українська російська англійська

Інформація про виконання у 2017 році плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року

20.03.2018 | 14:08

Умовні скорочення, що наводяться у тексті:

ГО – громадська організація;

ГТУЮ – Головне територіальне управління юстиції;

ГУНП – Головне управління національної поліції;

ВГО – всеукраїнська громадська організація;

ВДРАЦС – відділ державної реєстрації актів цивільного стану;

ВСГО – всеукраїнська спілка громадських організацій;

ЗНЗ – загальноосвітній навчальний заклад;

ЗОШ – загальноосвітня школа;

ІППО – інститут післядипломної педагогічної освіти;

МБО – міжнародна благодійна організація;

МРЦЗ – міський районний центр зайнятості;

НСТУ – Національна суспільна телерадіокомпанія України;

План заходів – план заходів щодо реалізації Стратегії захисту

та інтеграції в українське суспільство ромської національної

меншини на період до 2020 року;

РЦЗ – районний центр зайнятості

СЗШ – середня загальноосвітня школа;

ССД – служба у справах дітей;

СтратегіяСтратегія захисту та інтеграції в українське

суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року;

ЦСССДМ – центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

 

Загальні питання

 

До пунктів 1 та 2

Провести інформаційно-просвітницьку роботу, спрямовану на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини

Організувати проведення для осіб, які належать до ромської національної меншини, інформаційно-просвітницьких заходів з метою підвищення рівня обізнаності про права людини

 

Міністерством культури України з метою вжиття заходів, пов’язаних із демонтажем і підпалом 6 квітня 2017 року місця тимчасового поселення представників ромської національності, що було розташоване у мікрорайоні Березняки Дарницького району м. Києва, під головуванням першого заступника Міністра культури України С.В. Фоменко 13 квітня 2017 року було проведено розширену робочу нараду.

Нарада відбулася за участю представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності, представників МОН, МЗС, Мінрегіону, Мінсоцполітики, Національної поліції, Київської міської та Дарницької районної державних адміністрацій, Міжнародного фонду «Відродження», а також керівників громадських об’єднань ромів. Під час її проведення були заслухані інформації представників Дарницької районної держадміністрації та Дарницького Управління поліції міста Києва щодо причин виникнення ситуації, яка спричинила загострення стосунків між місцевими мешканцями та мешканцями ромського поселення, а також про заходи, що були вжиті з метою її врегулювання.

За результатами обговорення зазначеної ситуації було запропоновано виробити механізм спільної взаємодії підрозділів національної поліції, соціальних та медичних служб, який має забезпечити дотримання балансу інтересів як місцевих жителів, так і ромів, які тимчасово оселяються у певних місцевостях, і в такий спосіб запобігти виникненню випадків нетолерантного ставлення до представників ромської національності. 

Крім того, 19 травня 2017 року на офіційному веб-сайті Міністерства культури України була оприлюднена Заява щодо подій, що відбулися у поселенні ромської національної меншини у Дарницькому районі м. Києва та конфлікту між представниками ромської громади та іншими мешканцями с. Вільшани Дергачівського району Харківської області.

У тексті Заяви Міністерство культури України висловило занепокоєння з приводу зазначених подій, а також закликало Міністерство внутрішніх справ України провести їх оперативне та неупереджене розслідування, а Київську міську і Харківську обласну держадміністрації до вжиття превентивних заходів щодо попередження будь-яких міжнаціональних конфліктів та формування у місцевих громадах толерантного ставлення до представників інших національностей.

За результатами здійсненої роботи Харківська облдержадміністрація інформувала, що нею було проаналізовано інцидент у с. Вільшани та вжито заходів щодо усунення передумов, що можуть сприяти виникненню подібних конфліктних ситуацій.

Зокрема, розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 22.05.2017 № 209 була створена робоча група з вивчення причин ситуації, що виникла на території Вільшанської селищної ради Дергачівського району.

У свою чергу робочою групою були вироблені рекомендації Головному управлінню Національної поліції в Харківській області, Східному територіальному управлінню Національної гвардії України, Управлінню патрульної поліції у м. Харкові щодо вжиття додаткових заходів для гарантування публічної безпеки, посилення охорони прав і свобод людини, запобігання загостренню криміногенної ситуації на території Вільшанської селищної ради.

17 травня 2017 року в приміщенні Вільшанської селищної ради відбулося засідання активу селищної ради за участю депутатського корпусу та представників громади смт Вільшани, на якому було розглянуто конфліктну ситуацію між представниками селищної громади та ромської національної меншини.

23 травня 2017 року вищезазначена робоча група звернулась до Прокуратури Харківської області з проханням взяти на особливий контроль досудове розслідування за кримінальним провадженням № 12017220280000715 від 16.05.2017 за ч. 4 ст. 296 Кримінального кодексу України та № 12017220280000714 від 16.05.2017 за ч. 1 ст. 115 Кримінального кодексу України.

27 травня 2017 року у приміщенні Вільшанської селищної ради на рівні першого заступника голови Дергачівської районної державної адміністрації, голови Дергачівської районної ради та за участю Вільшанського селищного голови, т.в.о. начальника Дергачівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, начальника Дергачівського міжрайонного відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області було проведено робочу зустріч з активом та мешканцями Вільшанської селищної ради щодо вирішення ситуації, яка склалася на території Вільшанської селищної ради.

9 червня 2017 року у приміщенні Вільшанської селищної ради відбулася зустріч голови Дергачівської районної державної адміністрації з активом та мешканцями селища Вільшани за участю директора Департаменту оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної адміністрації, Вільшанського селищного голови, керівників правоохоронних органів району та представників засобів масової інформації з метою врегулювання конфлікту, недопущення порушень публічної безпеки і порядку на території Вільшанської селищної ради.

На початку серпня 2017 року Міністерству культури України з відкритих інформаційних джерел стало відомо, що 27 липня Одеським осередком всеукраїнської громадської організації «Сокіл» на своїй Facebook-сторінці було розміщено публікацію «Агітаційний рейд проти чумазої чуми в Одесі», яка містить мову ворожнечі, образи та погрози на адресу осіб ромської національності. У зв’язку з цим Міністерством культури України були надіслані листи до Одеської облдержадміністрації та Національної поліції України з проханням звернути увагу на цей випадок порушення прав і свобод ромів в Україні, поінформувати про вжиті в межах компетенції заходи.

Як повідомила Волинська облдержадміністрація, 5 червня 2017 року стався інцидент між представниками ромської громади та іншими жителями с. Льотниче Волинської області, який  розпочався на побутовому рівні, як сутичка між місцевими жителями та переріс у масову бійку. Передумови інциденту у жодному разі не можна кваліфікувати, як поширення ворожого чи нетерпимого ставлення до представників ромської національної меншини чи порушення їх прав.

Відповідно до інформації, наданої Володимир-Волинським відділенням поліції Нововолинського ВП ГУНП у Волинській області, 05.06.2017 року зареєстровані матеріали по факту заподіяння тілесних ушкоджень мешканцю с. Льотниче Володимир-Волинського району під час конфлікту з особою ромської національності. Того ж дня відповідні відомості були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12017030060000474 за попередньою кваліфікацією кримінального правопорушення за ст. 128 КК України. Проводиться досудове розслідування.

Після цього інциденту усі особи ромської національності, які брали участь у бійці, відразу добровільно виїхали із житла, що наймали, у с. Льотниче у невідомому напрямку і на території села більше не з’являлися.

Головними територіальним управліннями юстиції (ГТУЮ) та регіональними філіями Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) у форматі тематичних заходів, виступів, інформаційних зустрічей, бесід, публікацій, проводилася інформаційно-просвітницька робота з формування толерантного ставлення населення до представників ромської національної меншини у навчальних закладах, закладах культури, закладах для дітей і молоді тощо.

Так, у Вінницькій області відділами державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького, Жмеринського, Іллінецького, Могилів-Подільського та Ямпільського районів серед ромського населення були проведені інформаційно-просвітницькі заходи щодо забезпечення доступу ромів на території області до ідентифікаційних документів (свідоцтво про народження, паспорт або довідка про реєстрацію особи) та документів про державну реєстрацію актів цивільного стану.

У бібліотечних закладах області також було організовано тематичні книжкові виставки – «Знамениті люди з циганським корінням» та «Традиції та обряди ромів», музичні вечори ромської культури – «Краса циганського романсу» та «Таємниця циганської душі».

Протягом 2017 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровської області було здійснено 175 виступів в засобах масової інформації та проведено 37 лекцій для осіб, які належать до ромської національної меншини, з метою заохочення реєстрації народження дітей та підвищення рівня обізнаності з сімейним законодавством України.

Питання захисту прав представників ромської національності, зокрема щодо забезпечення навчання та працевлаштування, були предметом обговорення на засіданнях Координаційної ради молодих юристів при ГТУЮ у Дніпропетровській області.

ГТУЮ у Донецькій області було розроблено та розповсюджено серед державних установ «Пам’ятку з питань інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство» та буклет «Захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини». Також працівниками ГТУЮ були проведені бесіди щодо толерантного ставлення до осіб ромської національності зі студентами Маріупольського електромеханічного технікуму та Маріупольського ліцею автотранспорту.

На веб-сайтах бібліотек області було розміщено інформацію «Щодо важливості здобуття ромами освіти». Серед учнів ЗНЗ були проведені бесіди щодо толерантного ставлення до осіб, які належать до ромської національної меншини.

У бібліотечних закладах Житомирської області було організовано ряд тематичних поличок: «Етнонаціональні потреби осіб ромської національної меншини», «Розширення прав ромських меншин», «Конгрес ромів України», «Рада ромів України», «Ромські національні меншини». Також проводилися тематичні зустрічі та бесіди щодо толерантного ставлення до осіб ромської національності, поваги до їхньої культури, історії, мови, звичаїв та традицій.

У Закарпатській області управліннями (відділами) освіти, молоді та спорту райдержадміністрацій і міськвиконкомів, дирекціями навчальних закладів систематично проводиться інформаційно-просвітницька робота, спрямована на протидію упередженому ставленню до учнів ромської національності. З цією метою в загальноосвітніх навчальних закладах проводяться бесіди, виховні години, засідання за круглим столом. Більшість учителів добре володіють методикою навчання дітей ромської національності, допомагають їм вільно спілкуватися з однокласниками, залучають їх до різних позакласних заходів.

ВДРАЦС Управлінням державної реєстрації ГТУЮ у Закарпатській області було розроблено та розповсюджено у центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги області буклети щодо захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини.

3 серпня керівником ВДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області було надано доручення начальникам районних, міських ВДРАЦС, відповідно до якого ними було розміщено на офіційних сайтах районних державних адміністрацій статтю «Реєстрація народження дитини незалежно від статусу та етнічного походження»; серед ромського населення розповсюджено листівки та буклети з інформацією про пілотний проект, який діє у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема з прийому заяв на державну реєстрацію народження та вручення свідоцтв безпосередньо в пологових будинках.

