українська російська англійська

До Дня Незалежності в Національному художньому музеї України презентували "Проект Енеїда"

24.08.2017 | 15:05

У Національному художньому музеї України до Дня Незалежності презентували масштабну виставку "Проект Енеїда", присвячену поемі великого українського письменника, поета та драматурга, основоположника сучасної української літератури Івана Котляревського. Презентацію відвідало багато гостей, серед яких були відомі мистецтвознавці та художники.

 

IMG_2247

 

 «Цей проект присвячений візуалізації  легендарної поеми Івана Котляревського «Енеїда»», - розповіла Юлія Литвинець, директор Національного художнього музею.

««Енеїда» - це код нації, це наша ідентичність, це символ України. Я рада, що ми змогли долучитися до цього проекту».

 

IMG_2838

 

До реалізації проекту долучилося і Міністерство культури. Образ Енея з літературного твору Котляревського тісно перекликається з образами сучасних українських героїв, каже Міністр культури Євген Нищук.

«Якщо дивитися на замальовки до твору, на концепцію виставки – спадає на думку, що ми говоримо про образ сучасного героя. Цей образ будувався давно - образ нехрестоматійного, саркастичного, гротескового, відважного героя з гумором. Можливо саме з цієї природи і береться та відвага та ті щирі посмішки наших молодих героїв, які зараз захищають Україну від ворога на Сході», – додав Міністр.

 

 

IMG_2694

«Цей твір породив багато різноманітних культурних проектів у мультиплікації, кіно та  театральних виставах. В експозиції ми також бачимо надзвичайно цікаві витвори з фарфору Переконаний, що проект не обмежиться виставковою частиною, він буде продовжуватися в перформансах, виставах та вечорах-читаннях. Це приверне увагу до нашого геніального твору, нашої історії, нашої природи. Від цього ми будемо радіти і це вселятиме в нас віру, впевненість,що ми все подолаємо», - відзначив Євген Нищук.

 

Ініціатор  виставки «Проект Енеїда» Павло Гудімов заначив, що до проекту долучилася численна кількість інституцій та приватних колекціонерів  з усієї України.

 

«Цей проект  створений у колаборації, адже сьогоденняце час відкритих можливостей, ми маємо об’єднуватись і робити великі справи», - сказав він.

 

IMG_2856

 

«Останні чотири роки я особливу увагу почав звертати на візуальні коди, що нас оточують. В ілюстраціях до «Енеїди» різних періодів зашито декілька шарів культурної памяті українців, декодуючи які ми зможемо краще усвідомити власну історію та ідентичність. Я взяв на себе багато відповідальності, щоб підняти цю тему і отримав масу задоволення  працюючи з музеями, колекціонерами, партнерами, вами», - відзначив Павло Гудімов.

 

Куратори виставки Павло Гудімов, Діана Клочко, Поліна Ліміна та Данило Нікітін кажуть, що за допомогою твору «Енеїда» вони  досліджують історію української держави і культури.

 

У рамках проекту демонструються близько 200 артефактів -  ілюстрацій, станкового живопису, графіки, театральних афіш, мультиплікації, фото- і відеоматеріалів, книжкових видання, що стосуються візуальних образів поеми Івана Котляревського «Енеїда» з приватних колекцій і 11 музеїв України. Міжмузейний проект представляє, як вже знані

шедеври Георгія Нарбута, Анатолія Базилевича, так і досі неекспоновані в Києві  твори Мирона Левицького та Михайла Дерегуса.

 

Також у рамках експозиції відбудеться і гастрономічний проект -  відтворення у Національному художньому музеї України легендарного кафе "Еней", що тривалий час було центром інтелектуального життя Києва.

 

IMG_2218

 

Програма проекту передбачає проведення кураторських екскурсій, ноктюрни, дитячі заходи, зустрічі й круглі столи з фахівцями та творцями образів «Енеїди», а також сучасниками 1960-х роківперіоду, коли твір отримав чи не найбільшу кількість візуальних втілень у мистецтві.

 

Виставка «Проект Енеїда» у Національному художньому музеї України триватиме до 29 жовтня 2017 року.


Фотографії з відкриття виставки можна переглянути за посиланням.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України