українська російська англійська

2 серпня - День вшанування пам'яті жертв нацистського геноциду ромів 1933-1945 років

02.08.2017 | 11:24

2 серпня роми всього світу відзначають Скорботний день – Калі траш (чорний жах). Ця дата – данина пам’яті тим, хто загинув від геноциду в роки Другої світової війни. В багатьох державах Європи 2 серпня відзначають на офіційному рівні як День вшанування пам’яті жертв нацистського геноциду ромів 1933-1945 років, в Україні  такий день було встановлено постановою Верховної Ради України № 2085-IV від 8 жовтня 2004 року.

В ніч з 2 на 3 серпня 1944 року близько 3 000 ромських чоловіків, жінок та дітей було вбито нацистами в газових камерах концентраційного табору Аушвіц - Біркенау. За даними істориків, під час Голокосту від репресій загинуло від  600 тис. до 1 млн. 500 тис. ромів.

 

У 2016 році було встановлено пам’ятник ромам – жертвам трагедії в Бабиному Яру, який можна вважати «точкою відліку» масових розстрілів ромів  на території України. В перші дні, коли фашисти зайшли в Київ, три ромські табори, що проживали на Куренівці, пішли до Яру назавжди.

 

На тлі все більш суперечливої риторики, ненависті та нетерпимості важливо згадати ці темні моменти в історії та вивчити уроки минулого. Багато людей мало знають або не знають про Холокост ромів. Ми не повинні забувати, що й до цих пір дуже багато ромів зустрічаються з дискримінацією та є жертвами ненависті. Уряд України активно сприяє інтеграції ромської національної меншини в суспільство і продовжуватиме співпрацювати з усіма зацікавленими сторонами для покращення повсякденного життя ромів.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України