українська російська англійська

Резолюція Міжнародної конференції "Крим 2014-2017: анексована культура"

03.01.2018 | 15:12

Резолюція Міжнародної конференції

«КРИМ 2014-2017: АНЕКСОВАНА КУЛЬТУРА»

Київ, 27 грудня 2017 р.

 

Ми, учасники Міжнародної конференції «КРИМ 2014-2017: АНЕКСОВАНА КУЛЬТУРА», заслухавши та обговоривши інформацію про стан сфери культури та прав громадян у сфері культури в тимчасово окупованих Російською Федерацією Автономній Республіці Крим та м. Севастополі констатуємо:

1. Ситуація з гарантуванням та забезпеченням прав громадян у сфері культури, які є невід’ємною та важливою складовою прав і свобод людини, яка склалася на території тимчасово окупованого Криму після його анексії дедалі погіршується. Чисельні випадки порушення мовних прав, дискримінаційне ставлення російської окупаційної влади до застосування кримськотатарської і української мов,  обмеження розвитку кримськотатарської та української культур, створюють реальну загрозу втрати самоідентичності як для окремих людей, так і для цілісних етнічних спільнот Криму.

Витіснення внаслідок репресій та гонінь значної кількості громадян України з території тимчасово окупованого Росією Криму та прискорене переселення до Криму громадян Росії спрямовані на штучну зміну етнічного складу населення півострову.

Тотальна  та агресивна інформаційна політика Росії, спрямована на знищення національної ідентичності та самосвідомості корінного народу Криму – кримських татар  та етнічних українців і  загальна політика Російської Федерації у сфері науки, історії та культури, яка покликана стверджувати пріоритети російськості на окупованих РФ територіях, є здійсненням політики етноциду з метою повної колонізації півострову.

 

2. Швидке спрощення російського законодавства щодо включення колекцій кримських музеїв до складу музейного фонду Росії, яке відбулося незабаром після тимчасової окупації  Криму, мало на меті привласнення музейних колекцій, які є Державною частиною Музейного фонду України та належать українській державі та українському народу.

Факти вивезення окремих музейних колекцій з тимчасово окупованого Криму до Російської Федерації під виглядом тимчасового експонування та неповернення їх до кримських музеїв попри начебто встановлені терміни, свідчать про наміри остаточного пограбування та нівелювання музейної спадщини Криму і втілення там імперської російської парадигми історичного розвитку.

Чисельні археологічні розкопки, особливо під нове будівництво, призвели до появи в Криму археологів з Росії, які не знають специфіку розкопок археологічних пам’яток Криму та через стислі терміни робіт не дотримуються методики проведення польових досліджень. Відсутність публічної інформації про результати розкопок та долю археологічних знахідок, не дозволяє довіряти запевненням окупаційної влади про те, що всі вони залишаються на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

3. Стан нерухомих пам’яток Криму та політика окупаційної влади щодо їх збереження, особливо до пам’яток, пов’язаних з історією кримськотатарського народу, є спробою остаточного злочинного знищення історичної пам’яті та ревізії історії. Катастрофічна ситуація, пов’язана з варварськими роботами на Ханському палаці у Бахчисараї, які вже призвели до часткової втрати автентичності цієї пам’ятки, має на меті повне знищення цієї перлини кримськотатарської архітектури – останнього символу славетної та трагічної історії корінного народу Криму.

 

Враховуючи наведене, ми, учасники конференції

Закликаємо

Міжнародну спільноту та кожну небайдужу людину:

не полишати боротьбу за збереження унікальної та різнобарвної культурної спадщини Криму, яка є невід’ємною складовою культурної спадщини цілого людства.

Міжнародні організації, Уряди та Парламенти країн, впливових та відомих політиків, діячів культури, науки та мистецтва:

постійно порушувати питання дотримання міжнародних  прав у сфері культури на території тимчасово окупованого Росією Криму.


Вимагаємо

Від уряду Російської Федерації – країни агресора:

терміново припинити знищення культурної спадщини та порушення прав і свобод у сфері культури на території тимчасово окупованого Криму.

Закликаємо:

Президента України:

– визначити проект Закону України «Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року» як пріоритетний;

– доручити РНБО включити  до санкційних списків усіх археологів РФ, які здійснюють розкопки в Криму та ініціювати внесення  їх до відповідних міжнародних санкційних списків;

– доручити РНБО включити  до санкційних списків усі музейні установи РФ, які здійснюють вивезення та експонування окремих музейних предметів або колекцій з Криму та ініціювати внесення їх до відповідних міжнародних санкційних списків.

Верховну Раду України:

– негайно розглянути проект Закону України «Про приєднання України до Другого протоколу до Гаазької конвенції про захист культурних цінностей у разі збройного конфлікту 1954 року».

Прокуратуру АР Крим:

– порушити справи стосовно усіх юридичних та фізичних осіб, причетних до порушення законодавства у сфері культури та оприлюднити цю інформацію.

Міністерство закордонних справ України:

– включати питання збереження культурної спадщини та прав у сфері культури у всі звіти, які пов’язані з ситуацією в тимчасово окупованому Криму для інформування міжнародних установ та урядів інших країн.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України:

– спільно з Міністерством культури України розробити та запровадити програму моніторингу стану культурної спадщини та прав у сфері культури на території тимчасово окупованого Криму, подавати регулярні звіти по цій програмі до МЗС України для включення інформації у звіти та повідомлення для міжнародних установ та урядів інших країн.

Міністерство культури України:

– ініціювати перед Міжнародним центром досліджень у галузі консервації та реставрації культурних цінностей (ІССRОМ) термінове обговорення питання про загрозу втрати автентичності пам’ятки «Палацовий комплекс «Ханський палац» у м. Бахчисарай, який включено до попереднього Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО;

– ініціювати спільно з Міністерством закордонних справ України надання пам’ятці «Палацовий комплекс «Ханський палац» у м. Бахчисарай спеціального захисту, відповідно до Конвенції про захист культурних цінностей під час збройного конфлікту.

Конференція також висловлює щиру підтримку та сердечну вдячність всім тим небайдужим активістам та громадянам України, хто залишається на тимчасово окупованій території та не полишає справу боротьби за відновлення державного суверенітету України  на тимчасово окупованих територіях Криму.

Слава Україні!

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України