українська російська англійська

Мінкультури наголошує на необхідності вжити заходів для недопущення реалізації історико-археологічного проекту на тимчасово окупованих територіях АР Крим та міста Севастополь

13.02.2017 | 16:33

У зв’язку з анонсованими  намірами окупаційної влади АР Крим і британських вчених-археологів з університету міста Брістоля та англійського військово-історичного журналу реалізувати спільний історико-археологічний проект, пов'язаний з подіями Кримської війни 1853-1856 років, зокрема проведення спільних археологічних розкопок, видання книг та журналів відповідного спрямування та організації молодіжних археологічних таборів для російських та британських студентів (http://newsyou.info/britanskie-arxeologi-sobirayutsya-realizovat-krupnyj-proekt-v-krymu), Мінкультури звернулося до МЗС України з листом щодо направлення ноти протесту МЗС РФ та МЗС Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.

Міністерство культури України звертає увагу, що будь-яке втручання у цілісність об’єктів  культурної спадщини, що знаходяться на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, розцінюватимуться Українською Стороною як порушення Росією своїх обов’язків як держави-окупанта з покладенням на неї за такі дії міжнародно-правової відповідальності.

А також вимагає від РФ як держави, що здійснює тимчасову незаконну окупацію українських територій, забезпечити виконання своїх зобов’язань згідно з міжнародним правом.

Мінкультури просить Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії вжити заходів для недопущення відвідування  окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь громадянами Великобританії (у т.ч. британськими археологами з університету міста Брістоля та англійського військово-історичного журналу) та наголошує на необхідності дотримання режиму в’їзду на окуповану територію України, встановленого діючим законодавством України.

Мінкультури звернулося до Генерального директора ЮНЕСКО Ірини Бокової із закликом засудити протиправні дії РФ як країни-окупанта та вжити заходів щодо відновлення правового порядку згідно Конвенцій ЮНЕСКО.

Наголошуємо, що резолюціями Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року та 71/205 від 19 грудня 2016 року, рішеннями 194-ї, 195-ї, 196-ї, 197-ї, 199-ї та 200-ї сесій Виконавчої Ради ЮНЕСКО «Моніторинг ситуації в Автономній Республіці Крим (Україна)», ухвалених протягом 2014-2016 років, підтверджується суверенітет і територіальна цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.

Відповідно до статті 3 Європейської конвенції про охорону археологічної спадщини від 16.01.1992 кожна держава-член  зобов’язується запровадити за допомогою  діючих у   відповідній державі   процедур правову систему охорони археологічної спадщини, а саме запровадити процедуру видання попереднього  спеціального дозволу на розкопки та інші види  археологічної  діяльності.

Україна таку процедуру запровадила Законами України «Про охорону археологічної спадщини» та «Про охорону культурної спадщини».   Так, відповідно до статті 10 Закону України «Про охорону археологічної спадщини» та статті 35 Закону України «Про охорону культурної спадщини» проведення археологічних розвідок,  розкопок,  інших земляних робіт на території пам'ятки, охоронюваній археологічній території, у зонах охорони,  в історичних ареалах населених  місць,  а  також дослідження решток життєдіяльності людини, що містяться під земною поверхнею, здійснюється   за   дозволом,   виданим центральним   органом   виконавчої  влади,  що  реалізує  державну політику  у  сфері  охорони  культурної  спадщини.

Станом на сьогодні Мінкультури не видавалося жодних дозвільних документів на проведення робіт на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

Також Мінкультури привертає увагу, що археологічна спадщина України потребує особливого режиму захисту, передбаченого положеннями Конвенції ЮНЕСКО про охорону всесвітньої культурної та природної спадщини 1972 року, Стороною якої є Російська Федерація.

Крім цього, відповідно до положень Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту 1954 року держава, що здійснює окупацію, зобов’язана забезпечити належну охорону культурних цінностей та повагу до них.

Також наголошуємо, що відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя є тимчасово окупованою територією внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Згідно статті 32 Рекомендацій, що визначають принципи міжнародної регламентації археологічних розкопок  від 05.12.1956, у разі збройного конфлікту, держави-члени ЮНЕСКО, що окупували територію тієї чи іншої держави, повинні утримуватися від проведення археологічних розкопок на окупованій ними території.   

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України