українська російська англійська

У Національній опері вшанували пам'ять жертв геноциду кримськотатарського народу

19.05.2017 | 15:07

Міністр культури України Євген Нищук взяв участь у вечорі-реквіємі, присвяченому Дню пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Захід відбувся у Національній опері України за участі вищих посадових осіб держави, громадських та політичних лідерів, глав дипломатичних місій іноземних держав в Україні, представництв міжнародних організацій, культурних та наукових діячів, керівників  релігійних організацій.

 

Лідер кримськотатарського народу, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв відзначив, що такі злочини ніколи не забуваються і ніколи не прощаються.

«Наші співвітчизники майже півстоліття вели наполегливу відчайдушну боротьбу з одним з найсильніших і безжальних режимів того часу - радянським, боролися за повернення на історичну Батьківщину і за відновлення своїх прав. 18 травня для нас не тільки день жалоби і молитов за загиблими, але також день консолідації, день єднання нашого народу для боротьби», - розповідає  Мустафа Джемілєв.

«Три роки тому сталася нова катастрофа - правонаступник того режиму, котрий здійснював геноцид нашого народу, знову окупував нашу землю і встановив режим ще гірший за колишній. Велика різниця між 44 роком і нинішнім - світ уже не той, зараз ми не самотні, з нами Україна і цивілізований світ. Я вірю, що ці нелюди, які вчинили численні злочини проти нашого народу і проти України, понесуть заслужене покарання».

 

Учасники пам’ятного заходу відзначали, що ця трагедія кримськотатарського народу є  однією із найбільш злочинних і ганебних  вчинків радянського режиму по відношенню до цілого народу, її неможливо забути  та допустити повторення. Цілком обґрунтовано, що після Революції Гідності указом Президента України 18 травня оголосили не тільки днем ​​жалоби по всій країні, але так само днем ​​боротьби  за права кримськотатарського народу.

 

«Долі наших народів тісно переплетені. Тисячі представників кримськотатарського народу 73 роки тому були депортовані та позбавлені права жити, творити, розвиватися  в своїх домівках, на своїй землі. Повторюється ця  ситуація і зараз, коли знову ж таки десятки тисяч не мають можливості  вільно жити і творити поруч зі своїми родинами  та батьками.  Але я бажаю вам в цей день незламності, вірити в те, що правда і воля здолає все. І в спільності ми все подолаємо і переможемо», - говорить в своєму зверненні до кримськотатарських співвітчизників  Міністр культури України Євген Нищук.

 

18 травня 1944 року співробітники карального органу НКВС увірвалися до осель кримських татар та оголосили власникам, що через надуману «державну зраду» вони будуть депортовані з Криму. На збори було дано щонайбільше півгодини. За наказом Сталіна сотні тисяч сімей під конвоєм було відправлено до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану та до Росії. Формальною причиною депортації, проведеної Народним комісаріатом внутрішніх справ СРСР, за постановою Державного Комітету Оборони СРСР №ГОКО-5859 від 11 травня 1944 року, оголошено факти співпраці кримськотатарського населення з німецькими окупантами, дезертирування з лав Червоної армії та боротьбу з радянськими партизанами.

Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар у місцях заслання. За різними даними загинуло від 15 до 46% осіб, третина загиблих – діти віком до 14 років. В Україні депортацію кримськотатарського народу визнали геноцидом.

 

версія для друку

Відео

Відеокліп «Колядка для янголів»

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України