українська російська англійська

На Миколаївщині відбувся мітинг-реквієм та урок пам'яті на згадку загиблих ромів у часи Другої світової війни

09.10.2017 | 11:39

В рамках обласної Цільової національно-культурної програми "Збереження та розвиток етнічної, культурної та мовної самобутності національних меншин в Миколаївській області" 6 жовтня в с. Красненьке Кривоозерського району Миколаївської області біля пам'ятного знаку на місці розстрілу у часи Другої світової війни 5000 ромів, відбувся мітинг-реквієм та урок пам’яті, організований обласним товариством ромів "Романі бахт" (керівник – Юрковський В.О.) спільно з Красненьківською сільскою радою.

 

 

У мітингу-реквіємі взяли участь діти загальноосвітньої середньої школи І-ІІІ ступеню навчання села Красненьке, члени обласного товариства ромів, серед яких була студентська, учнівська молодь та люди похилого віку, а також працівники управління культури, національностей та релігій Миколївської облдержадміністрації та Кривоозерської райдержадміністрації.

 

У своїх виступах учасники заходу відмітили той факт, що у роки Другої світової війни було знищено від 150 тисяч до півмільйона ромів. Цілими таборами ромів зганяли з місць проживання у резервації для подальшого ліквідації. Таким місцем для карпатських циган стала територія нинішньої Миколаївської області, Кривоозерський район, село Красненьке. Нині тут немає жодної циганської родини. Та місцеві жителі знають, що в урочищі Западня на околиці села 75 років тому свою смерть знайшли близько п’яти тисяч ромів.

 

Ромські родини були пригнані сюди восени 1942 року з території Карпат. В село кибитка за кибиткою почали прибувати цигани. Кажуть, що підводи розтягнулися на кілька десятків кілометрів. За розпорядженням німецької комендатури зупинилися в урочищі Западня над Бугом. 

Очевидці згадують, що цигани були людьми заможними, везли із собою красиві ковдри, хустки та жіночі вбрання з дорогих тканин. Втім, згодом вони обмінювали крам на хліб і крупу. Врешті, одяг зносився, міняти на їжу вже не було чого. Та місцеві жителі під загрозою власному життю, потай передавали бідолашним їжу.

Страшну зиму 1943-го пережили не всі роми. Помирали від голоду й холоду просто в балці. Циган не стало в Красненькому буквально за одну ніч. Дослідники цієї жахливої історії вважають, що фашисти зігнали їх в інше місце і знищили.

 

5 років тому в урочищі Западня відкрито пам’ятний знак "Жертвам волелюбного народу сербсько-ромської національності, який зазнав тортур від фашистських загарбників". Камінь, який став своєрідним обеліском, взяли з того самого урочища Западня, де був розташований табір, аби усі, хто живе на цій землі знали й пам’ятали свою історію, щоб розуміли, наскільки крихкий наш світ, який можна зруйнувати антилюдськими теоріями та міжнаціональним розбратом.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України