українська російська англійська

Добірка фактів про життя та здобутки відомого українського мистецтвознавця Бориса Возницького

18.04.2017 | 14:38

16 квітня видатному українському мистецтвознавцю, ученому та досліднику Борису Возницькому мав би виповнитися 91 рік.

 

Масштаби постаті Бориса Возницького в музейному світі, його ентузіазм, завзятість, професіоналізм та любов до своєї справи вражають. Своєю дослідницькою діяльністю  він прославив не лише Львівську картинну галерею, директором якої сумлінно працював п’ятдесят років, а й всю Україну.

 

Зокрема, за його участі було врятовано, повернено та збережено понад 20 тис. творів мистецтва – ікон, портретів, картин, скульптур тощо. Завдяки зусиллям пана Возницького було також відновлено   і створено музеї на правах відділень Львівської картинної галереї, а надто - Музей українського мистецтва ХІV–XVIII ст. в Олеському замку, Музей книги, Музей-садибу поета Маркіяна Шашкевича, Музей «Русалки Дністрової», Музей оборонної архітектури України ХIV ст. та інші.

 

Світлина Марини Карпій

 

До 91-річниці з дня народження Бориса Возницького пропонуємо добірку фактів про життя та здобутки відомого українського мистецтвознавця.

 

1. Малювати Бориса Григоровича навчив його колега з Донбасу  Сергій Родіонов. Тільки завдяки цьому відомий мистецтвознавець пішов  навчатися до Львівського училища прикладного мистецтва ім. І.Труша.

 

2. У музейному середовищі Бориса Григоровича називали не інакше, як «ангелом-охоронцем української культурної спадщини».

 

3. За його ініціативи було засновано 16 музейних комплексів, серед яких нові художньо-меморіальні музеї.

 

4. Завдяки кропіткій праці дослідника  у 2012 році Україна змогла представити в Луврі колекцію барокових скульптур Пінзеля.

 

5. Наприкінці 1980-х років пана Возницького намагались звільнити з посади директора Львівської галереї мистецтв. Проте, після зустрічі з Борисом Григоровичем радикали змінили думку на протилежну – жоден з керівників не зважився підписати наказ про заміну директора, адже більш гідної кандидатури на цю посаду не виявилося.

 

6.  В покинутому Нестерівському соборі міста Львів він зняв з вікон полотна, які потім виявилися рештками оригіналів художника доби бароко - Мартина Альтомонте.

 

7. В Івано-Франківській області Борис Григорович, разом зі співробітниками, врятували рештки дерев'яного вівтаря роботи Пінзеля. 

 

8. На покинутому цвинтарі було розкопане поховання з надгробком дітей Понінських, роботи  відомого скульптора Бертеля Торвальдсена.

 

9. Серед врятованих дослідником  картин –  оригінали Симона Богушовича, Андрія Стеха  та вище згаданого Альтомонте.

 

10. За неповними підрахунками Б.Г. Возницький і його співробітники врятували близько 36000 витворів мистецтва.

 

11. 12 квітня 2013 року наказом Міністерства культури України № 306 Львівській національній галереї мистецтв було присвоєно ім'я Б.Г.Возницького.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України