українська російська англійська

У Бабиному Яру відкрили монумент "Ромська Кибітка" в пам'ять про розстріляних ромів

26.09.2016 | 17:00

До 75-их роковин трагедії в Бабиному Яру, у Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр», в пам’ять про ромів, розстріляних у 1941 році, відкрили  монумент  «Ромська Кибітка».

 

 

«Події Бабиного Яру 75-річної давнини, за свідченням істориків,  розпочинаються однією із самих  трагічних сторінок історії ромського народу.  Страшні факти про кількість загиблих людей, які називають історики, вражають. На превеликий жаль, чим більше ми досліджуємо цю історію, відкриваємо архіви -  цифри ще  збільшуються. І питання далеко не в цифрах, навіть одне людське життя, якщо воно відібране за етнічним принципом, це є просто злочин проти людства», - сказав Євген Нищук під час пам’ятних заходів. 

 

 

Створення пам’ятника було ініційоване у 1998 році Київським міським товариством історії та культури ромського народу «Романіпе». Її автор – всесвітньо відомий український архітектор, скульптор Анатолій Ігнащенко. За його словами початковий варіант мав бути виточений з каменю, втім проект змінили і кибитка була виготовлена з корабельної сталі на київському заводі «Ленінська кузня». Друга назва пам'ятника -"Чорний жах", або Калі Траш (Kali Tras) - геноцид циган у роки Другої світової війни.

Представники ромського народу стали  одними із перших  жертв Бабиного Яру, у вересні 1941 року тут були розстріляні п’ять ромських таборів, серед яких більшість складали літні люди, жінки та діти. За свідками очевидців, на страту люди їхали з піснями та в традиційному яскравому вбранні.

 

 

Нагадаємо, що під час робочої поїздки до Хмельницької області у липні  цього року  Міністр культури України Євген Нищук провів зустріч з керівництвом області та м. Кам’янець-Подільський щодо передачі пам’ятного знаку у вигляді ромської кибитки до Києва, яка  була розміщено на території Національного історико-архітектурного заповідника “Кам’янець”.

13 червня 2016 року  в рамках протокольного рішення Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів у зв’язку з 75-ми роковинами трагедії у Бабиному Яру, а також протокольного рішення виїзного засідання робочої групи Оргкомітету, Мінкультури звернулося до  міського голови м. Кам’янець-Подільський щодо передачі до столиці пам’ятного знаку.

 

 

Рішенням сесії міської ради від 12.07.2016 року вирішено передати ромську кибитку Міністерству культури України.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України