7 серпня керівником ВДРАЦС ГТУЮ у Закарпатській області спільно з головою благодійного фонду «Розвиток» було здійснено виїзний захід до ромських поселень м. Ужгорода, в яких проведено правороз’яснювальну роботу серед ромів та розповсюджено буклети щодо державної реєстрації народження дітей.

Також громадянам ромської національності було роздано листівки і буклети з таких питань: «До відома батьків! Скористайтесь послугою та отримайте свідоцтво про народження безпосередньо в пологовому будинку»; «На Закарпатті подати заяви та здійснити попередній електронний запис на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану можливо через мережу Інтернет в режимі он-лайн та веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

При прийомі громадян ромської національності працівники ВДРАЦС проводили правороз’яснювальну роботу щодо необхідності проведення державної реєстрації народження дитини та настання відповідальності за несвоєчасну реєстрацію народження дітей.

22 грудня Закарпатським благодійним фондом «Романо Лунго Трайо» за участю  представників ГТУЮ у Закарпатській області було організовано засідання круглого столу з обговорення проблем правового захисту ромського населення. Під час заходу представники ромської національності дізнались про можливості отримання безоплатної правової допомоги через систему органів безоплатної правової допомоги та громадську приймальню управління юстиції, а також про правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я маю право!».

Протягом року працівниками національної поліції у Запорізькій області було проведено 137 лекції превентивного характеру, 39 профілактичних заходів (виступів та занять) серед учнів та студентів навчальних закладів, 195 бесід серед населення щодо протидії упередженому ставленню до осіб ромської національності.

3 метою підвищення рівня обізнаності осіб, які належать до ромської національної меншини, про права людини ГТУЮ у Запорізькій області було проведено інформаційну зустріч з представниками Запорізького ромського центру «Лачо дром».

Тема прав ромської національної меншини оборювалася також фахівцями ГТУЮ на 20 семінарах-нарадах із трудовими колективами місцевої державної адміністрації, її структурних підрозділів, територіальних органів міністерств, інших органів виконавчої влади, державних підприємств, установ, організацій Запорізької області.

Протягом 2017/2018 навчального року на базі навчально-виховного комплексу № 16 та закладів загальної середньої освіти № 8, 20, 22 працює постійно діючий семінар «Особливості забезпечення загальною середньою освітою представників ромської національної меншини», на якому розглядаються питання щодо попередження розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі, приниження національної честі та гідності.

ГТУЮ в Івано-Франківській області були розроблені пам’ятки, методичні посібники та буклети «На замітку особам, що належать до ромської національної меншини», «Соціально-правовий захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини», «Права ромської національної меншини в Україні». На його веб-сайті також були розміщені інформації «Права ромської національної меншини», «Правовий статус ромської національної меншини».

У публічних бібліотеках Централізованої бібліотечної системи міста Києва було організовано ряд інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національності, формування толерантності, поваги до їхньої культури, історії, мови, звичаїв і традицій. Зокрема, було проведено інформаційну годину «Культура національних меншин. Роми» для учнів Альтернативної демократичної школи «Діхі», організовано виставку однієї книги «На нашій, на своїй землі: Антологія різномовної поезії України» під назвою «Ромська поезія: «Моя Україна, ласкавий мій краю» (бібліотека імені Василя Симоненка); влаштовано перегляд літератури письменника та перекладача з циганської мови Григорія Латника «Легенди циганських кочівель» для учнівської молоді Київського регіонального вищого професійного училища будівництва, зокрема збірки поезій Ніко Сатхкевічо «Циганські шляхи», повісті Іліє Мазоре «Чари циганської троянди», п’єси Міхи Козимиренка «Червоні чобітки» (центральна районна бібліотека імені Миколи Некрасова); організовано читання в голос народної казки «Історія однієї казки: «Як циганам наречених вибирали» (бібліотека сімейного читання по вул. Ліснича, 3); організовано дві постійно діючі ілюстровані книжкові виставки-знайомства «Ромські книги» і «Самобутня культура та традиції загадкових ромів…» та розміщено на веб-сайті закладу текст гімну ромською мовою та в перекладі на українську (бібліотека № 15 для дітей); проведено тематичні полиці – «Поетичне слово ромів» (бібліотека імені Марко Вовчок»); «Інтеграція ромів в українське суспільство – на папері і в житті» (ЦРБ ім. М. Салтикова-Щедріна); «Роми – не окрема нація, а українці» (бібліотека «Світогляд»); «Роми – від мови до історії»  (бібліотека імені Остапа Вишні); «Роми – вічні блукальники всесвіту» (бібліотека імені Олександра Радищева); «Роми в Україні: формування етносу і сучасний стан» (бібліотека імені Івана Кудрі); «Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві» (бібліотека естетичного виховання), «Ромська мрія»  (бібліотека № 149).

Крім того, у відповідних розділах довідково-бібліографічного апарату бібліотек Централізованої бібліотечної системи м. Києва розміщені офіційні документи з питань захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншин.

ГТУЮ у Київській області було розроблено буклет на тему: «Ксенофобія у сучасному суспільстві» та методичні рекомендації на тему: «Правовий статус осіб ромської національності». Для учнів 3 – 4 класів Денихівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Тетіївського району Київської області було проведено бесіду на тему: «Права дитини у сучасному суспільстві, у тому числі ромської національності» та вуличний флешмоб у м. Буча під аналогічним слоганом.

У районній газеті «Вісник Сквирщини» (Київська область) було опубліковано статтю «Діти ромської національності: особливості та стереотипи».

У бібліотечних закладах Згурівського, Ірпінського та Баришівського, Білоцерківського, Переяслав-Хмельницького районів області були проведені інформаційно-просвітницькі заходи: «Традиції та обряди ромів», «Роми на українських теренах» «Історія українських циган», «Права осіб, які належать до ромської національної меншини в Україні», «Щодо захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини», «Ромська національна меншина в Україні», «Ромські свята та традиції», «Визначні постаті ромської національності».

Також було організовано викладку літератури «Мандрівний народ. Роми на українських теренах», виставки «Циганський етнос в Україні», «Роми. У пошуках надії та ліпшого життя», «Книги про циган», «Ромські свята та традиції», інформбюро «Циганська доля – що вітер в полі», літературний єралаш «Ромські приказки в побуті», гру-мандрівку «Романі чілла», годину пізнань та відкриттів «38 цікавих фактів про циган», «Ромські громади Переяславщини», засідання літературної студії «Ромська поезія від Рані Романі та Любові Якимчук».

Львівською облдержадміністрацією було повідомлено, що у м. Львові 3 серпня 2017 року відбулася зустріч правозахисників, членів громадських організацій, що представляють інтереси ромів м. Львова та Закарпаття, представників Міжнародного фонду «Відродження» з представниками Львівської облдержадміністрації та Львівської міської ради.

Темою зустрічі стало обговорення ситуації, що склалася навколо стихійних ромських поселень та їхніх мешканців, які щоліта прибувають до м. Львова у пошуках заробітку. На зустрічі, зокрема, були обговорені питання недопустимості насилля по відношенню до ромів, які мігрують з інших регіонів й оселяються в стихійних таборах, причини такої міграції, а також способи інтеграції ромів у соціальний простір м. Львова та сприяння цьому процесу.

В Одеській області у всіх закладах культури проводилася інформаційно-просвітницька робота, спрямована на протидію упередженому ставленню до осіб ромської національності. Так, було проведено віртуальну подорож «Циганський етнос на карті України»; інформаційну годину «Роми України в різні історичні періоди»; пізнавальні бесіди «Етнічна самобутність ромської національності»; «Традиції та обряди ромів», «Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві»; бесіда за «круглим столом» «Мандрівний народ. Роми на українських теренах»; лекцію «Захист прав дітей-ромів»; книжково-ілюстративні виставки «Традиції та обряди ромів», «Правові проблеми ромського населення»; виставка-реноме «Дзвенить гітара про долю кочову...»; відео-знайомство «Народжені мандрувати»; диспути «Що таке ромофобія?», «Взаємодія ромів в поліетнічному середовищі»; лекційна година «Ромська національна меншина – найбільш вразлива національна меншина в Європі»; книжкова полиця «Толерантність спілкування, як умова розвитку особистості ромів»; інформаційні повідомлення «Свічкою пам’ять проростає. Міжнародний день голокосту ромів» тощо.

5 серпня  на території Тарутинського ринку «Южний» Одеської області було проведено зустрічі з особами ромської національної меншини з метою інформування населення щодо пілотних проектів Міністерства юстиції у сфері державної реєстрації актів цивільного стану. Бажаючим було надано вичерпні рекомендації й безоплатне консультування з сімейного і цивільного законодавства.

Протягом 2017 року працівниками Біляївського, Роздільнянського, Балтського, Ренійського, Великомихайлівського, Подільського, Фрунзівського, Тарутинського та Ширяївського районних ВДРАЦС та Ізмаїльського міськрайонного ВДРАЦС ГТУЮ в Одеській області було проведено інформаційно-просвітницьку роботу у форматі  засідань круглих столів (всього 14 засідань) із залученням представників територіальних органів виконавчої влади та представників ромської національної меншини.

Під час їх проведення обговорювалися питання: переліку документів, необхідних для повторного отримання свідоцтва про народження дітей, які перебувають під опікою; повернення опікуну дитини, яку забрала мати, позбавлена батьківських прав; отримання багатодітною малозабезпеченою родиною матеріальної допомоги на підготовку дітей до навчального року; надання первинної правової допомоги особам, які належать до ромської національної меншини; забезпечення своєчасної державної реєстрації народження; реєстрації місця проживання. Після заходу учасникам вручались інформаційні буклети про пілотні проекти, запроваджені Міністерством юстиції України.

13 жовтня в ГТУЮ в Одеській області за участі ромських організацій відбулося засідання круглого столу, на якому основну увагу було приділено вирішенню проблеми забезпечення ідентифікаційними документами ромів Березівського району Одеської області.

Крім того, дільничними районних відділів ГУМВС України представникам ромської національності надавалися роз’яснення щодо додаткового захисту через мережу громадських приймалень та виїзних консультативних пунктів.

Протягом 2017 року 14 осіб ромської національності скористалися послугами безоплатної первинної правової допомоги через мережу громадських приймалень та телефонні «гарячі лінії» (Болградський, Білгород-Дністровський, Біляївський, Великомихайлівський райони).

У Полтавській області бібліотечними закладами були організовані книжкова виставка «Романія на просторах України», перегляди літератури «Правда та вигадки про циган», «Циганська доля – що вітер в полі», «Самобутня ромська культура».

У Рівненській області бібліотечними закладами було проведено години толерантності «Етнічна самобутність ромської національності», «Мандрівний народ: роми на українських теренах», інформаційні години «Невідомі сторінки з життя ромської спільноти», «Роми України в різні історичні періоди», «Циганський етнос на карті України», «Роми в Україні: сучасний стан, права та обов’язки», а також оформлено тематичні полички «Роми – одна з народностей України», «Роми України: із минулого в майбутнє», «Роми України: традиції та культура», «Роми – одна з національностей в Україні» та виставки: «Роми України», «Традиції та обряди ромів».

