українська російська англійська

Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився кримськотатарським орнаментом Орьнек

06.03.2018 | 16:46

Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України поповнився новим елементом – «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього». Міністерство культури підтримало ініціативу громадської організації «Алєм» спільно з майстрами  з Криму та творчим об’єднанням «Чатир-Даг», зробити кримськотатарський традиційний орнамент, який є скарбницею духовного багатства культурної спадщини корінного народу України та Криму,  ближчим до Європи та розпочати роботу над включенням його до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Про це під час прес-конференції в ІА УКРІНФОРМ розповів Міністр культури України Євген Нищук.

У заході також взяли участь Перший заступник Міністра інформаційної політики Еміне Джапарова та радниця Міністра культури України, голова громадської організації «АЛЄМ»  Есма Аджієва.

 

 

 

За словами Міністра культури, Національний перелік  елементів нематеріальної культурної спадщини України містить дійсно знакові елементи для історії та культурної спадщини країни,  на які в подальшому готується  номінаційне досьє щодо  включення конкретного елемента до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Так, наразі, до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО включено два українські елементи: «Петриківський розпис – українське декоративно – орнаментальне малярство XIX-XXI ст.» та «Козацькі пісні Дніпропетровщини», а також у лютому цього року Мінкультури передано до ЮНЕСКО номінаційне досьє на включення ще одного українського елемента  - «Традиція Косівської мальованої кераміки».

 

 

«Сьогоднішня подія є знаковою та позитивною річчю, включення кримськотатарського елементу Орьнек до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України практично розпочинає роботу над підготовкою номінаційного досьє, з тим,   щоб через рік  ми подали цей елемент до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО. Безперечно, це сатисфакція одного з елементів ідентифікації цілого народу, його історії, його традицій, його культури, яка передавалася з покоління в покоління, навіть в складні часи.   Кримськотатарський орнамент Орьнек, який належить до найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу, повністю відповідає  всім критеріям та вимогам для цієї відзнаки. Це унікальне явище світової культури, пов'язане своєю тематикою, символікою з давньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, які пройшли через цю землю. Впродовж сторіччя техніка орнаменту не тільки зберігалась та передавалась від покоління до покоління через ужиткові  елементи, а й постійно розвивалась. Орнамент володіє величезною позитивною енергетикою,  має свої коди та символи, несе в собі заряд успіху , благополуччя та збереження роду», - говорить Євген Нищук.

 

 

Міністр культури також запевнив, що держава зі свого боку, готова підтримувати традиції і  той культурний спадок який несе в собі кримськотатарський народ тут на материковій частині, особливо в цій складній ситуації  анексії Криму.

«Подальше включення елементу Орьнек до списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО одночасно передбачає і  його захист на міжнародному рівні. І наша головна мотивація в тому, щоб зберегти це надзвичайне багатство, поширюючи ці знання в гуртках, школах та  культурних центрах, що сприятиме  його відтворенню та збереженню», - додав він.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України