українська російська англійська

Відбувся підсумковий семінар проекту COMUS в Україні

26.06.2017 | 10:39

У Міністерстві культури України відбувся підсумковий семінар проекту COMUS в Україні за участі заступника Міністра культури України Тамари Мазур, представників Національної групи зацікавлених сторін - Міністерства закордонних справ України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та комунально-житлового господарства України, Міністерства економіки та торгівлі України, Комітету ВР України з питань культури та духовності, Асоціації міст України, Науково-дослідного інституту пам'яткоохоронних досліджень, Українського центру культурних досліджень.

 

 

«Я дуже вдячна, що учасники проекту COMUS  приїхали для того, щоб обговорити проміжкові результати проекту, які мають наочно продемонструвати підсумки проведеної  великої та кропіткої роботи. А головне, окреслити перспективи і наступні кроки у реалізації розроблених проектних ідей і планів з розвитку міста, спираючись на культурно-історичну спадщину», - сказала під час свого виступу заступник Міністра культури Тамара Мазур.

 

 

«Дуже важливо, щоб ті результати, якими ви поділитесь, не залишились в цих стінах і ми будемо докладати зусиль, щоб і інші міста так само дізнались про ваші досягнення у проекті, адже Україна має велику кількість історичних міст».

Заступник Міністра культури також  висловила сподівання, що це стане гарною традицією, коли міста дбають про збереження історичного середовища, історичних міст і спадщини, яку має Україна, як за допомогою міжнародних партнерів, так  і за підтримки тих міст, які вже мають досвід роботи в подібних проектах щодо поширення позитивної практики та моделей місцевого розвитку на основі культурно-історичної спадщини.

 

Проектні менеджери COMUS трьох пілотних міст - Луцька, Жовкви та Прилук – презентували  результати реалізації проекту та створені проектними містами портфоліо. Зокрема, керівні плани стратегічного розвитку міст, техніко-економічні оцінки проектних ідей, інформаційні фільми та буклети, а також  аналітичні дослідження.

 

Координатор  проекту у місті Жовква Олена Клак,  представляючи результати реалізації проекту  у рідному мсті, зазначила, що в порівнянні з іншими учасниками проекту, Жовква місто маленьке, яке нараховує  всього 13,5 тисяч жителів. Але його унікальність полягає в тому, що місто будувалося за концепцією «ідеального міста» у добу Ренесансу і основна містобудівна концепція залишилась збереженою.

 

 

«Ми маємо більше ста пам’яток архітектури, ми насолоджуємося цим, але, поспілкувавшись з громадою, прийшли до висновку, що є потреба, щоб це ще й приносило користь громаді. Ми почали інакше дивитись на ту культурну спадщину, яка в нас є і вважаємо, що нам вдалось розвинути досить оригінальне бачення міста», - розповідає Олена Клак.

 

«Чим більше місто – тим більше у нього проблем. Місто Луцьк має нічим не гіршу історію і нічим не гіршу минувшину, ніж інші міста-учасники проекту, але дуже мало людей знають  про справжню цінність нашого міста. Тому, в рамках проекту COMUS, перше, що ми зробили – донесли до громади, що культурна спадщина то є дієвий інструмент, за допомогою якого можна покращити соціально-економічний розвиток міста»,-  поділилася своїм досвідом координатор проекту у місті Луцьк Оксана Штанько.

 

 

«Ми почали активно працювати і великий масив роботи якраз був пов'язаний з інформаційною компанією – ми показали місту що таке COMUS і чим він нам буде корисний, яким чином ми можемо використовувати культурну спадщину міста для кращого сьогодення і майбутнього розвитку Луцька. Зокрема, проект Ради Європи дав суттєвий поштовх до зорганізації громади у місті і до визначення актуальної проблематики міста».

 

Координатор проекту у місті Прилуки  Тетяна Зоц розповіла, що проект COMUS   допоміг активізувати громаду щодо нового сприйняття  культурної спадщини  для розвитку міста.

 

 

«Проект COMUS  став для нашого міста потужним  імпульсом щодо активізації громади, зокрема, також для інвестування та розвитку місцевого бізнесу, поліпшення середовища і якості життя, збереження культурної спадщини, розвитку  творчих індустрій. У рамках проекту також було сформовано стратегічне бачення міста, як центра функціонування та розвитку  мистецьких студій», - розповіла Тетяна Зоц.

 

Спільний проект Ради Європи та Європейського Союзу COMUS («Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадами») стартував на початку січня 2015 року, коли був оголошений конкурс серед українських міст на право виступити пілотним містом у проекті. На кінець 2015 року до проекту було залучено 3 пілотні міста України, а саме: Луцьк, Жовква і Прилуки.

Метою проекту, який разом з Україною реалізується в країнах Східного партнерства – Грузії, Вірменії, Молдові та Білорусі – є розробка інноваційних моделей планування, що сприяють розв’язанню практичних проблем в історичних містах. Такі моделі та рішення щодо реабілітації культурно-історичної спадщини та її сучасного використання, розв’язання соціальних проблем, залучення громадськості до процесу прийняття політичних рішень, вдосконалення транспортного обслуговування, розвитку туризму та торгівельних зон, використання пустищ, поліпшення житлового фонду тощо мають відповідати європейським нормам і тенденціям, щоб стати привабливими для міжнародних інвесторів.

Проект передбачає комплексну взаємодію органів влади усіх рівнів і місцевих громад з метою покращення існуючого міського середовища історичних міст, зупинення деградації історичного середовища та заохочення місцевих мешканців до активної участі в процесі прийняття рішень і розробки стратегії розвитку міста.

 

Документи:

Презентація Луцьк у проекті COMUS
Презентація проект COMUS: м. Прилуки
Презентація COMUS - Жовква
версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України