ГТУЮ у Харківській області було проведено бесіди «Захист ромської національної меншини» та «Особливості державної реєстрації дітей ромської національної меншини» у Богодухівській міській раді Харківської області, Богодухівському районному центрі зайнятості та жіночій консультації Центру первинної медико-санітарної медичної допомоги Богодухівського району Харківської області.

Крім того, ГТУЮ у Харківській області було розроблено та розповсюджено пам’ятки, методичні посібники та буклети на теми: «Правовий статус ромської національної меншини», «Протидія упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини», «Права громадян, які належать до ромських національних меншин», «Законодавство про захист прав ромської меншини».

Працівники ГТУЮ у Харківський області виступили в ефірі «Радіо Слобожанщини» в програмі «Право знати» на тему: «Державна реєстрація народження дітей ромської національної меншини».

Відділ комунікації ГУНП у Харківській області постійно проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу, спрямовану на протидію упередженому ставленню до осіб ромської національності. Так, на сайті ГУНП протягом 2017 року було розміщено 14 матеріалів профілактичного змісту.

Дільничними офіцерами поліції на всій території обслуговування були проведені обходи домоволодінь ромів для інформаційно-просвітницьких бесід, спрямованих на підвищення рівня обізнаності про права людини, встановлення позитивних взаємостосунків між громадянами.

У бібліотечних закладах Харківської області були проведені інформаційно-просвітницькі заходи – «Мандрівний народ» (м. Ізюм) та «Романіпен: роми як нація» (м. Люботин).

Для учнів ЗНЗ області (Балаклійський, Барвінківський, Близнюківський, Богодухівський, Валківський, Вовчанський, Дергачівський, Золочівський, Куп’янський, Лозівський, Харківський, Чугуївський, Шевченківський райони, міста Ізюм, Лозова, Куп’янськ, Люботин, Харків, Мереф’янська, Старосалтівська, Чкаловська об’єднані територіальні громади) були проведені виховні години «Цигани. Тисячолітня історія ромського народу», «Захист прав ромської національної меншини в українському суспільстві»,  «Толерантне ставлення до ромської національної меншини».

У Херсонській області було організовано інформаційну кампанію з питань інтеграції в українське суспільство представників ромської національності, в рамках якої акцентовано увагу на питанні надання допомоги ромським сім’ям з дітьми дошкільного віку для  здобуття дошкільної та загальної середньої освіти.

Протягом 2017 року ГТУЮ у Черкаській області було здійснено 21 виступ у засобах масової інформації, зокрема на теми: «Державна реєстрація народження дітей, у тому числі ромської національності», «Правовий статус ромської національної меншини», «Стратегічно важливі проекти освітянського напрямку, які ефективно вирішують правові проблеми ромів» тощо. Також було проведено 11 правоосвітніх заходів з метою підвищення обізнаності ромів про права людини, якими охоплено 384 особи.

У містах, районах області постійно проводилася роз’яснювальна робота, особливо серед молоді, щодо толерантного ставлення до осіб ромcької національності, недопущення проявів дискримінації за національною ознакою.

У закладах загальної середньої освіти та культури були проведені такі інформаційно-просвітницькі заходи: «Народ рома: особливості, традиції та стереотипи», «Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини», «Страсбурзька декларація щодо ромів: імплементація у контексті демократичних реформ в Україні», «Щодо важливості здобуття ромами освіти, особливо дітьми та молоддю», «Протидія упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини», «Роми. Традиції. Стереотипи», «Толерантне ставлення до дітей ромської національності», «Вільний народ – роми України», «Правовий статус ромської національної меншини», «Минуле народу рома», «Традиції та звичаї ромів», «Циганська народність».

Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотекою імені В.Г. Короленка було організовано книжкову виставку «Права ромських національних меншин в Україні».

ГТУЮ у Чернівецькій області було розроблено та розповсюджено серед членів Чернівецької обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення, державних підприємств, установ та організацій методичні рекомендації на теми: «Сприяння інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини», «Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини», «Захист прав і свобод національних меншин».

Працівниками ГТУЮ у Чернівецькій області в смт. Красноїльськ Сторожинецького району, Вижницького районного відділу ГТУЮ в Лукавецькій сільській раді були проведені зустрічі з громадянами ромської національності, під час яких їм були роз’яснені права й обов’язки громадян України, у т.ч. надано роз’яснення щодо державної реєстрації актів цивільного стану, а також ознайомлено з пілотними проектами Міністерства юстиції України.

Місцевими органами виконавчої влади були проведені:

            бесіда-диспут «Права ромів. Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини» (відділом культури Вижницької районної державної адміністрації);

             бесіда «Права ромів. Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини» (Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області);

            семінар «Правові гарантії в отриманні ідентифікаційних документів та свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану для ромів в Україні» (Чернівецький міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Чернівецькій області);

            бесіда на тему: «Права ромів. Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини» (Трудовий архів Кіцманського району).

У чернівецькій газеті «Час» було опубліковано статтю «Інтеграція ромської меншини в українське суспільство», у газеті «Юстиція Буковини» – «Захист прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграція в суспільне життя ромської національної меншини» тощо. В ефірі філії НСТУ «Чернівецька регіональна дирекція» виходили програми «Права ромських національних меншин в Україні», «Інтеграція ромської меншини в українське суспільство».

 

До пункту 4                                               

Сприяти в отриманні особами, які належать до ромської національної меншини і на законних підставах перебувають на території України, документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, свідоцтв про народження та про державну реєстрацію актів цивільного стану

 

Державна міграційна служба України (ДМС) продовжувала сприяти в отриманні особами, які належать до ромської національної меншини і на законних підставах перебувають на території України, документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство.

Протягом 2017 року територіальними підрозділами ДМС було оформлено 3222 паспортів громадянина України особам, які належать до ромської національної меншини. Найбільшу кількість паспортів  було видано у Закарпатській області (2138), Одеській – 229, Дніпропетровській – 253.

Окремо варто зазначити, що протягом 2017 року відділами державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровської області було проведено 36 спільних зустрічей з представниками територіальних підрозділів Державної міграційної служби Дніпропетровської області, присвячених питанню оформлення особам, які належать до ромської національної меншини, свідоцтв про народження та паспортів громадянина України.

У 2017 році в Одеській області продовжували функціонувати 32 фронт-офіси із видачі свідоцтв про народження. У них здійснюють прийом та видачу документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини.

На інформаційних стендах цих фронт-офісів та у жіночих консультаціях міста Одеси та Одеської області, територіальних відділів державної реєстрації актів цивільного стану, у відповідній рубриці на веб-сайті управління юстиції, у виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад Одеської області розміщено графік та пам’ятку щодо державної реєстрації народження дитини.

 

До пункту 7

Забезпечити у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної  меншини, проведення правоохоронними органами та соціальними службами профілактичної роботи, спрямованої на запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення їх втягування у злочинну та іншу протиправну діяльність, запобігання насильству в сім’ї, наркоманії, тютюнопалінню та алкоголізму

 

Національна поліція України повідомила, що у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, підрозділами поліції продовжується профілактична робота, спрямована на запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення їх втягування у злочинну та іншу протиправну діяльність, запобігання насильства і сім’ї, наркоманії та алкоголізму.

Особовий склад поліції орієнтований на відповідне реагування в разі отримання інформації щодо упередженого ставлення до представників ромської національної меншини. З цією метою працівниками поліції проведено зустрічі з представниками соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, адміністраціями навчальних закладів, педагогічними колективами, учнями, ромськими старійшинами. До місць компактного проживання осіб ромської національності наближено маршрути патрульних нарядів.

У взаємодії з представниками управлінь та відділів освіти, місцевого самоврядування, служб у справах дітей систематично проводяться перевірки притулків для дітей, залізничних вокзалів, інших місць концентрації молоді, при цьому увага приділяється дітям, які належать до ромської національної меншини.

Упродовж 2017 року територіальними підрозділами Національної поліції було зареєстровано 18 фактів втягнення малолітньої дитини ромської національності у зайняття жебрацтвом (стаття 150-1 Кримінального кодексу України). зазначені факти мали місце у Волинській, Донецькій, Закарпатській, Миколаївській, Одеській областях та м. Києві.

Протягом року до поліції надійшло 67 заяв та повідомлень від громадян про самовільне залишення місць свого проживання дітьми ромської національності. Найбільше таких подій зареєстровано у Закарпатській (26), Одеській (8), Запорізькій та Херсонській (по 5) областях. Завдяки вжитим заходам, місцезнаходження дітей було встановлено та після проведення профілактичних бесід їх було повернуто батькам (опікунам).

З метою захисту дітей від жорстокого поводження в сім’ях представниками Національної поліції спільно зі службою з питань сім’ї, дітей та молоді були проведені спільні рейди до ромських родин. Під час таких рейдів розповсюджувалися довідкові матеріали з інформацією щодо функцій і повноважень соціальних служб, поліції та установ міграційної служби, а також надано роз’яснення щодо відповідальності, що передбачена статтею 173-2 (Вчинення насильства в сім’ї, невиконання захисного припису або не проходження корекційної програми) та статті 184 (Невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов’язків щодо виховання дітей) Кодексу Україні про адміністративні правопорушення.

Протягом 2017 року ССД Вінницької області було обстежено умови проживання дітей у 34 ромських сім’ях. Статус дитини-сироти отримала 1 дитина, 2 дитини позбавлені батьківського піклування та були влаштовані під опіку, щодо 4 дітей-сиріт ромської національності за сприянням ССД Томашпільської районної держадміністрації їх біологічний батько судовим рішенням визнав своє батьківство.

У Закарпатській області районними та міськими ЦСССДМ спільно з територіальними підрозділами ГУНП у Закарпатській області із залученням працівників ССД райдержадміністрацій і міськвиконкомів, органів місцевого самоврядування було проведено 57 групових заходів (лекції, бесіди, відеолекторії, круглі столи тощо) з питань запобігання малюкової смертності, втягнення неповнолітніх у злочинну та іншу протиправну діяльність, попередження наркоманії, насильства у сімї, профілактики тютюнопаління, алкоголізму та ВІЛ-інфекції, якими охоплено 1225 осіб ромської національності, індивідуальною роботою охоплено 59 осіб.

Крім того, ЦСССДМ області проводилася інформаційна робота, шляхом розповсюдження соціальної реклами серед осіб ромської національності. Протягом 2017 року було розповсюджено 4 види друкованої продукції соціального спрямування з питань ВІЛ/СНІДу, відповідального батьківства, пропаганди здорового способу життя та профілактики соціально небезпечних хвороб, загальним тиражем 586 шт.

У Запорізькій області завдяки вжитим правоохоронними органами та соціальними службами заходам упродовж поточного року встановлено місцезнаходження та повернення додому 4 неповнолітніх осіб ромської національності, які вважалися зниклими безвісті.

