українська російська англійська

У Казахстані відбувся спеціальний семінар-тренінг з питань свободи совісті і переконань та безпеки релігійних громад

29.01.2018 | 08:15

У  столиці Казахстану, місті Астані, з ініціативи та сприяння Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) відбувся спеціальний семінар-тренінг з питань свободи совісті і переконань та безпеки релігійних громад для представників державних інституцій Казахстану, Міністерства з питань релігій та громадянського суспільства передусім. Кілька років тому було відновлено діяльність та функціонування цього державного органу, який займається системним відстеженням ситуації у релігійному середовищі та моніторингом стану дотримання державного законодавства у відповідній сфері.

 

 

Очолив та провадив засідання старший радник з питань свободи релігії та переконань Відділу з прав людини Варшавського офісу БДІПЛ ОБСЄ Кішан Маноча, до учасників конференції  також звернувся глава представництва ОБСЄ у Казахстані п. Д’єрдь Сабо.

 

Учасники зібрання зосередили свою увагу, перш за все, на питаннях дотримання прав людини у відповідній сфері, виходячи з положень існуючого національного законодавства та можливих змін до нього, які зараз активно є дискутованими у казахському суспільстві. Зокрема, чи не найбільше питань викликає законопроект, згідно з яким всіх членам виконавчих структур, державним урядовцям буде заборонено не тільки бути засновниками релігійних організацій, але й їхніми членами.

 

Беручи до уваги партнерський характер стосунків, який утвердився між відповідною програмою БДІПЛ ОБСЄ та урядовими структурами України, які займаються відповідною проблематикою, Департаментом у справах релігій та національностей Міністерства культури  України зокрема,  до участі у семінарі було запрошено директора згаданого вище Департаменту Андрія Юраш, який поділився існуючим в Україні досвідом влаштування стосунків між державою та релігійними організаціями, що визнаний всіма європейськими інституціями як одна із найбільш ліберальних та демократичних моделей.

 

 

У цьому зв’язку Андрій Юраш виступив з презентацією на тему «Реєстрація і правосуб’єктність релігійних та тих, що дотримуються певних переконань громад». Серед інших тем, на яких зосередився директор Департаменту у справах релігій та національностей МКУ, було порівняння релігійної ситуації в Україні та Казахстані. На думку Андрія Юраша, важливим є відзначити, що, зіставляючи обставини розвитку релігійної сфери у двох державах, рівень релігійності в Україні (при 42 мільйонах населення діє 36 тисяч релігійних організацій), коли брати за основу цього показника інституційний вимір, є майже в п’ять разів вищим, аніж в Казахстані (при 17 мільйонів населення діє 3500 релігійних організацій).

 

Окрім того, Андрій Юраш однозначно наголосив, що модель державно-релігійних взаємин у кожній державі, в Україні та Казахстані у тому числі, має бути базована на кількох беззаперечних принципах – усвідомленні реальної поліваріантності релігійного життя, відповідності національного законодавства міжнародним принципам і законодавчим актам у відповідній царині, а також – повазі та утвердженні реальної рівності між всіма релігійними структурами.

 

На приматі ліберально-демократичних підходів наголосив у своєму виступі також представник Грузії, професор Університету імені Г. Робакідзе, колишній міністр Грузії з питань реінтеграції  Паата Закареішвілі.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України