українська російська англійська

Національний історико-археологічний заповідник "Кам'яна Могила"

Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила»

Десятки тисяч туристів прагнуть відвідати унікальний пам'ятник первісного мистецтва - Кам'яна Могила, що розташована у заплаві річки Молочна, поблизу селища Мирне Мелітопольського району Запорізької області (висота пагорба 12 м, площа - 1,3 га).

У геологічно-історичному плані Кам’яна Могила являє собою рештки піщаника з дна Сарматського моря, яке панувало тут 14-12 мільйонів років тому. Після відходу води цей масив пісковику сильно осів і поступово розколовся на багато уламків. Через багато тисячоліть пагорб придбав дивні обриси, утворивши печери й гроти, а древні люди, видавши в степу природне чудо, обожнювали його й перетворили у Священне місце. Більше 60 гротів і печер – це святилища, куди приходили древні люди, починаючи з 22-20 тис. до н.е., поклонятися своїм богам. Їхні образи вони малювали на камені – це зображення мамонтів, бізонів, оленів, людей, піктографічні знаки - перші зразки письмен.

На Кам’яній Могилі сконцентроване доісторичне скельне мистецтво, датування якого охоплює проміжок часу від палеоліту до середньовіччя. Комплекс петрогліфів, виявлених на пам’ятці, перевищує тисячу одиниць і відзначається різноманітністю образів і стилів їх виконання. Фактично кожна історична спільність, що мешкала у Північному Причорномор’ї, зафіксувала на плитах Кам’яної Могили власну ідеологію та мистецьку традицію.

Винятковість цієї пам’ятки зумовлена рідкісним розташуванням гігантського курганоподібного скельного виходу у степовому просторі, структурою природної кам’яної породи, примхливо деформованою внаслідок тривалої ерозії, слідами життєдіяльності людини в межах скельного масиву, перед усе – численними петрогліфами. Цінність скельних зображень Кам’яної Могили полягає не лише у тривалості їх існування, але й у тому, що вони віддзеркалюють здобутки інтелектуального життя різних народів.

«Кам’яна Могила» є пам’яткою археології національного значення і відповідно до українського законодавства перебуває у державній власності. Повноважним органом, що здійснює управління пам’яткою, є Міністерство культури України. Сьогодні на території Кам'яної Могили створений Національний історико-археологічний заповідник, у завдання якого входить вивчення, збереження й популяризація унікального минулого нашої землі, народу.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України