21 березня у м. Києві на території природно-заповідного фонду «Лиса гора» Голосіївського району ССД під час проведення зовнішньо-профілактичних заходів «Діти вулиці» було виявлено поселення осіб ромської національності, які проживали у двох самовільно збудованих наметах. Серед дорослих осіб знаходилось 4 дитини. З батьками було проведено бесіду, ознайомлено з відповідальністю щодо виховання та утримання дітей.

У Київській області фахівцями із соціальної роботи Центру соціальних служб спільно з правоохоронними органами для сімей ромської національності в Пилиповецькій ЗОШ І-ІІ ст. постійно проводиться відповідна профілактична робота.

ССД Баришівської райдержадміністрації спільно з представниками районного  ЦСССДМ, центральної районної лікарні, ювенальної превенції здійснюються візити до місць компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, з якими також проводиться профілактична робота.

В Одеській області протягом 2017 року до комунальної установи «Одеський міський центр обліку бездомних громадян» звернулося 9 осіб ромської національності, з яких 4 особи отримали реєстрацію за юридичною адресою: м. Одеса, вул. Л.Толстого, 7. Їм надано допомогу щодо отримання паспорта громадянина та реєстрації.

До комунальної установи «Обласний центр обліку бездомних громадян» звернулись 26  громадян ромської національності, 20 з яких отримали реєстрацію за юридичною адресою: м. Одеса, вул. Красна, 11.

Ізмаїльським міським ЦСССДМ спільно з ССД було перевірено 12 сімей ромської національності, в яких проживає 42 дитини, з якими проведена відповідна профілактична робота.

У Полтавській області протягом 2017 року спеціалістами мережі ЦСССДМ області спільно з представниками правоохоронних органів було проведено 33 спільні заходи (лекції, бесіди, відвідування родин, вуличні зустрічі), якими охоплено 239 осіб ромської національності.

На первинному обліку служб у справах дітей Глобинської, Гребінківської, Карлівської, Котелевської, Кременчуцької, Лохвицької, Машівської, Миргородської, Новосанжарської, Пирятинської райдержадміністрацій, виконавчого комітету Миргородської, Лубенської, Кременчуцької, Полтавської міських рад перебуває 32 дитини-сироти та дитини, які були позбавлені батьківського піклування, ромської національності. З них 29 дітей виховується в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу та під опікою, піклуванням, 3 – в інтернатному закладі. З батьками та особами, що їх замінюють, систематично проводиться профілактична робота щодо створення належних умов для утримання та виховання дітей, відповідального ставлення до виконання своїх батьківських обов’язків, у разі необхідності надаються консультації та рекомендації.

У Харківській області працівниками територіальних ЦСССДМ та співробітниками підрозділів ювенальної поліції Харківської області в місцях проживання осіб ромської національності проводилася відповідна профілактична робота. Такою роботою у 2017 році було охоплено 208 осіб.

У Черкаській області працівниками ССД районних держадміністрацій, виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення спільно з працівниками відділів ГУНП у Черкаській області під час проведення рейдів у Золотоніському районі було виявлено 3 дитини ромської національності, які залишилися без батьківського піклування. Після проведеної роботи 1 дитину було влаштовано до комунального закладу «Черкаський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей Черкаської обласної ради», 2 – повернуто у сім’ю.

Крім того, Смілянському міському ЦСССДМ вдалося запобігти використанню новонародженої дитини, як засобу жебракування, жінкою ромської національності, яка викрала її з пологового відділення. У результаті спільної роботи з службою у справах дітей дитину забрано у вищезазначеної особи, оформлено свідоцтво про народження дитини, організовано її медичне обстеження та лікування.

 

До пункту 8

Залучити експертний і технічний потенціал міжнародних організацій до виконання завдань щодо інтеграції в українське суспільство осіб, які належать до ромської національної меншини

 

26-28 квітня з метою обміну досвідом у сфері впровадження національних стратегій щодо ромської національної меншини відбувся робочий візит в Україну експертів Комітету Ради Європи з питань ромів «CAHROM», організований Міністерством культури України.

Під час візиту відбулося ряд робочих зустрічей за участю представників ДМС, МВС, МОЗ, МЗС, Мінсоцполітики,  Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Київської міської, Одеської та Закарпатської обласних державних адміністрацій, громадських об’єднань ромів щодо обміну найкращими практиками з інтеграції ромської національної меншини та Міжнародного фонду «Відродження».

У ході робочих засідань були обговорені питання: механізму надання ромам ідентифікаційних документів; поточна ситуація із ромами-переселенцями зі сходу України та Автономної Республіки Крим; механізми доступу ромів до соціальних послуг, системи закладів охорони здоров’я, забезпечення житлом на загальнодержавному та локальному рівнях; заходи з протидії дискримінації ромів та забезпечення гендерної рівності в ромському середовищі.

У рамках програми «ROMED 2» («Підтримка інтеграції ромської громади на місцевому рівні») 10-11 квітня у м. Києві за підтримки Ради Європи відбулася конференція «Впровадження ромської стратегії в Україні: крок за кроком. Розвиток ромського посередництва в Україні, перспективи та здобутки», під час якого були підведені підсумки роботи з реалізації програми РОМЕД 2 в Україні за період 2013-2016 рік, представлені нові програми, які спрямовані на подальшу інтеграцію ромського населення в Україні на період 2017-2019 роки, та обговорено можливість їх підтримки з боку Ради Європи.

Захід відбувся за участі представників Ради Європи, Європейського Союзу, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, неурядових організацій.

6-7 вересня в рамках цієї ж угоди у м. Києві Рада Європи у співпраці з Національним педагогічним університетом імені М.П. Драгоманова провели дводенний тренінг «Посередництво як форма соціальної роботи з національною меншиною ромів». До участі у ньому були запрошені викладачі вищих навчальних закладів із Запорізької, Закарпатської, Одеської, Кіровоградської, Хмельницької та Київської областей, які у подальшому будуть викладати спецкурс у вищих навчальних закладах для студентів, майбутніх фахівців з соціальної роботи.

Під егідою Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців представники територіальних органів ДМС разом із представниками органів реєстрації актів цивільного стану громадян, центрів безоплатної допомоги, управлінь освіти та соціального захисту населення, державної служби зайнятості 8 листопада відвідали місця компактного проживання ромів у Закарпатській області, 15 листопада – в Одеській області (села Усатово та Нерубайське).

25-26 жовтня у м. Запоріжжі Міністерством освіти і науки України спільно із Радою Європи та МБО «Ромській жіночий фонд «Чіріклі» в рамках програми Ради Європи «РОМЕД 2» було проведено навчально-методичний семінар на тему: «Використання сучасних технологій, засобів та методів роботи  в загальноосвітніх навчальних закладах, де навчаються діти ромського походження», на якому були обговорені питання щодо формування полікультурної, громадянської та соціальної компетентності педагогів та учнів, виховання взаємоповаги, толерантності в умовах реформування загальної середньої освіти. Семінар відбувся за участі методистів ІППО, вчителів закладів загальної середньої освіти, де навчаються ромські діти, науковців, представників громадських організацій ромів.

З 28 вересня по 13 листопада представниця Запорізького ромського центру «Лачо дром» А. Кругляк взяла участь у міжнародному проекті з культурного обміну «Building bridges between minority from Ukraine and Germani».

29 березня в управлінні державної реєстрації ГТУЮ в Одеській області відбулась робоча зустріч представників органів юстиції Одеської області з консультантами Контактного офісу з питань рома і сінті ОБСЄ Данилом Курчіком та Володимиром Навроцьким у контексті проведення дослідження щодо доступу ромів до ідентифікаційних документів.

30-31 травня в м. Одеса Державна міграційна служба України спільно з  БДІПЛ ОБСЄ провели засідання круглого столу з питань доступу ромів до реєстраційних та ідентифікаційних документів. На засіданні були обговорені результати базового дослідження БДІПЛ ОБСЄ, що мало на меті визначити масштаби і причини відсутності у ромів, зокрема тих, які проживають  у Закарпатській, Одеській і Харківській областях, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, документів, що посвідчують особу.

У Петровірівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Ширяївського району Одеської області Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» впроваджується експеримент щодо підвищення якості навчання дітей ромської національності.

6 квітня у Харківській облдержадміністрації відбулась робоча зустріч з представниками Міжнародного фонду «Відродження» і його східноукраїнського представництва, на якій обговорювалася пропозиція щодо можливої реалізації в Харківській області медійного проекту з робочою назвою «Успішні роми», який передбачає створення тематичних радіо- та телесюжетів, статей у друкованих засобах масової інформації з метою протидії упередженому ставленню до ромів.

 

До пункту 10

Забезпечити співробітництво між органами виконавчої влади і громадськими об’єднаннями ромів з питань життєдіяльності ромської національної меншини

 

З метою налагодження ефективної галузевої роботи щодо ефективної  реалізації Плану заходів у складі консультативно-дорадчого органу Кабінету Міністрів України – Міжвідомчої робочої групи з питань виконання плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року (далі – МРГ), було утворено 5 профільних робочих груп, до складу яких увійшли представники громадських об’єднань ромів.

Так, до складу робочої групи з питань соціального захисту та охорони здоров’я (керівник – заступник Міністра соціальної політики України Федорович Н.В.) увійшли Золотаренко В.М., Кондур З.А., представники МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі», Юрченко М.П., керівник Львівської міської ГО «Культурно-просвітницьке товариство ромів «Терніпе».

До складу робочої групи з питань освіти і культури (керівник – заступник Міністра освіти і науки України Хобзей П.К.) увійшли Кулчар Е.І., директор Закарпатського обласного благодійного фонду «Благо»; Джум М., директор фонду «Планета добрих людей»; Бурлуцький М.О., керівник громадської духовно-просвітницької організації «Чачімо»; Крикунов І.М., директор Київського музично-драматичного циганського театру «Романс»; Кондур З.А., віце-президент МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі».

До складу робочої групи з питань житлового забезпечення (керівник – заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Кругляк Е.Б.) увійшли Балінт М., керівник ромської організації «Романі Яг»; Кондур З.А., віце-президент МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі»; Кулчар Е.І., директор Закарпатського обласного благодійного фонду «Благо».

До діяльності робочої групи з юридично-правових і фінансових питань (керівник – заступник Міністра внутрішніх справ України) був залучений Конденко М.В., президент ВГО «Центр об’єднання та захисту прав ромів».

До складу робочої групи з питань організаційно-інформаційного супроводження (керівник – віце-президент МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Кондур З.А.) увійшли Кондур Ф.А., директор ромського радіо «Чірікло»; Човка В., ведучий ромської телепрограми «Романо Дживипен» телеканалу «Тиса-1» НСТУ «Закарпатська регіональна дирекція»; Крикунов І.М., директор Київського музично-драматичного циганського театру «Романс».

З метою забезпечення організаційної та інформаційної діяльності МРГ наказом Міністерства культури України від 18.04.2017 № 328 було утворено секретаріат МРГ та затверджено положення про його діяльність.

