українська російська англійська

В оновленому Довженко-Центрі провели Фестиваль німого кіно і сучасної музики "Німі ночі 7 1/2"

13.05.2017 | 13:26

11-12 травня  у Національному центрі Олександра Довженка пройшов найбільший у Східній Європі  український Фестиваль німого кіно і сучасної музики «Німі ночі 7 ½». Дотепер «Німі ночі» проходили в Одесі на причалі Одеського морвокзалу, а  у 2017 році, із заснуванням Музею кіно та перетворенням приміщення Центру Довженка на сучасний багатофункціональний простір та  кіноархів, фестиваль проходитиме в  Києві.  

 

 

У насиченій програмі фестивалю – дві світові репрем’єри українських фільмів, які довгий час вважались втраченими. Перший - фільм Петра Чардиніна «Тарас Трясило», знятий в Одесі в 1926 році, був віднайдений лише в 1998 році в сховищах Французької синематеки, де зберігався під назвою «Татари». Головні ролі у ньому зіграли зірки українського кіно першої половини ХХ ст. Амвросій Бучма, Іван Замичковський та Наталя Ужвій. Фільм продемонстрували у супроводі одеських музикантів Андрія Показа та Якова Тарунцова. Другий – стрічка «Небувалий похід» Михаїла Кауфмана, що розповідає історію колективізації (індустріалізації) українського села та боротьби з безграмотністю, який  лише 2015 року вийшов з архівів. Нове музичне осмислення фільму було створено композитором Антоном Байбаковим.

 

Другий день Фестивалю розпочався представленням шедевру китайського психологічного кіно «Богиня» (1934), інспірованого європейською соціальною драмою 1920-х років. Головну роль  виконала зірка китайського кіно, з драматичною долею Жуань Лін‘юй. Фільм озвучив відомий акордеоніст білоруського музичного андеграунду Єгор Забєлов.

 

За словами Міністра культури України Євгена Нищука, що завітав на Фестиваль, Національному центру Довженка, в особі директора закладу Івана Козленка та його команди, вдається дарувати нове життя давно забутим шедеврам кіно. Сучасний підхід до популяризації перлин кіноархівів, зокрема через створення унікального музичного супроводу, повертає їх у культурний контекст, дає можливість Україні говорити зі світом однією, зрозумілою усім мовою.

 

«Дуже важливо, щоб мистецькі події такого рівня в нашій країні відбувалися частіше, адже вони збирають поціновувачів кіномистецтва, людей, яких  тримає магія мови кіно. «Німі ночі» - це фестиваль, який з року в рік набуває нових форм і сенсів, дозволяє у нашому технологічному світі замислитися про справді важливі речі. Деякі емоції складно передати словами, вони народжуються в роздумах, своєрідній медитації, що творять музиканти, супроводжуючи той чи інший епізод фільму. Без слів глядач відчуває сум, біль, страх, а також ніжність та беззаперечну любов. Ми не маємо права втрачати це надзвичайне мистецтво», - розповідає Євген Нищук.

 

 

«Також я радий, що нарешті ми маємо новий простір тут у Центрі Довженка – зручний, сучасний, багатофункціональний, сповнений новим актуальним мисленням, формами та ідеями. Зараз Центр Довженка почав жити новим життям і, я переконаний, це лише початок».

 

Генеральний директор Національного центру Олександра Довженка Іван Козленко каже -  переїзд фестивалю «Німі ночі» до Києва, дасть можливість втілити ще більше сміливих ідей. І з часом перетвориться на великий національний архівний кінофестиваль

 

«Цю потребу ми відчували давно, але лише зараз вирішили піти на цей рішучий крок. Ми маємо надію,  що «Німі ночі» перетворяться на великий національний архівний кінофестиваль. Я вдячний керівництву Міністерства культури, яке  підтримує наші сміливі ініціативи, як фінансово, так  і на рівні філософії », - розказує  Іван Козленко.

«Зокрема, в рамках програм «Німих ночей»  ми плануємо безліч проектів і переконані, що фестиваль знайде нових прихильників».

 

 

У рамках Фестивалю також представили німецьку стрічку «Чорнний хід» (1921), який є класикою кіноекпресіонізму, озвучену  учасниками сучасного проекту JULINOZA: одеською композиторкою i вокалicткою Юлією Запорожець та барабанщиком Iгорем Чеботарьовим. Потому відбувся показ французької короткометражки «Антракт», знятої режисером Рене Клером у 1924. Ерік Саті написав для фільму музику, що прозвучала у живому виконанні оркестрів Supremus та Armonia Ludus під диригуванням Міхейла Менабде (автор проекту Дмитро Радзецький).

 

 

Спеціальною подією «Німих ночей» став проект «Коротка Амбітна Мистецька Акція», над  створенням якого працювала команда художників та арт-менеджерів – студентів Kyiv Academy of Media Arts (КАМА). Експозиція виставки представляє роботи 8 художників, виконаних у різних медіа (відео, інсталяції, фотографії, лайтбокси, просторові об’єкти, перформативні дії та інше). Учасники виставки: Ольга Гуріна, Марина Денисенко, Олена Коен, Андрій Лобов, Богдан Мороз, Олег Пімченко, Олександр Резніков, Ганна Черемних. Виставка доступна для вільного відвідування протягом двох днів – 12 та 13 травня.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України