українська російська англійська

"Співпраця арт-кураторів і державних інституцій можуть надати імпульс для розвитку та відродження національної культурної спадщини" - Євген Нищук

26.07.2019 | 14:45

У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва за підтримки Українського культурного фонду відкрився виставковий проект «Завод», присвячений дослідженню явища декоративного мистецтва на прикладі діяльності Васильківського майолікового заводу за часів роботи художників Надії та Валерія Протор’євих .

Куратором проекту виступив Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея, який прагнув створити підґрунтя для переосмислення малодослідженого пласту українського декоративного мистецтва, що є важливою частиною культурної спадщини. Зокрема, звернути увагу широкого загалу на непересічне явище в історії України — майолікове виробництво.

 

Міністр культури України Євген Нищук наголосив на важливості та цінності проекту, втіленої куратором.

«Дуже важливо, що останній рік  подібні  проекти є непоодинокими в нашому мистецькому житті.  І я радий, що Український культурний фонд, створений нами, приділяє значну увагу унікальній культурній спадщині, і ми вже маємо чимало реалізованих проектів. Завдяки таким проектам ми торкаємося тих предметів та артефактів, які  на сьогоднішній день практично знаходяться в забуті та презентують суспільству, те що ми мали та що можемо відродити. Саме співпраця арт-кураторів і державних інституцій можуть надати цьому напрямку імпульс для розвитку», - зазначив Євген Нищук.

 

 

«До прикладу, у Мінкультури є ціла низка програм, які стосуються  відродження опішнянської кераміки, унікальної решетилівської вишивки «білим по білому», самчиківського розпису, кролевецької вишивки тощо,  можливо цей проект стане певним поштовхом до відродження на новому рівні Васильківського майолікового виробництва. Минулого року до Закону України «Про культуру» було додано визначення «креативні індустрії», що створює підґрунтя для подальшої підтримки креативних підприємців, відродження народних ремесел, а також заохочує креативні інновації та сучасні напрямки. Завдяки цьому ми не просто відкриваємо цілий пласт мистецтва,  а й повертаємо собі імена особистостей з великим талантом, що є перлинами нашої культури, самобутності та самоідентичності, які дуже важливо не втратити».

 

 

Проект «Завод» втілено у вигляді мобільної виставки-конструктора, що дозволяє реалізовувати освітню місію. За задумом куратора, експозиція подорожуватиме регіонами країни, щоб відродити інтерес спільноти до українського мистецтва.

 

За словами куратора проекту Павла Гудімова, важливою темою цієї виставки є продовження та збереження лінії нашої  пам’яті, яку ми маємо не втрати.

 

 

«Цей проект продовжує низку проектів «Енеїда», «Тіні забутих предків» та інших, які були створені нашою командою для того щоб об’єднати феномени минулого і сучасного. У цьому проекті ми працюємо з декоративним мистецтвом та відкриваємо величезний і різноманітний культурний пласт. Для мене важливо, щоб ця виставка відвідала Васильків,  щоб мешканці міста і працівники цього заводу, побачили та  зрозуміли,  що те, що вони робили живе», - говорить Павло Гудімов.

 

 

Експозиція проекту «Завод» складається із тематичних розділів, кожен із яких висвітлює окремий аспект розвитку діяльності Васильківського майолікового заводу. Передмова інформує відвідувачів про декоративне мистецтво в Україні радянського періоду. Історія Васильківського заводу демонструє розвиток підприємства від місцевого гончарного осередку та невеликої артілі до повномасштабного серійного виробництва майоліки. Асортимент є стислим оглядом основної продукції заводу. Розділ Художники присвячений колективу митців, що працювали у Василькові в 1950–1980-х роках. У розділі Добрі звірі йдеться про найвпізнаванішу серію майолікових виробів, що стала візитівкою подружжя митців Надії та Валерія Протор'євих. У розділі Птахи і квіти - про вишукане оздоблення традиційного посуду. Невизначені й загадкові розповідає про таємничих, але довершених химер, створених Протор'євими. Буклет, який отримають усі відвідувачі виставки, відтворює експозицію з детальним викладом розділів.

 

Виставковий проект «Завод» буде представлено в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (м. Київ, вул. Лаврська, 9) до 25 серпня 2019 року.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України