31 жовтня за ініціативи Міністерства культури України відбулося міжвідомче робоче засідання щодо вироблення плану пріоритетних завдань із взаємодії секретаріату МРГ з органами виконавчої влади для ефективного виконання Плану заходів. За її результатами були визначені такі пріоритетні напрямки роботи секретаріату МРГ на 2018 рік: посилення механізмів взаємодії та комунікації виконавців Плану заходів; проведення аналітичної роботи з виконання Плану заходів; налагодження ефективної системи реагування на гострі соціальні явища/виклики у ромському середовищі.

Питання виконання Плану заходів також було розглянуто 26 січня під час засідання Комісії з питань міжнаціональних відносин та культурного розмаїття, що діє у складі Громадської ради при Міністерстві культури України.

19-20 грудня під час виїзного засідання Експертної ради з питань етнополітики при Міністерстві культури України до Закарпатської області відбулося відвідання поселення ромів у м. Берегово.      

20 грудня Секретаріатом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у взаємодії з Представництвом УВКБ ООН в Україні та Благодійним фондом «Право на захист» за участю державних органів, громадських об’єднань проведено засідання за круглим столом на тему: «Подолання перешкод в отриманні доступу до ідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану для осіб без громадянства в Україні».

Першорядним питанням, якому була приділена основна увага на засіданні, стало обговорення поточного стану та перспектив вирішення проблемних питань, пов’язаних з отриманням представниками ромської національності ідентифікаційних документів, зокрема медичного свідоцтва про народження та свідоцтва про базову загальну середню освіту.

У свою чергу місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з громадськими об’єднаннями ромів продовжували спільну роботу, спрямовану на вирішення актуальних питань життєдіяльності ромської національної меншини.

Волинська облдержадміністрація повідомила, що 18 липня у с. Овадне Володимир-Волинського району відбулися збори селян, у їх числі представники ромської національності, ініційовані головою сільської ради. Серед питань, внесених до порядку денного, були: порядок купівлі/продажу житлових будинків; правила приписки/виписки на території Оваднівської сільської ради; благоустрій прибудинкових територій; плата за комунальні послуги; необхідність медичного обстеження.

На збори були запрошені головний лікар Володимир-Волинського ТМО, сімейний лікар Оваднівської АЗПСМ, начальник служби у справах дітей, директор ЗОШ І-ІІІ ст. с. Овадне, капітан поліції Володимир-Волинського відділу поліції ГУНП у Волинській області, депутат сільської ради.

29 листопада на засіданні Ради з питань етнонаціональної політики при Донецькій облдержадміністрації було заслухано питання щодо реорганізації загальноосвітньої школи-інтернату у м. Торецьк і утворення загальноосвітньої школи та вплив, який матиме така реорганізація на учнів-ромів цього навчального закладу. За результатами засідання департаментом освіти і науки надано відповідне роз’яснення, що було розміщені на веб-сайті облдержадміністрації.

Київська облдержадміністрація поінформувала, що у Бородянському районі створено постійно діючий штаб по роботі з ромською громадою. До штабу увійшли представники ромської громади, відділу культури, національностей та релігій, соціальної служби для дітей та молоді, відділу освіти, органів місцевого самоврядування.

Завдяки постійній роботі штабу вдається вирішувати актуальні питання життєдіяльності ромської громади. Значно посилилась інформаційно-просвітницька робота в населених пунктах, де проживають роми. Було розроблено проектно-кошторисну документацію по асфальтуванню вулиці Молодіжна в селі Пилиповичі, яка веде до ромського хутора.

29 листопада на базі Пилиповицької сільської ради відбулася розширена нарада, на якій були підведенні підсумки по взаємодії з представниками ромської національної меншинами в Бородянському районі у 2017 році.

У нараді брали участь Пилиповицький сільський голова, заступник директора Пилиповицької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, фахівець з соціальної роботи Дружнянської сільської ради, директор ЦСССДМ, начальник відділу по роботі з національними меншинами та релігійними організаціями, радник Пилиповицького голови з ромських питань, представник ромської громади Г.М. Гаїч.

3 серпня Львівською облдержадміністрацію спільно з Львівською міською радою було організовано та проведено робочу нараду, присвячену обговоренню питання стихійних ромських поселень. Захід відбувся за участю представників місцевої влади, громадських об’єднань ромів, що представляли інтереси ромської громади Львівської та Закарпатської областей, Міжнародного фонду «Відродження», правозахисників. За його результатами було прийнято рішення провести моніторинг соціального становища ромської громади у Львівській області та ряд тематичних тренінгів з вирішення проблемних питань.

3 серпня ГТУЮ в Одеській області проведено засідання круглого столу на тему: «Доступ ромів до документів ідентичності, цивільної реєстрації ромів та їх дітей в Україні. Захід відбувся за участю представників ромських організацій, працівників територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, відділу Малиновського та Суворівського районних судів м. Одеси, Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області, структурних підрозділів управлінь та відділів управління юстиції, ВДРАЦС, управління охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації, Одеського відділу міського центру соціальних служб для молоді і сім’ї Одеської міської ради.

9 вересня керівник Татарбунарського районного ВДРАЦС ГТУЮ в Одеській області брала участь у виїзному прийомі громадян в селі Дивізія Татарбунарського району Одеської області, під час якого розглядалися та вирішувалися проблемні питання ромського населення.

13 жовтня в ГТУЮ в Одеській області за участі ромських організацій відбулося засідання круглого столу, на якому основну увагу було приділено вирішенню проблеми забезпечення ідентифікаційними документами ромів Березівського району Одеської області.

7 листопада у Суворовському районі м. Одеси (місце компактного проживання ромів) за участю ромів, представників, місцевих органів соціального захисту, пенсійного фонду, центру зайнятості відбулося засідання круглого столу на тему: «Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини». На ньому розглядалися питання щодо охоплення соціальними послугами та соціальним супроводом ромських сімей (окремих осіб), які перебувають у складних життєвих обставинах, а також надавалися роз’яснення щодо призначення та виплати різних видів соціальної допомоги, пенсійного забезпечення, сплати страхових внесків, послуг служби зайнятості.

У Татарбунарському районі працівники відповідних профільних служб активно взаємодіяли з ромською громадою в місцях їх компактного проживання – села Зарічне, Трапівка, Тузли, м. Татарбунари (вулиці Київська, Маяковського, Татарбунарського повстання, Суворова, Чапаєва).

24 листопада у м. Березівка за участю директора громадської організації «Правозахисний ромський центр» та представників територіальних органів центральних органів виконавчої влади було проведено зустрічі в форматі засідання круглого столу на тему: «Доступ ромів до документів ідентичності, цивільної реєстрації ромів та їх дітей в Україні».

У квітні та вересні ГУДМС України в Харківській області були проведені робочі зустрічі з громадськими об’єднаннями ромів, присвячені вирішенню проблемних питань, з якими стикаються роми під час звернення до територіальних підрозділів для отримання документів, що посвідчують особу.

25 квітня відбулась зустріч заступника голови Харківської облдержадміністрації з представниками МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі», громадських об’єднань ромів Харківщини, посольства США в Україні для обговорення механізму взаємодії органів державної влади з ромськими активістами у вирішенні проблем ромів-переселенців із зони АТО.

Навчальні заклади Херсонської області продовжували співпрацювати з громадськими об’єднаннями ромів (Всеукраїнським ромським конгресом, Міжнародною громадською організацією ромів «Кетане») у напрямі організації навчально-виховного процесу ромської учнівської молоді.

Протягом 2017 року в облдержадміністрації, районах і містах Черкаської області були проведені заходи за участю представників органів юстиції, міграційної служби, управління охорони здоров’я та департаменту соціального захисту населення, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань ромів («Романі Рота», «Аме Рома», «Романо Форо», «Центр права», «РОМА», «Ромале», «Ромаї Катуна», «Форумо Ромен Уманщини») та правозахисних організацій.

На них, зокрема, обговорювалися питання правового і процесуального алгоритму видачі документів реєстрації актів цивільного стану громадянам ромської національності, заохочення та забезпечення реєстрації дітей ромської національності, проведення культурно-мистецьких заходів; підвищення рівня освіти, працевлаштування ромів,  забезпечення вакцинами від гепатиту А ромів с. Ятранівка Уманського району. Також надавалися роз’яснення про зміни у законодавстві щодо оформлення соціальних виплат.

 

До пункту 11

Залучити громадські об’єднання ромів до громадської оцінки ефективності здійснення заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року

 

22 лютого Закарпатською облдержадміністрацією спільно з Центром культур національних меншин Закарпаття, головами обласних ромських національно-культурних організацій було проведено консультації щодо удосконалення механізму виконання Плану заходів у Закарпатській області.

Крім того, протягом року Закарпатською облдержадміністрацією за участю керівників відповідних місцевих органів виконавчої влади, громадських організацій ромів, лідерів ромських поселень поводилися засідання Міжвідомчої робочої групи з виконання Плану заходів та її профільних груп.

Так, під час засідання, що відбулося 24 січня, було внесено і підтримано пропозицію про створення при зазначеній міжвідомчій робочій групі профільних координаційних груп за такими напрямами: освіта, культура, охорона здоров’я, соціальний захист і зайнятість, поліпшення житлово-побутових умов, соціалізація та паспортизація ромського населення.

31 травня на черговому засіданні було наголошено на важливості активного доручення лідерів ромських громад до вирішення таких питань як паспортизація, залучення до медичних послуг, отримання ромськими дітьми середньої, професійно-технічної та вищої освіти.

16 серпня на засіданні профільної групи з питань освіти, молоді та спорту було обговорено напрями розвитку освіти для ромів, а також окреслено основні завдання, що будуть реалізовуватися управлінням національностей та релігій Закарпатської облдержадміністрації спільно із педагогічними колективами, лідерами громадських об’єднань ромів, батьками з метою залучення та підготовки ромських дітей шестирічного віку до школи, проведення необхідних медичних оглядів, забезпечення навчальними підручниками тощо.

3 листопада на засіданні профільної групи з питань культури та інформаційної діяльності обговорювалося питання спорудження у м. Ужгороді пам’ятника ромському музиканту, що було ініційовано місцевою ромською громадою. За його результатами така ініціатива була підтримана управлінням культури Закарпатської облдержадміністрації та Ужгородським міськвиконкомом.

9 лютого в Одеській облдержадміністрації відбулось засідання робочої групи з реалізації Стратегії, під час якої, зокрема, обговорювались питання щодо виконання у 2016 році в області Плану заходів та стан забезпечення безпеки ромської національної меншини в Одеській області у контексті подій, що мали місце 27 серпня 2016 року у с. Лощинівка Ізмаїльського району.

30 березня та 26 липня в Одеському міськвиконкомі відбулось засідання робочої групи з питань реалізації Стратегії (співголовою групи є голова Одеського обласного Ромського конгресу Єрмошкін С.М.).

Під час засідання розглядалися питання: щодо внесення змін до розпорядження міського голови від 17 червня 2013 року № 642-01; про оновлення заходів на 2017 рік; про слухання комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин щодо стану реалізації Національної стратегії з прав людини стосовно забезпечення та захисту прав корінних народів і національних меншин; про затвердження обласного плану заходів щодо реалізації в 2017 році Стратегії; про посилення прав та можливостей ромів для сприяння включення у місцеві громади та протидії дискримінації.

