українська російська англійська

Нематеріальна культурна спадщина України

17 жовтня 2003 року на засіданні Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО було прийнято Міжнародну конвенцію про охорону нематеріальної культурної спадщини, за прийняття якої проголосувала й Україна.

Україна у 2008 році приєдналась до Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини (Закон України від 06.03.2008
№ 132 «Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини»), і має виконувати усі зобов’язання, що випливають з її положень.  Конвенція декларує важливе значення нематеріальної культурної спадщини як головного джерела культурного різноманіття, про що також наголошено у Рекомендаціях ООН про збереження традиційної культури і фольклору.

Конвенція ЮНЕСКО «Про охорону нематеріальної культурної спадщини» від 17 жовтня 2003 року має забезпечити охорону:

·                                                усних традицій та форм вираження, охоплюючи мову як носія нематеріальної культурної спадщини;

·                     виконавчих мистецтв;

·                     звичаїв, обрядів, свят;

·                     знань та звичаїв, пов’язаних з природою та всесвітом;

·                                                знань та навичок, пов’язаних із традиційними ремеслами.   

 

Нині до національного переліку України включено 6 елементів нематеріальної культурної  спадщини:  Опішнянська кераміка,   Косівська мальована кераміка, Кролевецькі  ткані  рушники,  Культура   хліба  (Хлібна культура і традиції), Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ – ХХІ ст.ст. У січні 2015 року включено новий елемент «Козацькі пісні Дніпропетровщини».

  Включення елементів до Національного переліку здійснюється на підставі рішення Експертної ради Міністерства культури України, до складу якої входять відомі фольклористи та етнографи. 

 

У 2013 році до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО було включено «Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ – ХХІ ст.ст.».

У даний час Мінкультури затверджено примірну форму облікової картки елемента нематеріальної культурної спадщини. Але цього недостатньо для забезпечення повноцінного обліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Тому планується до кінця поточного року розробити Методичні рекомендації щодо підготовки та оформлення документів про включення елементів нематеріальної культурної спадщини України до списків ЮНЕСКО.

 Крім того, розроблено проект Закону України «Про нематеріальну культурну спадщину», який нині доопрацьовується Експертною радою Міністерства культури України.

 

 

Козацькі  пісні  Дніпропетровщини

 

 

 

Опішнянська кераміка

 

 

 

Косівська мальована кераміка

 

 

Петриківський розпис – українське декоративно-орнаментальне малярство ХІХ – ХХІ ст.ст

 

 

 

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України