українська російська англійська

22 січня - День Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності УНР

22.01.2018 | 12:00

Сьогодні, 22 січня Україна відзначає визначальні дати для державотворення Незалежної України:  День Соборності - проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки.

 

Проголошення Соборності УНР та ЗУНР 22 січня 1919 року є історичним актом об’єднання українських земель в єдину державу. Саме ці події, а не приєднання Західної України до СРСР 1939 року, є початком відліку  для історії новітнього українського державотворення. Акт Злуки був не випадковим явищем, а наслідком об’єднавчого руху, що тривав від середини ХІХ ст. на українських землях, що були в складі різних держав. Втрата Україною незалежності у результаті більшовицької окупації у довготерміновій перспективі призвела до мільйонних втрат від Голодомору, репресій та війн.

 

 

 

22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”. Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

 

 

Сто років тому українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради. Документ містив чотири головні напрями: проголошення самостійності Української Народної Республіки; доручення Раді Народних Міністрів укласти мир з Центральними державами; оповіщення оборонної війни з більшовицькою Росією; декларування основ внутрішнього соціально-економічного будівництва й окреслення заходів для припинення війни з Центральними державами.

Перед проголошенням IV Універсалу виступив голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський. Голосували за документ поіменно: “за” було 39, “проти”  – 4, “утрималось” – 6 осіб.

Сьогодні українські бійці на Сході країни так само відстоюють не лише незалежність, а й Соборність України, як і їхні попередники майже 100 років тому.

 

До цих важливих дат в столиці України відбудеться низка заходів:

 

На мосту Патона відбулась 11-та акція "Об'єднай береги Дніпра "Живим" ланцюгом Соборності" на згадку 99-тої річниці підписання Акту Злуки УНР і ЗУНР у Соборну Україну та буде розгорнутий 30-метровий прапор України.

 

Перші особи держави поклали квіти до пам’ятників Тарасу Шевченку та Михайлу Грушевському.

Також відбудеться урочисте зібранні з нагоди Дня Соборності України та 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки у  Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім».

 

Всеукраїнська казначейська акція «Об'єднаймо Україну». До Дня соборності України казначеї планують встановити новий рекорд - створити найдовший прапор України. Робота над створенням прапору розпочалась з Дня 26-ї річниці Незалежності України. Починаючи з Донецької та Луганської областей до прапору поступово пришивалися полотна з символікою інших міст та регіонів України. Загалом довжина полотна має сягнути понад 1 кілометр.

Найдовший прапор в Україні планують розгорнути від Європейської площі у бік Бессарабської площі.

 

У Національному музеї історії України діятиме виставка"Українська дипломатія 1917–1924 рр.: зародження національних традицій", яка присвячена століттю створення зовнішньополітичного відомства Української Народної Республіки (УНР) – Секретарства справ міжнародних, реорганізованого з Секретарства справ міжнаціональних.

 

Біля фасад Головного Поштамту триває виставка Українського інституту національної пам'яті "100 років боротьби: Українська революція 1917-1921", яка розповідає про події Української революції.

 

До 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки в ІА «Укрінформ» відбудеться презентація веб-сторінки з матеріалами подій Української революції 1917-1921 років та унікального проекту – інтерактивної карти "Місця пам’яті Української революції 1917-1921 років".

 

У Національному військово-історичному музеї України відбудеться урочиста церемонія передачі артефактів, знайдених в результаті пошукових робіт на місцях останніх боїв армії УНР та відкриття виставки, що присвячена УНР. У заході також візьмуть участь реконструктори Військово-історичного клубу "Повстанець".

 

23 січня У Музеї історії міста Києва відкриється  виставковий проекту "Українське коло: до сторіччя визвольних змагань (1917–1921 рр.)" за участі 29 музеїв, архівів та приватних збірок з Польщі, США, Швейцарії та України.

Проект представить раритети, експонуються вперше: Універсал Директорії про затвердження злуки УНР та ЗУНР в єдину соборну державу 22 січня 1919 р. із фондів ЦДАВО України, прапор 1-го пішого Запорізького імені гетьмана Петра Дорошенка полку з Музею Війська Польського у Варшаві; меморіальні речі Симона Петлюри та Володимира Винниченка з Української Вільної Академії Наук у Нью-Йорку; документи про вступ України до Ліги Націй з Архіву офісу ООН у Женеві, державні печатки тієї доби – печатка УЦР, Велика печатка УНР – з колекції Музею історичних та культурних реліквій родини Шереметьєвих тощо.