1 лютого у Черкаській облдержадміністрації за участю представників органів виконавчої влади, регіонального координатора Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області, громадських організацій ромів проведено обговорення та оцінку ефективності здійснення заходів щодо реалізації Плану заходів у 2016 році. За результатами обговорення були визначені основні напрямки роботи на 2017 рік.

 

Соціальний захист і зайнятість

 

До пункту 12

Забезпечити виявлення та охоплення соціальними послугами ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах

 

Міністерство соціальної політики України повідомило, що територіальні ЦСССДМ продовжували здійснювати роботу щодо виявлення та охоплення соціальними послугами сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі ромських.

Протягом 2017 року 2,6 тис. ромських сімей (в них 7,3 тис. дітей), отримали різні види соціальних послуг, відповідно до оцінки їхніх потреб. З них, отримали послуги:

соціального супроводу – 240 сімей;

консультування – 2,3 тис. сімей;

соціальної профілактики – 1,2 тис. сімей;

соціальної адаптації – 224 сім’ї;

представництва інтересів – 499 сімей;

соціальної інтеграції та реінтеграції – 284 сім’ї;

посередництва (медіації) – 144 сім’ї;

соціальної реабілітації – 56 сімей;

кризового та екстреного втручання – 117 сімей.

Найбільша кількість ромських сімей, охоплених соціальними послугами, у Закарпатській (596 сімей), Харківській (368 сімей), Дніпропетровській (233 сім’ї), Одеській (155 сімей), Полтавській (116 сімей), Сумській (112 сімей) та Хмельницькій (111 сімей) областях.

За результатами проведеної роботи понад 1 тис. сімей отримали психологічну допомогу; 762 сім’ям надано юридичну допомогу; 910 особам відновлено документи, місце реєстрації; 1,1 тис. сім’ям надано гуманітарну допомогу; понад 1 тис. сім’ям надано допомогу у налагоджені зв’язків із членами родини, громадою; у 489 сім’ях вирішено житлово-побутові проблеми; 185 особам організовано лікування та оздоровлення; 129 осіб влаштовано до закладів освіти; 47 осіб працевлаштовано.

Разом з тим, Вінницька облдержадміністрація інформувала, що упродовж 2017 року соціальні послуги ЦСССДМ області отримували 42 ромські сім’ї (в них 123 дитини). При цьому, з них 16 сімей (47 дітей) знаходилися на обліку як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах.

Соціальну допомогу як малозабезпечені сім’ї отримують 99 ромських сімей. Допомогу при народженні дитини отримує 101 особа ромської національності.

За сприяння працівників ЦСССДМ 21 ромській сім’ї надано допомогу в оформленні/відновленні документів, у т.ч. для призначення соціальних виплат, 15 – покращили житлово-побутові умови, 5 – отримали гуманітарну допомогу, 3 – надано сприяння в організації лікування. Для членів сімей даної категорії влаштовано навчання, 1 особу працевлаштовано, 1 особа отримала реєстрацію за місцем проживання, 15 сімей охоплено соціальним супроводом.

У Житомирській області впродовж 2017 року соціальними послугами ЦСССДМ було охоплено 17 ромських сімей (в них 60 дітей). Сім’ї ромської національності протягом 2017 року отримали соціальні послуги: консультування – 14 сімей, соціальної профілактики – 10 сімей, кризового та екстреного втручання – 2 сім’ї, соціального супроводу – 1 сім’я, сприяння у отриманні гуманітарної допомоги одягом, взуттям, продуктовими наборами – 2 сім’ї.

У результаті наданих послуг сім’ям ромської національності задоволено їх потреби щодо психологічної допомоги, працевлаштування до закладів освіти, гуманітарної допомоги. 

Закарпатська облдержадміністрація повідомила, що станом на 1 січня 2018 року відповідно до моніторингу одержувачів державної соціальної допомоги з числа ромів, на обліку в органах соціального захисту населення області перебували 17516 ромських сімей, що становить 17,4% від усіх одержувачів допомоги. Загальна сума виплат становила понад 44 млн. грн. За видами допомоги це:

746 одержувачів допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами;

5444  одержувачі допомоги при народженні дитини;

165 одержувачів допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням;

6791 одержувач допомоги на дітей одиноким матерям;

13146 одержувачів допомоги відповідно до Закону України «Про допомогу сім’ям з дітьми» (18,8% від усіх одержувачів);

2967 одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям (23,5% від усіх одержувачів);

18 одержувачів тимчасової допомоги дітям, батьки, яких ухиляються від сплати аліментів;

477 одержувачів державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам;

523 одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам;

35 одержувачів державної допомоги на догляд за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу.

Крім того, протягом року житловою субсидією скористалися 350 одержувачів ромської національності.

Запорізька облдержадміністрація повідомила, що на обліку в управліннях праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по районах міста перебувають 116 осіб ромської національної меншини, як отримувачі державної соціальної допомоги при народженні дитини, 84 особи – як отримувачі державної соціальної допомоги на дітей одинокої матері, 46 осіб – отримувачі державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, 22 особи – отримувачі державної соціальної допомоги на дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства.

В управлінні соціального захисту населення Василівської райдержадміністрації на обліку перебуває 30 ромських сімей, яким призначені різні види державної соціальної допомоги, у тому числі при народженні дитини.

У Мелітопольському районі 38 осіб ромської національності отримували допомогу при народжені дитини, 36 – допомогу на дітей одиноким матерям; 23 ромські сім’ї перебували на обліку як багатодітні.

Василівським районним ЦСССДМ було виявлено 4 ромські сім’ї (в них 11 дітей), які опинилися в складних життєвих обставинах. Три сім’ї було взято під соціальний супровід, під час якого надано 134 соціальні послуги.

У Кіровоградській області протягом 2017 року за сприяння відділу сім’ї та молоді Міської ради міста Кропивницького 3 багатодітні ромські сім’ї були забезпечені дровами для опалення будинку у зимовий період, 6 сім’ям надано матеріальну допомогу. Територіальним центром соціального обслуговування Знам’янського району надано гуманітарну допомогу (одяг, взуття) 9 ромським сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Київська міська держадміністрація повідомила, що станом на 30 грудня 2017 року діти з ромських сімей, які опинились  складних життєвих обставинах, на обліку служби не перебувають.

За інформацією управління праці та соціального захисту населення Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, станом на 20 грудня 2017 року в управлінні на обліку перебуває одна особа ромської національності, громадянка України, яка отримує державну соціальну допомогу, передбачену Порядком призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751.

Київська облдержадміністрація повідомила, що 97 ромських сімей охоплені соціальними послугами, як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах.

У Миколаївській області протягом 2017 року до ЦСССДМ області надійшла інформація щодо 58 ромських сімей, в яких виховується 216 дітей, що потребують соціальної підтримки. За результатами проведеної оцінки потреб 45 сімей (в них 202 дитини) перебувають у складних життєвих обставинах. Усі вони охоплені соціальними послугами.

Цим сім’ям надавалася допомога в оформленні паспортів, реєстрації новонароджених дітей, оформленні різних видів державної соціальної допомоги, інформуванні про порядок оформлення субсидій, а також сприяння в проходженні медичного огляду, створенні належних умов проживання, підвищенні рівня психолого-педагогічних знань щодо виховання дітей, плануванні сімейного бюджету тощо.

У Полтавській області станом на 1 січня 2018 року 283 ромські сім’ї перебувають на обліку в управліннях соціального захисту населення та отримують державні допомоги, зокрема, відповідно до Законів України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають право на пенсію, та особам з інвалідністю» та інші види державної допомоги, у тому числі 127 сімей отримують допомогу при народженні.

У Рівненській області упродовж 2017 року соціальними послугами районних та міських ЦСССДМ було охоплено 9 ромських сімей (в них 34 дитини). Із загальної кількості 7 сімей (30 дітей), охоплено соціальними послугами як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах. У результаті 4 ромські сім’ї отримали соціальну допомогу у вигляді психологічної допомоги, 2 – допомогу на вирішення житлово-побутових проблем, 1 – допомогу у налагодженні зв’язків з членами родини, громадою, 4 – гуманітарну допомогу, 1 – в направлені до закладів охорони здоров’я, 1 – надано сприяння в оформленні/відновленні документів, у т. ч. для призначення соціальних виплат.

У Херсонській області на обліку в органах соціального захисту населення як отримувачі усіх видів державної допомоги перебуває 378 осіб ромської національності.

У Черкаській області протягом 2017 року ЦСССДМ області здійснено оцінку потреб 81 ромської сім’ї. За результатами проведеної оцінки 78 сімей (в них 254 дитини) було охоплено соціальними послугами, у тому числі 8 сімей перебували під соціальним супроводом.

Із загальної кількості сімей 21 сім’я отримала психологічну допомогу, 16 – юридичну допомогу, членів 1 сім’ї працевлаштовано, дітей із 5 сімей влаштовано до навчальних закладів, організовано лікування 13 осіб, членів 2 сімей оздоровлено, у 14 сім’ях вирішено житлово-побутові проблеми, у 10 сім’ях налагоджено соціальні зв’язки з родиною та громадою, зареєстровано 2 особи, 48 сімей отримали гуманітарну допомогу, 31 сім’я отримала допомогу в оформленні (відновленні) документів, у тому числі для призначення соціальних виплат, 8 сімей направлено до закладів соціального обслуговування, 3 сім’ї – до закладів охорони здоров’я, 17 сімей – до закладів системи соціального захисту, 3 сім’ї – до недержавних закладів.

Для надання допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, в області діють Черкаський та Уманський обласні центри соціально-психологічної реабілітації дітей. Протягом 2017 року у зазначених центрах отримали допомогу 10 дітей ромської національності. Після проведеної роботи 6 дітей повернуто у біологічну родину, 4 – до інтернатних закладів. Завдяки виховній та роз’яснювальній роботі спеціалістів центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді усі діти почувають себе комфортно у спілкуванні один з одним та працівниками закладу. Вихованці центрів товаришують, мають однакові права на отримання різних видів допомоги.

Разом з тим, за рахунок коштів місцевого бюджету особам ромської національності надавалася матеріальна допомога: 3 особам у Христинівському районі у сумі 500 грн. на лікування, 2 особам на суму 2 656 грн. у Чигиринському районі; 9 особам на суму 31 570 грн. для проведення ремонту оселі після стихійного лиха у м. Золотоноша; 1 особі у сумі 1 500 грн. у Катеринопільському районі. Також 1 особу було забезпечено засобами реабілітації у Чигиринському районі. 10 ромських родин у Жашківському районі отримали допомогу промисловими товарами (одягом, взуттям, постільною білизною).

У Чернігівській області протягом  2017 року роботою ЦСССДМ було охоплено  66 ромських сімей (в них 170 дітей). З них 39  родин перебували на обліку ЦСССДМ як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах.

