українська російська англійська

Заява Міністра культури України Євгена Нищука за результатами зустрічі з Віце-прем'єр-міністром - Міністром культури та національної спадщини Республіки Польща Пьотром Гліньським

24.10.2017 | 13:01

Міністр культури України Євген Нищук  і Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури та національної спадщини Республіки Польща Пьотр Гліньський взяли участь в пам’ятних заходах, присвячених річниці Катинської трагедії на польському військовому цвинтарі на території Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», що стало справжнім  доказом спільного сприйняття обох країн трагічних подій минулого. Зберігаючи пам'ять про минуле, ми разом будуємо спільне майбутнє.

 

23 жовтня 2017 року відбулася зустріч у двосторонньому форматі з метою обговорення  поточного стану та розвитку діалогу з широкого кола гуманітарних питань, зокрема,  стану  виконання Міжурядової двосторонньої Угоди про охорону пам’ятних місць поховань жертв війни  і політичних репресій, підписаної у Варшаві 21 березня 1994 року.

 

Сторони погодилися щодо активної взаємодії з питань увічнення пам’яті в обох країнах. Питання  розвитку діалогу у цій сфері повинно підпорядковуватися духу партнерства, рівноправ’я  та паритетності.

 

Одним із питань дискусії  було питання пошуку та ексгумації останків учасників воєн та  жертв політичних репресій, легалізації пам‘ятників на теренах України та Польщі, які були споруджені без дотримання чинного законодавства. Польська сторона запропонувала винести його обговорення на вищий політичний рівень, створивши для цього спеціальну міжурядову комісію чи використавши існуючу Міжурядову українсько-польську комісію у справі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурний цінностей. Учасники обговорення з українського боку зазначили недоречність такої пропозиції, оскільки зазначена Комісія створена на виконання Угоди між Урядом України та Урядом Республіки Польща про співробітництво у справі охорони та повернення втрачених і незаконно переміщених під час Другої світової війни культурний цінностей і має чіткий предмет регулювання.

 

Українська сторона вважає невичерпаним потенціал переговорів між уповноваженими на сьогодні для цього структурами - Інститутами національної пам‘яті обох країн, міністерств культури, Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій, оскільки, спірні питання було предметом лише одного обговорення  між ними у червні цього року у Львові. Наступна зустріч, яка мала відбутися у вересні в Польщі, досі не проведена. Крім того, творення  нових структур  вимагатиме внесення змін до чинного законодавства України і забере багато часу, який міг би бути використаний для безпосереднього вирішення спірних питань.

 

Українська сторона вважає, що існуючі на сьогодні механізми та інституції мають бути використанні для вирішення спірних питань в сфері збереження місць пам’яті і запропонувала  найближчим часом провести переговори за участі уповноважених для цього представників УІНП, Державної міжвідомчої комісії з питань поховань жертв війни та репресій, ІПН та міністерств культури обох країн.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України