українська російська англійська

«Інформаційний супровід діяльності бібліотек в умовах проведення реформи децентралізації став головним напрямом нашої роботи у 2017 році» - генеральний директор НБУ ім. Ярослава Мудрого Тамара Вилегжаніна

15.01.2018 | 15:59

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого є провідним культурно-освітнім та науково-інформаційним закладом, який виконує  функцію науково-дослідного, методичного та координаційного центру та виступає активним учасником у розробці державної політики в галузі бібліотечної справи.

Питання стратегії розвитку публічних бібліотек України, організація мережі бібліотек в об’єднаних територіальних громадах, налагодження комунікації, об’єднання досвіду, яке сприяє якісним змінам у бібліотечній сфері та створює можливості для кращого розвитку територіальних громад – стало одним із першочергових завдань НБУ ім. Ярослава Мудрого у 2017 році.

 

 

Із цією метою бібліотекою започатковано новий проект – блог «Публічна бібліотека об’єднаної територіальної громади», який покликаний стати платформою для обміну найкращими практиками серед публічних бібліотек (http://oth.nplu.org/). На сторінках блогу можна поділитися своїм досвідом: викласти свої історії успіху, приклади подолання труднощів, актуальні матеріали, новини стосовно роботи бібліотек в умовах формування ОТГ.

 

 

«Понад півстоліття наша бібліотека виконує функцію методичного центру для широкої мережі публічних бібліотек України. Стан публічних бібліотек як соціальних інститутів згуртування територіальних громад є своєрідним індикатором зрілості суспільства, саме тому головним напрямом нашої роботи у 2017 р. став  інформаційний  супровід діяльності бібліотек в умовах проведення реформи децентралізації», - розповідає генеральний директор Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Тамара Вилегжаніна.

 

Колективом бібліотеки продовжує збір та узагальнення статистичних даних про діяльність публічних бібліотек України за формою 6-НК та за допомогою Електронної системи моніторингу базової мережі публічних бібліотек (ЕСМаР). ЕСМаРонлайновий сервіс (ecmap.nplu.org), спільний проект, реалізований Мінкультури, НБУ ім. Ярослава Мудрого, програмою «Бібліоміст», Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX). Це база даних, що містить інформацію про діяльність всіх публічних бібліотек України, аналогічна система  працює лише у Швеції.

 

 

Продовжується реалізацію загальнодержавного проекту «Українська бібліотечна енциклопедія»  – першої в нашій країні спеціалізованої енциклопедії з питань бібліотечної справи. Енциклопедія представлена у віртуальному форматі на спеціальному сайті. Наразі ресурс налічує понад 500 статей, авторами яких стали найвідоміші вітчизняні науковці та практики бібліотечної справи (http://ube.nplu.org/).

 

У 2017 році,  у рамках  створення національного бібліографічного репертуару, також були реалізовані проекти з підготовки науково-допоміжних покажчиків «Бібліографія української бібліографії (1810–1923)», «Євген Сверстюк», «Володимир Підпалий», «Рауль  Чілачава: видання українською мовою», та «Надія Іванівна Миронець».

Вийшли у світ понад 60 методичних, інформаційних та бібліографічних видань, підготовлених у НБУ ім. Ярослава Мудрого. Це, зокрема, періодичні видання із загальнодержавною сферою розповсюдження:  науково-виробничий журнал «Бібліотечна планета» (видається з 1998 р.) та довідкове видання «Дати і події» (видається з 2012 р.).

 

Загалом упродовж року користувачами Бібліотеки стали понад 85 тис. осіб, які скористалися  2,2 млн. примірників документів 80 мовами світу із п’ятимільйонного бібліотечного фонду документів, комфортно працюючи з ними у восьми читальних залах або вдома, оформивши абонемент.

До послуг користувачів електронний каталог, унікальні аналітичні БД, повнотекстові  ресурси електронної бібліотеки «Культура України», ресурси Центру правової інформації та Пункту європейської інформації, вільний WiFi.

У 2017 р. зріс попит на он-лайнові бібліотечні сервіси (Віртуальна довідка, Електронне замовлення документів, Віртуальні книжкові та мистецькі виставки), активно відвідувалися  два безкоштовна Інтернет-центри (16,6 тис. відвідувань).

Півтисячі осіб отримали навики пошуку джерел інформації на безкоштовних «Бібліографічних уроках», двадцяти користувачам літнього віку бібліотечні працівники допомогли опанувати основи роботи з ПК на безкоштовних «Уроках комп’ютерної грамотності». У Бібліотеці працювали курси з вивчення мови есперанто, німецької та польської мов, проходили майстер-класи для перекладачів.

Протягом 2017 року електронна бібліотека «Культура України», на сайті якої у вільному доступі представлені 8,7 тис. повнотекстових документів, поповнилася новими виданнями, що увійшли до колекцій «Українська революція 1917-1921 рр. Постаті», «Розстріляне відродження», «Український модернізм». До ресурсу звертались близько 220 тис. користувачів з України, Нідерландів, США, Великобританії, Сінгапуру, Німеччини, Канади Франції, Італії та ін.

Новим корпоративним  проектом Бібліотеки є Зведений каталог оцифрованих видань. Інтегрований інформаційний ресурс містить інформацію про цифровий контент, вироблений публічними бібліотеками України і на даний момент складається з 6350 бібліографічних записів з посиланнями на повні тексти документів відповідних бібліотек (http://digit.catalogue.nplu.org/).

Також НБУ ім. Ярослава Мудрого є учасником проекту Світової цифрової бібліотеки (WDL). 76 оцифрованих документів із фондів Бібліотеки розміщено на сайті WDL. (https://www.wdl.org/en/institution/#yaroslav-mudryi-national-library-of-ukraine).

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України