українська російська англійська

У Мінкультури ознайомились з міжнародним досвідом повернення та збереження культурних цінностей за допомогою платформи ARHEO

09.06.2017 | 17:22

Заступниця Міністра культури України Тамара Мазур провела зустріч з представницею Всесвітньої митної організації(ВМО) Марія Полнер за участі керівників  фахових структурних підрозділів відомства.

 

 

Розпочинаючи зустріч, Тамара Мазур  повідомила, що у Всесвітньої митної організації є значний досвід, пов'язаний з розшуком і поверненням втрачених культурних цінностей, які затримуються на митницях. І Марія Полнер, як представник цієї  авторитетної організації,  розповість про досвід  роботи з базою даних, яка допомагає ідентифікувати ті чи інші культурні цінності та, зокрема,  як вибудовувати роботу щодо їх повернення з країнами з якими відсутні прямі дипломатичні зв’язки.

 

 

Так, Марія Полнер розповіла про новостворену платформу ARHEO та про роботу, проведену Всесвітньою митною організацією, спрямовану на поліпшення процедури реституції культурних цінностей.

 

 «Ми почали працювати над цим питанням на глобальному рівні не так давно, лише близько трьох років тому, адже так масштабно ця проблема не сприймалася. Зокрема, вона була пріоритетною лише для митних та для інших служб, які працюють над цим питанням. Однак остання резолюція 2347, яка була прийнята в березні цього рок Радою Безпеки ООН , порушила на високому рівні питання захисту культурних цінностей. Ця резолюція надає можливість таким організаціям, як Інтерпол, ВМО та служби, які займаються реституцією культурних цінностей, відігравати значнішу роль  і допомагати іншим країнам будувати цю спроможність -  чим більше країн приєднуються до цього «інструменту» боротьби з незаконним трафіком культурних цінностей  – тим більш дієвішим він є. Ми розробили платформу ARHEO, яка має на меті об’єднати всі служби, які займаються питанням культурних цінностей», - повідомила Марія Полнер.

 

 

За словами представниці ВМО, платформа ARHEO є засобом комунікації в режимі реального часу для обміну інформацією та співробітництва між митними адміністраціями, іншими правоохоронними установами та компетентними національними органами, міжнародними організаціями та експертами з наукових кіл та неурядових організацій з метою запобігання незаконному обігу культурних цінностей.

 

«Процес перевірки у визначенні походження підозрілих товарів забирає багато часу і буває недосяжним в межах встановлених тимчасових рамок, зокрема, це стосується  деяких видів транспорту. Таким чином, миттєвий доступ до експертів в предметній області культурних цінностей, який може допомогти з експертизою безпосередньо на митниці, має вирішальне значення. Експертиза може допомогти відповідальним посадовим особам у прийнятті більш обґрунтованих рішень при виявленні підозрілих предметів культури і контрабанди», - додала  Марія Полнер.

 

Вона також зазначила, що країни, які долучаються до цього проекту мають змогу отримати досвід інших країн, зокрема, отримати доступ до різних навчальних матеріалів, ідентифікаційних довідників, керівництва та іншої цінної довідкової інформації для дотримання митного законодавства. Серед переваг платформи також обмін інформацією про вилучення і можливу ​​ існуючу торгівлю, дискусійні форуми по конкретним темам, сприяння наданню допомоги і співпраці між визнаними експертами міжнародних організацій, компетентних національних органів та митних органів.

 

 

Заступник  Міністра культури України Тамара Мазур  відзначила важливість для України участь в подібному проекті, особливо в умовах  коли частина територія держави є незаконно окупованою та доступ до культурних цінностей на цих територіях є обмеженим.

«Доступ до системи ARHEO та подібних систем є одним із дієвих механізмів  акцентування уваги професійної спільноти на тих культурних цінностях, які перебувають під загрозою незаконного переміщення, посилення митного контролю по за межами наших кордонів та механізму  здійснення контролю та виявлення переміщення культурних цінностей», - сказала Тамара Мазур.

 

Довідково:

 

24 березня 2017 року  члени Ради Безпеки ООН одноголосно схвалили проект резолюції про заходи щодо захисту культурної спадщини від терористів і в умовах збройного конфлікту.

Прийнята резолюція передбачає введення санкцій стосовно осіб та організацій, причетних до торгівлі цінностями з терористами, а також інші заходи по боротьбі з цим явищем.

 

У резолюції засуджується руйнування монументів і пам'ятників архітектури, об'єктів релігійного поклоніння, розкрадання історичних цінностей з території збройних конфліктів. Для їх збереження рекомендується документувати і переміщати їх в так звані безпечні зони. Навмисні нападу на об'єкти культурної спадщини в резолюції відносять до військових злочинів.

 

Резолюція 2347 стала першою в історії резолюцією Ради безпеки ООН, спрямованої на захист культурної спадщини. Одностайна підтримка даної резолюції відображає визнання важливості охорони культурної спадщини з метою підтримання миру і безпеки.

 

 

версія для друку

Відео

Відеокліп «Колядка для янголів»

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України