При цьому 66 родин отримали послугу консультування, 44 – представництва інтересів, 42 – послугу соціальної профілактики, 8 – посередництва, 43 родини отримали психологічну допомогу, 33 – гуманітарну, 19 – юридичну, 30 сімей – налагодили соціальні зв’язки з членами громади, 30 – допомогу у вирішенні житлово-побутових проблем, 28 – оформили соціальні виплати, 2 родини отримали реєстрацію за місцем проживання, 12 сімей перебували під соціальним супроводом з метою подолання кризових ситуацій в родинах.

Упродовж 2017 року в Чернівецькому обласному центрі соціально-психологічної допомоги (надалі – Центр) проживало 3 ромські сім’ї (в них 8 дітей).

2 сімї мають реєстрацію в ГО «Народна допомога» м. Чернівців, 1 сім’я зареєстрована в районному центрі Чернівецької області. Ці сім’ї були зараховані на тимчасове проживання до Центру за направленнями  міського та районних ЦСССДМ. У Центрі 1 особі надали допомогу у відновленні паспорта громадянина України, 5 – сприяли у виготовленні біометричних паспортів.

Глибоцький територіальний центр соціального обслуговування надав допомогу 15 особам ромської національності у вигляді придбання і доставки продуктів харчування, прибирання оселі, допомоги в приготуванні їжі тощо.

У 2017 році на обліку в Хотинському районному ЦСССДМ перебувала 1 ромська сім’я (в ній 3 дитини). Під час відвідування членам родини було надано 29 індивідуальних послуг, з них: соціально-педагогічних – 10, соціально-медичних – 7, юридичних – 3, психологічних – 7.

 

До пункту 13

Провести моніторинг призначення та використання державної соціальної допомоги, зокрема при народженні дитини

 

Міністерство соціальної політики України зазначило, що відповідно до статті 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження.

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» право на допомогу мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, а також особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Мінсоцполітики проводиться моніторинг призначення і виплати державної допомоги, зокрема при народженні дитини.

Разом з тим, Порядком призначення та виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, передбачено що контроль за цільовим використанням державної допомоги при народженні здійснюється працівниками центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді в межах повноважень.

Дніпропетровська облдержадміністрація повідомила, що протягом 2017 року головними державними соціальними інспекторами проведено обстеження 1,5 тис. ромських сімей з метою підтвердження їх права на призначення допомоги. Крім того, було здійснено контроль за цільовим використанням допомоги при народженні дитини і створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей в 1 тис. сім’ях, яким призначено зазначену допомогу.

За інформацією Запорізької облдержадміністрації у 2017 році призначено допомогу при народженні дитини 114 ромським сім’ям, перевірено було 94 сім’ї. За результатами перевірок цільового використання коштів виплата допомоги не припинялась.

У Київській області державну допомогу при народженні дитини було припинено для одної ромської сім’ї.

У Харківській області працівниками місцевих Центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Харківської області здійснено 56 перевірок  цільового використання ромськими сім’ями допомоги при народженні дитини, щодо 5 сімей надано пропозиції про припинення виплат.

До пункту 14

Сприяти залученню благодійних, громадських і релігійних організацій до надання соціальної допомоги особам, які належать до ромської національної меншини

 

У Закарпатській області над реалізацією гуманітарних соціальних проектів для покращення умов життя та вирішення соціальних потреб громадян ромської національної меншини на території окремих населених пунктів області, а також в місцях їх компактного проживання продовжували працювати такі організації: відділення Міжнародного благодійного фонду «Доркас Ейд Інтернешенел Закарпаття», благодійні фонди «Дім Милосердя», «Співчуття», «Карітас-Caritas» Мукачівської греко-католицької єпархії, допомоги вдовам, сиротам та інвалідам в Ужгородському районі, «Арменхелп» у Мукачівському районі, діаконічний відділ управління Закарпатської реформатської церкви в м. Берегово.

У період з січня по грудень 2017 року 21 ромська організація області 68 разів була набувачем гуманітарного майна, що надійшло із-за кордону у складі вантажів гуманітарної допомоги. Загалом, протягом року одержувачами гуманітарної допомоги передано товариствам, фондам, об’єднанням, що опікуються ромською громадою, близько 43 тонн різної допомоги. Найбільшу за обсягами допомогу у вигляді продуктів харчування, засобів гігієни, одягу, взуття, постільної білизни, іграшок, посуду, меблів, м’якого інвентарю, канцелярських товарів отримали такі організації ромів – «Романі Чгіб» м. Ужгорода (14,3 тонни), «Романі Бах» с. Яноші Берегівського району (7,0 тонн), «Ромале» смт Вишково Хустського району (3,9 тонн), «Романі Черхень» м. Ужгорода (1,8 тонни), а також Закарпатський обласний благодійний фонд «Благо» (6,7 тонн).

Предмети гуманітарної допомоги надавалися для підтримки матеріальної бази ромської школи в с. Серне Мукачівського району та нужденного населення через ромські реформатські громади в с. Сюрте Ужгородського району та м. Берегово. Протягом новорічно-різдвяних свят ромські сім’ї з дітьми отримали за рахунок гуманітарних вантажів більше 4 тонн дитячих подарунків, до складу яких входили одяг, аксесуари, іграшки, канцтовари, засоби гігієни, солодощі тощо.

У Кіровоградській області представники ромської національної меншини 25 грудня відвідали V ювілейний благодійний новорічний вечір «Барі Нор Тарі», що проводився Союзом вірмен України. На свято були запрошені діти та дорослі. Для дітей було підготовлено свято на новорічну тематику, танці, конкурси та солодкі подарунки, які роздавав Святий Миколай. Для дорослих відвідувачів були підготовлені концертні номери з вірменськими піснями та танцями.

У Київській області відповідні структурні підрозділи сприяють залученню благодійних, громадських і релігійних організацій до надання соціальної допомоги особам, які належать до ромської національної меншини. Протягом 2017 року благодійну допомогу отримало 5 ромських сімей.

У Луганській області гуманітарну допомогу особам ромської національності продовжували активно надавати такі релігійні громади: Сєвєродонецька єпархія Української Православної Церкви, Луганська єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату, Луганська єпархія Української Православної Церкви; Українська Греко-Католицька Церква; Українська Автокефальна Православна Церква; Українська Християнська Євангельська Церква «Слово життя»; обласне об’єднання громад Церкви Євангельських Християн Баптистів; Церква Адвентистів Сьомого Дня.

В Одеській області 24 липня у містах Одеса, Татарбунари, Ізмаїл, Білгород-Дністровський для представників громадських організацій ромів, державних службовців, журналістів координатором ромських програм Міжнародного фонду «Відродження» була проведена презентація грантового конкурсу «Посилення правових можливостей ромів задля сприяння інклюзії в місцеві громади і протидії дискримінації ромського населення», метою якого є пошук та реалізація нових форм громадської активності та посилення правових можливостей ромів, залучення ромського населення до соціально-політичних процесів у місцевих громадах.

У Полтавській області до надання соціальної допомоги особам ромської національності залучалися Полтавська обласна організація Червоний Хрест, Полтавська обласна організація «Спілка Самаритян», громадська організація «Кременчуцький міський комітет молодіжних організацій». У Карлівському районі гуманітарну допомогу одягом отримали 7 осіб ромської національності.

У Харківській області спеціалістами ЦСССДМ до роботи з надання соціальної допомоги особам ромської національності залучалися Харківська єпархія Української Православної церкви, районні організації Товариства Червоного хреста, Благодійний фонд «Україна – дітям».

У Хмельницькій області обласна організація Червоного Хреста України та Хмельницький обласний благодійний фонд «Карітас» надавали дітям з багатодітних ромських сімей гуманітарну допомогу предметами гігієни, ліками, іграшками, канцелярськими товарами.

 

До пунктів 15 та 16

Провести у місцях компактного проживання ромської національної меншини заходи з інформування про соціальні послуги, що надаються Державною службою зайнятості

Забезпечити за письмовим зверненням осіб, які належать до ромської національної меншини, проведення у місцях їх компактного проживання профорієнтаційної роботи, спрямованої на мотивацію до праці, здобуття актуальних на ринку праці професій та спеціальностей, а також заходів з інформування щодо започаткування власної підприємницької діяльності.

 

З метою соціального захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини Державною службою зайнятості в 2017 році продовжувалася робота з інформування ромського населення про соціальні послуги, що надаються службою зайнятості. Зокрема, заходи проводилися в місцях стихійного і компактного проживання ромів, а саме:

Вінницька область – Тростянецька сільська рада смт Тростянець, с. Ковалівка Немирівського району, м. Немирів;

Волинська область – с. Топилище Іваничівського району. У Луцькому міському центрі ­зайнятості було проведено «День відкритих дверей для осіб ромської національності» та робочу зустріч з керівником ГО «Рома Волині» Е. Пукалюком;

Проведено робочу зустріч у Великоберезнянські селищній раді головою Б. Кирликом та депутатом селищної ради, а також міжвідомчу нараду у с. Кам’яниця Ужгородського району;

Закарпатська область – у с. Великі Лучки Мукачівського району районним центром зайнятості проведено презентацію послуг служби зайнятості, участь в якій брали близько 70 осіб.

З метою укомплектування тимчасових робочих місць в установах Мукачівського району, протягом березня-квітня проведені 2 інформаційні семінари з орієнтації на тимчасові та громадські роботи, в яких взяли участь 23 особи ромської національності.

Фахівцями Великоберезнянського районного центру зайнятості у квітні у смт Великий Березний (компактне проживання ромів) проведено виїзний інформаційний семінар з орієнтації на громадські та інші роботи тимчасового характеру. У заході брали участь заступник директора районного центру зайнятості, голова товариства «Романі Яг», депутат Великоберезнянської селищної ради – представник ромської національності та 25 осіб ромського населення.

У селі Порошково, де проживають роми, Перечинським районним центром зайнятості проведено інформаційний семінар з орієнтації на громадські та інші роботи тимчасового характеру, участь в якому взяли 22 особи ромської національності.

У вересні в місці компактного проживання ромів с. Руські Комарівці фахівцями Ужгородського районного центру зайнятості проведено виїзну акцію з використанням Мобільного центру. У заході брали участь 37 осіб ромської національності;

Воловецьким, Іршавським районними центрами зайнятості проведено презентацію роботодавця «Водоканалсервіс», КП «Тепломісто», в яких взяло участь 37 осіб ромської національності.

