українська російська англійська

"Проект Енеїда" привернув значну увагу не лише до нашого видатного твору, а й до нашої історії та сучасних подій в Україні" - Євген Нищук

31.10.2017 | 12:53

У Національному художньому музеї України завершився масштабний міждисциплінарний «Проект Енеїда», який був презентований  до святкування Дня Незалежності України та впродовж двох місяців представив до уваги відвідувачів різноманітну програму з кураторськими екскурсіями, ноктюрнами, зустрічами й круглими столами з фахівцями та творцями образів «Енеїди».

 

Проект реалізувався за підтримки Міністерства культури України, його кураторами виступили Павло Гудімов, Діана Клочко, Поліна Ліміна та Данило Нікітін.  На думку організаторів - це новий погляд на феномен легендарної поеми Івана Котляревського, за допомогою якого досліджується історія української держави і культури. 

 

«Образ  героя Енея з літературного твору Котляревського, як ніколи сьогодні є цікавим та актуальним для нас, оскільки він тісно перекликається з образами сучасних українських Героїв. Концепція цього проекту побудована так, що з’являється  відчуття, що ми говоримо про образ сучасного героя, який будувався давно. Можливо саме з цієї природи і береться та відвага наших молодих героїв, які зараз захищають Україну від ворога на Сході. Переконаний, що проект привернув значну увагу  не лише до нашого видатного твору, а й до нашої історії та сучасний подій в Україні», -  каже Міністр культури України Євген Нищук.

 

 

«Проект Енеїда» — перша виставка, що акумулювала близько 200 визначних артефактів: ілюстрації, станковий живопис і графіку, театральні афіші, мультиплікацію, фото- та відеоматеріали, книжкові видання, які стосуються візуальних образів поеми Івана Котляревського, з приватних колекцій та 11 музеїв України.

 

Експозиційність Проекту не обмежувалася демонстрацією картин і ілюстрацій до травестійно-бурлескної поеми -  візуальність проявлялася, наприклад, через мультимедійні засоби або ж «реінкарнацію» у рамках проекту кафе «Еней», яке тривалий час було знаковим місцем для київської інтелігенції.

Загалом, під час міжмузейного проекту представлено експонати з найрізноманітніших колекцій: серед них – як вже визнані шедеври Георгія Нарбута, Анатолія Базилевича, так і досі жодного разу неекспоновані в Києві зразки з музейних фондів інших міст – наприклад, твори Мирона Левицького та  Михайла Дерегуса.

 

У рамках міждисциплінарного проекту відбулися зустрічі з художником-постановником анімаційних фільмів "Пригоди козака Енея" (1969) та "Енеїда" (1991), а також найвідомішого українського мультфільму "Козаки" Едуардом Кіричем; "ілюстратором Енеїди" Анатолієм Базилевичем;  з Кирилом Стеценко - гітаристом рок-гурту "Еней" та Сергієм Бедусенко; Іваном Драчем на тему: «Енеїда та 60-ті», відбулася полеміка між Олександром Ройтбурдом та Олександром Топіловим: «Comicae чи tragicum?», а також дискусія «Літератори VS художники» та дискусія-бесіда Валерія Шевчука - знаного дослідника українського літературного бароко та Валентина Гордійчука - сучасного ілюстратора "Енеїди" і театральні історії від Сергія Проскурні

 

Кураторські лекції представили мистецтвознавиця Діана Клочко "Героїка та еротика в Енеїді", мистецтвознавиця Вероніка Зайцева «Ілюстрування поеми "Енеїда": український та закордонний досвід»; Ігор Дудник  «Графіка п’яти літер: Е Н Е Ї Д А»; літературознавець, доктор філологічних наук та культуролог Тамара Гундорова «Рим навиворіт:агент імперії, національний наратив і поп-культура», Поліна Ліміна «Владні коди в візуальних образах "Енеїди", Діана Клочко «Жіночі образи в Енеїді», літературознавець Євген Нахлік «Бурлескно-травестійний код "Енеїди" Котляревського»; літературознавець та критик Роман Веретельник «Як читали Енеїду: рецепція твору» та інші.

 

Окрім того,  це й гастрономічна подорож Енеїдою - лекційно-дегустаційне дійство Банько Марії, лекція та  читання уривків з «Енеїди»  Юрієм Андруховичем та публічне читання "Енеїди"  Міністра культури, народного артиста України Євгена Нищука. Майстер-класи для дітей по створенню коміксу про сучасного Енея та його пригоди «Aeneis: творення сучасного коміксу», презентація книги “Енеїда Базилевича” видавництва “Артбук" та багато інших цікавих подій.

Також, в рамках проекту з 11 до 22 жовтня, діяла інтенсивна творча лабораторія: open call для молодих митців, яка  надала їм можливість попрацювати в новому форматі з визначеною темою та здобути досвід і розширити свою мистецьку діяльність.

У планах організаторів показ «Проекту Енеїда»  в інших містах України.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України