українська російська англійська

Реставратори Національного заповідника "Софія Київська" повернули до життя шедевр Платона Бориспольця "Проповідь апостола Андрія"

19.05.2017 | 14:19

Реставратори Національного заповідника «Софія Київська» завершили роботу над легендарним полотном «Проповідь апостола Андрія» Платона  Бориспольцявідомого українського художника та друга Тараса  Шевченка.

Майже чотири місяці спеціалісти науково-реставраційної майстерні Заповідника проводили кропіткі роботи, щоб повернути картині первозданний вигляд.

 

 

«Проповідь апостола Андрія» написана 1847 року в Парижі, куди живописець виїжджав для вдосконалення майстерності. Картина цікава тим, що класичному сюжету Платон Борисполець надав виразного українського колориту: козацькі вуса і деталі одягу, яскрава плахта на жіночій фігурі.

У 1857 році автор подарував картину Києву, а через 10 років, під час святкування 100-річного ювілею з дня освячення Андріївської церкви, картина була передана храму, де перебуває сьогодні.

Найбільша монументальна композиція Андріївської церкви вражає: її розміри – 4,47 х 3,25 м, вага –  близько 170 кг. У минулому картину не знімали зі стіни, а реставраційні заходи носили косметичний характер. Востаннє роботи проводилися у 80-х роках ХХ століття, про що свідчать контрольні позначки.  Під час попередніх профілактичних реставрацій основним завданням було очистити картини від кіптяви та пилу, які осіли на полотні.

 

 

У 2017 році – шедевр повністю відновили з лицьового та зворотнього боків. Для цього було прийняте рішення проводити роботи у вертикальному положенні, адже через таку масивність перевертати і кантувати картину дуже складно.

 

 

«Це дуже важлива подія. 150 років картина залишалася недоторканною. За цей час, під впливом багатьох факторів, полотно зістарілося. Власними силами нам вдалося повернути шедевр до життя» – розповідає Анатолій Остапчук, художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії, заслужений художник України.

 

 

Нагадаємо, що сьогодні реставрація Андріївської церкви перебуває на третьому, заключному етапі.

 

версія для друку

Відео

Міністр культури Євген Нищук у програмі "Час. Підсумки дня" на "5 каналі"

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України