українська російська англійська

У Львівській опері з аншлагом відбулася довгоочікувана світова прем'єра "Коли цвіте папороть" Євгена Станковича

18.12.2017 | 14:49

У Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької відбулася світова прем’єра фольк-опери-балету «Коли цвіте папороть» Євгена Станковича. Двохмісячна кропітка робота команди подарувала глядачеві  унікальне масштабне дійство,  яке об’єднало фольк, авангардну музику та балет, феєричне сучасне світло та відео ефекти.

Режисер-постановник опери, художній керівник Львівської опери Василь Вовкун, музика Євгена Станковича, лібрето - Олександра Стельмашенка диригент -  Володимир Сіренко (м.Київ), художник-постановник Тадей Риндзак , художник костюмів Ганна Іпатьєва (м.Київ)

Хормейстер Василь Коваль. У прем’єрних виставах взяла участь видатна українська співачка, народна артистка України, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, Герой України Ніна Матвієнко.

 

 

Довгоочікувану прем’єру твору, який 40 років тому заборонила радянська верхівка за надто український зміст, відвідали Міністр культури України Євген Нищук та голова Львівської ОДА Олег Синютка.

«Коли цвіте папороть» демонструє унікальне та  нестандартне поєднання жанрів, народних традицій і сучасної хореографії, а музика  зачаровує. Відомий сюжет набуває нового звучання та прочитання», - ділиться своїм враженням Міністр культури Євген Нищук.

«У радянській Україні мав зазвучати правдивий український фольклор, виконаний у модернових техніках, але «совєти» буквально за кілька днів до прем’єри почали шукати надумані порушення і зрештою  заборонили твір з  формулюванням "з технічних причин". Адже тривала боротьба з українським націоналізмом, все що відтворювало унікальність та автентичність української нації заборонялось та знищувалось. Дотепер  «Цвіт папороті» так і не вдавалось втілити в повні, на сценах театрів час від часу з’являлися скорочені відцензуровані версії. Втім, час минув і, певен, вже у незалежній Україні ми побачили осучаснену феєрію –  з автентичним авторським змістом».

 

 

Сценічний твір «Цвіт папороті» написав український композитор Євген Станкович ще у 1977-му для Національного заслуженого академічного українського народного хору України імені Г. Г. Верьовки. До проекту долучився і львівський художник-постановник Євген Лисик. Фольк-оперу було написано на замовлення французької концертної фірми “Алітепа”, прем’єра планувалася на Всесвітній виставці в Парижі. За два роки мала відбутись прем’єра в палаці «Україна». Однак  твір потрапив під негласне табу.

 

 

Опера Євгена Станковича «Коли цвіте папороть»  ввійшла в програму «Український прорив» Львівської Національної Опери. Саме тут Євген Лисик у співавторстві з Євгеном Станковичем готував шлях поєднання авангардних «на той час», фольклорних та народно-символістських музично-сценічних технологій, нове розуміння ними сутності зрілого неофольклористичного мислення кінця ХХ століття».

 

 

Сучасна постановка твору збагачена більш модерними інструментами - хореографія і музика, подача діалогів і спецефекти. Спочатку глядач занурюється часи язичництва, з його чарами і містикою, коли стародавня культура українського народу лише зароджувалася. Потім декорації змінюються сучасними  подіями  - звучить відлуння війни і героїка захисників України , спогади про козацтво, і одвічні питання про любов, життя і смерть, боротьбу і мир. У виставі поєднується кілька епох з історії українського народу, щоб дізнатися одне -  змінюються покоління, традиції і звичаї, але цінності завжди залишаються однаковими.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України