українська російська англійська

У Києві презентували міжнародний історично-культурний проєкт "Голоси з-за океану": історії свідків з Австралії"

23.08.2019 | 13:41

Національний Музей Голодомору-геноциду та Союз Українських Організацій Австралії презентували  фотопроєкт  «Голоси з-за океану». Міжнародний історично-культурний проєкт через фотографії та спогади, оформлені у вигляді листів, розповідає особисті історії про Голодомор - геноцид 1932–1933 років двадцяти шести людей із 13-ти областей України.

Фотопроєкт  створили до 85-тих роковин пам’яті жертв Голодомору у 2018 р. та експонували в галереї «SpASE GALLERY» (м. Мельбурн, Австралія), а тепер представили киянам та гостям столиці у  Музеї Голодомору.

 

 

Міністр культури Євген Нищук наголосив, що зберігати та поширювати пам’ять про страшний злочин, здійснений по відношенню до українського народу є важливим завданням національної пам’яті.

 «Те, що було в минулому – творить нашу історію, а те, що ми робимо зараз - творить наше майбутнє. Дуже важливо, щоб ті покоління, які зараз живуть, знали якнайбільше правди про страшні сторінки, які тривалий час були під грифом «Заборонено», адже довгі роки ми навіть не могли вголос згадувати про одну з найбільших трагедій світу – Голодомор - геноцид в Україні. І я дякую українській діаспорі в Австралії, яка активно працювала, щоб зберегти цю пам'ять і відкрити її світові»,-  зазначив Євген Нищук.

 

 

«Кілька місяців тому ми презентували цикл розповідей про свідків Голодомору, які є в Україні, а також створили окремий проєкт зі спогадами очевидців цієї трагедії «Гіркий полин». Це дуже важливо, що ми маємо змогу наживо поспілкуватися з такими людьми, адже історики часом дозволяють собі певні дискусії щодо розмірів цього жахливого злочину. Але коли ми чуємо істинні історії з вуст тих, хто насправді пережив Голодомор, ми дізнаємось правду. І сьогоднішній проєкт -  26 історій, долі 26 людей, що несуть істину про цей злочин у світ - ще раз свідчать про  масштаби цієї трагедії, яку пережив український народ».

 

Після 30-х років ХХ століття, учасники проєкту-очевидці Голодомору, емігрували до Австралії, де їх і розшукали куратори проєкту — австралійки українського походження Яніна Грін та Галина Костюк, аби зібрати свідчення та зберегти пам’ять про один із найбільших геноцидів людства.

 

 

Історія кожного героя – унікальна. Листи-спогади об’єднують голоси мешканців великих міст та сіл; людей різних суспільних прошарків, що зумовило різні досвіди виживання під час Голодомору. Обличчя цих людей назавжди задокументовані чорно-білими фотографіями.

За усмішками вже австралійських літніх людей приховуються історії  українських дітей, які пережили геноцид.

 

«Австралія видається далекою країною, проте зв'язок між нашими країнами набагато сильніший ніж здається. Проєкт розповідає історії кількох десятків людей, які зараз проживають в Австралії та які виїхали з України під час великого Голоду. У них  давно нове життя, але вони не забувають своє коріння», - говорить Надзвичайний та повноважний посол Австралії в Україні Меліса О'Рурк.

 

 

«Ця виставка допомагає нам, попри те, що ми постійно рухаємось  вперед, не забувати хто ми є і звідки походимо».

 

Кураторки виставки, австралійки українського походження, розшукували свідків Голодомору по всьому континенті, аби зібрати свідчення та зробити портрет для пам'яті майбутнього.

 

«Українська громада це одна глобальна спільнота і ми дуже раді поділитися  з вами нашою виставкою. Наша спільна мета пам’ятати жертв та познайомити  людей з наслідками цієї трагедії», - зазначає кураторка проєкту Галина Костюк.

 

 

Також вона наголосила, що кожен відвідувач може написати лист тому герою, свідчення якого він прочитав. Всі листи передадуть до Австралії.

 

Фотопроєект триватиме до 22 жовтня 2019 року.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України