 

Також до 100-річчя проголошення незалежності Української Народної Республіки, 22 січня у всіх обласних центрах країни відкриється виставка Українського інституту національної пам'яті “100 років боротьби: Українська революція 1917-1921”. У підготовці виставки використано більш ніж 250 унікальних документів та фотографій.

 

Інформація про відкриття виставки в обласних центрах:

 

Вінницька область

Локація: Вінницька обласна філармонія, м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 7

Дата: 22 січня о 12:00

 

Волинська область

Локація: Волинський краєзнавчий музей, м. Луцьк, вул. Шопена, 20

Дата: 22 січня о 12:00

 

Дніпропетровська область

Локація: Дніпропетровський Національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 18

Дата: 18 січня о 15:00

 

Донецька область

Локація: м. Бахмут ЗНЗ №18 вул. Ювілейна, 34

Дата: 22 січня 12:40

 

Житомирська область

Локація: Житомирський обласний краєзнавчий музей м. Житомир, Замковий майдан, 1

Дата: 22 січня о 12:00

 

Закарпатська область  

Локація: Атріум Закарпатської ОДА, м. Ужгород, пл. Народна, 4

Дата: 22 січня о 10:00

 

Запорізька область

Локація: Запорізький обласний краєзнавчий музей м. Запоріжжя, вул. Троїцька, 29

Дата: 22 січня об 11:00

 

Івано-Франківська область

Локація: Івано-Франківський музей визвольної боротьби м. Івано-Франківськ, вул. Тарнавського, 22

Дата: 22 січня о 14:00

 

Київська область

Локація: Фастівський міський палац культури м. Фастів, площа Перемоги, 1

Дата: 22 січня о 13:00

 

Кіровоградська область

Локація: Кіровоградський обласний краєзнавчий музей, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 40

Дата: 22 січня о 14:00

 

Луганська область

Локація: Луганський обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені героїв Молодої Гвардії», м. Кремінна, вул. Мічуріна, 18

Дата: 22 січня о 14:00

 

Львівська область        

Локація: Музей визвольної боротьби, м. Львів, вул. Лисенка, 23-А  

Дата: 22 січня о 13:00

 

Миколаївська область

Локація: Миколаївський обласний краєзнавчий музей, м. Миколаїв, вул. Набережна, 29

Дата: 22 січня о 15:00

 

Одеська область

Локація: Одеський історико-краєзнавчий музей, м. Одеса, вул. Гаванна,4

Дата: 22 січня о 14:00

 

Полтавська область

Локація: Полтавський краєзнавчий музей імені В. Кричевського, м. Полтава, вул. Конституції, 2

Дата: 22 січня о 11:00

 

Рівненська область

Локація: Державний архів Рівненської області, м. Рівне, вул. С. Бандери, 26-а

Дата: 22 січня о 12:00

 

Сумська область

Локація: Сумська обласна універсальна наукова бібліотека, м. Суми, вул. Героїв Сумщини, 10

Дата: 22 січня о 13:00

 

Тернопільська область

Локація: Будинок культури с. Гусятин Гусятинський район Тернопільська область

Дата: 22 січня о 12:00

 

Харківська область

Локація: Харківський історичний музей ім. М.Ф. Сумцова, м. Харків, вул. Університетська, 5 Дата: 22 січня о 11:00

 

Херсонська область

Локація: Херсонський обласний краєзнавчий музей, м. Херсон, вул. Соборна, 9

Дата: 22 січня о 14:00

 

Хмельницька область

Локація: Хмельницький краєзнавчий музей м. Хмельницький, вул. Подільська, 12

Дата: 22 січня о 14:00

 

Черкаська область

Локація: Черкаська обласна філармонія, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 194

Дата: 22 січня о 14:00

 

Чернівецька область

Локація: Чернівецька обласна філармонія м. Чернівці, вул. Чайковського, 10

Дата: 22 січня о 14:00

 

Чернігівська область

Локація: Чернігівський обласний молодіжний центр, м. Чернінів, вул. Магістрацька 3

Дата: 22 січня о 15:00

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України