсбург, яке тільки 1920-го року, за результатами проведеного в той час референдуму, увійшло до складу Німеччини і на даний час у ньому представлена чисельна, до 25% від всього населення регіону, данська меншина.

За сприяння Європейського Центру з Питань Меншин, чий офіс також розташований у цьому місті, відбулися обговорення відповідної тематики як у теоретичному, так і в практичному вимірах. Зокрема своє бачення специфіки історичного розвитку регіону та механізмів вирішення конфліктних ситуацій виклав професор Південного Данського університету д-р Мартін Клатт.   

 

 

Концептуальним осмисленням апробовуваних Німеччиною та Данією підходів щодо національних меншин поділилася безпосередньо й директор Центру професор Тове Малой. Також у приміщенні Центру відбулося засідання круглого столу за участю української делегації та місцевих експертів, у рамах якого було системно проаналізовано найбільш прийнятні шляхи захисту національних меншин та окреслено перспективи співпраці між державними інституціями України та європейськими структурами, які у центрі уваги тримають питання захисту національних меншин. Зокрема, про це йшла мова у місцевому офісі Федерального Союзу Європейських Національностей  (FUEN).

У Фленсбурзі представники України мали можливість  відвідати та дізнатися про нюанси функціонування центру данської меншини у Німеччині, в якому, забезпечуючи гарантування і розвиток місцевої ідентичності автохтонних данців, працює майже півтори сотні співробітників. Виняткове враження на членів української делегації справило, крім всього іншого, й ознайомлення зі специфікою, формами та масштабами роботи Центральної бібліотеки для данської меншини, яка функціонує на кошти уряду Данії і є однією з найбільш авторитетних інституцій такого роду в Європі.

 

 

Також українська делегація провела важливі зустрічі у місті Кіль, що є адміністративним центром федеральної землі Шлезвіг-Гольштайн. Тут були організовані дискусії з представниками місцевих міністерств культури та освіти й науки, які безпосередньо займаються питаннями вирішення об’єктивних потреб національних меншин регіону, що найчисельніше представлений у федеральній Раді представників національних меншин через найбільшу актуальність відповідної проблематики саме для цієї частини Німеччини.

 

 

Були проведені зустрічі у щойно створеному центрі з надання правової підтримки ромам, який почав функціонувати у передмісті Кіля, та відвідане одне з ромських поселень «Маро Темм», яке було засноване два десятиріччя тому за сприяння німецького уряду і на сьогодні перетворилося в один із найбільш успішних зразків вирішення житлової проблематики для ромської спільноти. Зараз там мешкає 13 ромських сімей, але, як зазначали лідери громадських ромських організацій, потреба у створенні таких поселень є значно більшою. На їхню думку, саме цей досвід мав би стати базовим при вирішенні житлових проблем ромів замість вже звичної для німецького уряду практики надання ромам причіпних автофургонів, де вони могли б мешкати.

 

Необхідно також відзначити, що візит української делегації був активно прокоментований місцевою пресою у Шлезвіг-Гольштайні: про перебіг зустрічей та специфіку діалогу з’явилося кілька публікацій у виданнях Фленсбурга та Кіля.

Головним підсумком зустрічей стало те, що Європейський Центр з Питань Меншин запропонував продовжити ще на один термін договір про співпрацю з Департаментом у справах релігій та національностей Міністерства культури України та конкретний пакет пропозицій щодо організації спільних заходів – як в Україні, так і в Німеччині на наступні  два роки. 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України