Запорізька область – співпраця із Запорізькою міською ГО «Лачо Дром»;

Київська область – міста Бровари, Буча, Ірпінь, Гостомель та Переяслав-Хмельницький, с. Перемога Баришівського району, с. Гора Бориспільського району, села Пилиповичі, Дружнє, Пісківка Бородянського району, села Калинівка, Жердова Броварського району, с. Фурси Білоцерквіського району, села Саливінки, Гребінки Васильківського району, с. Нові Петрівці Вишгородського району, села Сидоровичі, Жміївка Іванківського району, с. Підгірні Обухівського району, села Козлів, Жовтневе, Єрківці Переяслав-Хмельницького району;

Кіровоградська область – виїзні акції до с. Кам’янече, Кам’янецької сільської ради Новоархангельського району, с. Омельник, Омельницької сільської ради Онуфріївського району);

Одеська область – виїзна акція до Красносільської сільської ради Лиманського району. У Суворовському районному центрі зайнятості 5 жовтня проведено «День відкритих дверей з питань працевлаштування осіб ромської національності»;

Полтавська область – Диканським, Котелевським, Лохвицьким, Машівським, Миргородським районними центрами зайнятості протягом 2017 року було проведено 6 заходів (День відкритих дверей) з метою інформування осіб ромської національності про соціальні послуги. До участі в них були запрошені 24 особи ромської національності;

Хмельницька область – смт Ярмолинці;

Черкаська область – у Чигиринському районному центрі зайнятості проведено День відкритих дверей центру зайнятості, на який були запрошені 3 особи ромської національності.

Черкаська обласна служба зайнятості співпрацює з громадськими організаціями ромської національної меншини, у тому числі з ГО «Центр права», представники якої постійно забезпечуються інформаційними буклетами про послуги служби зайнятості.

У лютому Черкаським міським центром зайнятості спільно з ГО «Центр права» проведено 2 заходи за участю 10 осіб ромської національності.

Чернівецька область – виїзна акція до Красноїльської об’єднаної територіальної громади;

Чернігівська область – Ріпкинським центром зайнятості 23 листопада спільно з Ріпкинським бюро правової допомоги проведено виїзний захід на території Новояриловицької сільської ради, під час якого консультації з правових питань чинного законодавства, трудового законодавства, інформацію про послуги служби зайнятості, щодо легальної праці, ситуації на ринку праці району, здобуття актуальних професій та спеціальностей отримали 5 осіб ромської національності.

 

До пункту 17

Сприяти за зверненням громадських обєднань ромів:

– залученню осіб, які належать до ромської національної меншини, до участі у ярмарках вакансій;

– працевлаштуванню випускників, які належать до ромської національної меншини і завершили навчання у вищих навчальних закладах, у місцях компактного проживання ромів;

– випускникам загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, які належать до ромської національної меншини, у працевлаштуванні, в тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру

 

У Вінницькій області послуги обласної служби зайнятості протягом 2017 року отримували 4 безробітних з числа ромів – Піщанський РЦЗ (2 особи), Жмеринський МРЦЗ (1 особа), Тростянецький РЦЗ (1 особа). Для них здійснювався пошук підходящої роботи, надавались послуги з профнавчання. Кожна особа отримала повний комплекс профорієнтаційних послуг – від участі у профінформаційних семінарах до надання індивідуальних профконсультацій, у т.ч. із застосуванням психодіагностики. Як результат, за направленням Піщанського РЦЗ одну особу було працевлаштовано.

У Закарпатській області Ужгородським та Мукачівським міськими, Виноградівським, Воловецьким, Мукачівським та Ужгородським районними центрами зайнятості проведено 19 міні-ярмарок вакансій, в яких брали участь 100 осіб ромської національності.

У квітні Виноградівським районним центром зайнятості проведено виїзний міні-ярмарок вакансій на ТОВ «Шаланківське плюс», що займається виробництвом виробів з випаленої глини. У заході брали участь 18 осіб ромської національності із сіл Шаланки, Вербовець та Чорний потік. Як результат 7 осіб ромської національності були працевлаштовані на вказане підприємство.

У березні спеціалістами відділу активної підтримки безробітних Ужгородського міського центру зайнятості було проведено професіографічну екскурсію для 8 учнів загальноосвітньої школи № 13 м. Ужгород, в якій навчаються учні-роми на ЗАТ «Ужгородська швейна фабрика «Парада», під час якої школярі безпосередньо на виробництві мали змогу ознайомитись з професіями швачки, розкрійника, термообробника, чистильника швейних виробів, які є на сьогодні актуальними на ринку праці регіону, про їх привабливі сторони і можливі труднощі.

Мукачівським міським центром зайнятості проведено 3 профорієнтаційні уроки в приміщенні Мукачівської ЗОШ № 14 за участю 25 учнів-ромів; професіографічну екскурсію до ПАТ «МТФ Мрія», в якій взяло участь 15 учнів-ромів ЗОШ № 14.

Ужгородським міським, Берегівським міськрайонним, Мукачівським, Міжгірським, Перечинським та Свалявським районними центрами зайнятості у школах, де навчаються учні-роми, проведено 19 профорієнтаційних уроків, якими охоплено 239 учнів.

Хустським міськрайонним центром зайнятості проведено День відкритих дверей навчального закладу «Хустського професійного ліцею сфери послуг», в якому взяло участь 12 учнів-ромів.

Крім того, 367 осіб ромської національності брали участь у семінарах різної спрямованості, профорієнтаційних уроках для учнів, виїзних акціях мобільних центрів зайнятості та мобільних профорієнтаційних центрів, організованих центрами зайнятості. 385 осіб ромської національності отримали індивідуальні профінформаційні та профконсультаційні послуги, в тому числі з вибору професійної діяльності.

В організованих службою зайнятості семінарах «Як розпочати свій бізнес?», «Від бізнес-ідеї до власної справи» брали участь 50 осіб із числа ромського населення.

У березні в Ужгородському міському центрі зайнятості було проведено засідання круглого столу на тему: «Співпраця Ужгородського міського центру зайнятості з соціальними партнерами, роботодавцями щодо організації зайнятості ромського населення». Захід відбувся за участю представників органів державної влади, загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти міста та ромських лідерів (загалом 22 учасники).

У серпні у Великоберезнянській селищній раді відбулася робоча зустріч селищного голови з керівниками відділів освіти, сім’ї та молоді, управління соціального захисту населення райдержадміністрації, директором Великоберезнянського районного центру зайнятості, ромським лідером – депутатом селищної ради, під час якої обговорено питання щодо можливості створення філії місцевої середньої школи в районі компактного проживання ромів, де дорослі представники ромської національності мали б можливість отримати освіту.

У Чернігівській області у Городнянському центрі зайнятості протягом року на обліку перебувало 22 особи ромської національності. Всім особам було надано профінформаційні та профконсультаційні послуги, 8 осіб отримали індивідуальні консультації з питань професійного навчання. Кожна особа залучалась до групових профорієнтаційних заходів, спрямованих на формування мотивації до праці, 8 осіб були залучені до участі в роботах тимчасового характеру.

 

Підвищення освітнього рівня

 

До пункту 18

Забезпечити проведення педагогічними колективами загальноосвітніх навчальних закладів, представниками органів управління освітою місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями серед осіб, які належать до ромської національної меншини, роз’яснювальної роботи щодо важливості здобуття освіти, особливо дітьми та молоддю

 

Міністерство освіти і науки України поінформувало, що педагогічними колективами загальноосвітніх навчальних закладів, представниками органів управління освітою місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування продовжувалася роз’яснювальна робота серед осіб, які належать до ромської національної меншини, щодо важливості здобуття освіти, особливо дітьми та молоддю. Відповідна просвітницька робота здійснюється через засоби масової інформації, соціальний, педагогічний та психологічний супровід дітей.

Керівниками закладів освіти, відповідальними за виховну роботу, та працівниками психологічної служби проводиться постійна роз’яснювальна робота з батьками-ромами щодо формування відповідального ставлення у їхніх дітей до навчання та важливості отримання загальної середньої, професійної та вищої освіти.

Батьки учнів ромської національності запрошуються на батьківські збори, індивідуальні бесіди. За необхідності до участі в бесідах залучаються спеціалісти служби у справах дітей, психологи та соціальні педагоги шкіл.

Так, у лютому у Ківерцівській райдержадміністрації (Волинська область) за участю представників місцевої влади та місцевого самоврядування, представників Волинської обласної громадської організації «Терне Рома» відбулося робоче засідання, на якому обговорювалися питання щодо належного виховання ромських дітей, здобуття ними загальної середньої освіти, вирішення проблем сімей, які не мають постійного місця проживання тощо.

Київська облдержадміністрація повідомила, що протягом 2017 року навчальними закладами було проведено 162 роз’яснювальних заходів про важливість отримання дітьми ромської національності дошкільної, загальної середньої, професійно-технічної та вищої освіти.

У Миколаївській області педагогічними колективами закладів освіти було проведено 147 індивідуальних бесід з батьками учнів-ромів про необхідність отримання їхніми дітьми повної загальної середньої освіти.

У м. Полтава у травні та серпні педагогічними працівниками серед осіб ромської національності була проведена роз’яснювальна робота щодо важливості здобуття їхніми дітьми загальної середньої освіти.

 

До пункту 19

Забезпечити проведення постійно діючих семінарів-практикумів для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються особи, які належать до ромської національної меншини

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що на базі інститутів післядипломної педагогічної освіти (ІППО) проводяться семінари-практикуми, тренінги, науково-практичні семінари, круглі столи, створено відповідні методичні матеріали для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються особи ромської національності.

У 2017 році продовжував діяти проект «Забезпечення якісної освіти для ромських дітей у дошкільних навчальних закладах і початкових класах», який реалізується Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». До реалізації проекту крім громадських організацій залучені обласні інститути післядипломної педагогічної освіти та департамент загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України.

Основна мета проекту – створення моделей забезпечення якісної інклюзивної освіти для ромських дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі дошкільних навчальних закладів і початкових шкіл, а також забезпечення життєздатності через діяльність ромських громадських партнерських організацій. Для участі у проекті вибрані міста Ужгород, Мукачеве та Одеса.

Волинським ІППО для педагогічних працівників, які працюють з дітьми ромської національності запроваджено постійно діючий семінар-практикум «Методичні аспекти формування ключових компетентностей та культурної обізнаності педагогів у поліетнічному середовищі». Для них також було проведено семінар «Формування соціальної, громадянської та полікультурної компетентності педагогів та учнів, виховання взаємоповаги, толерантності» та засідання круглого столу «Доста! Здолай упередження, відкрий для себе рома!».

Дніпропетровським ІППО проводяться семінари-практикуми для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, в яких навчаються учні ромської національності.

Закарпатським ІППО для педагогічних працівників, які працюють у школах, в яких переважно навчаються учні ромської національності, проведено майстер-класи: «Ярмарка педагогічних ідей», «Від знань до майстерності молодого вчителя», «Педагогічна скринька». Увага на цих заходах приділялась пошукам форм та методів підвищення якості знань учнів-ромів. На його базі за участю керівників та вчителів закладів освіти, в яких навчаються діти ромської національності, регулярно проводяться круглі столи «Освіта ромів».

9 грудня на базі Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ відбулося засідання з питань навчально-методичного забезпечення закладів освіти з навчанням угорською мовою, у роботі якого взяли участь вчителі закладів освіти Берегівського, Виноградівського районів, де навчається значна кількість учнів ромської національності.

Для педагогічних працівників Кіровоградської області було проведено психолого-педагогічні семінари, семінари-практикуми щодо організації роботи з класом, якщо в ньому навчаються представники ромської національної меншини.

Для педагогічних працівників Київської області, в яких навчаються діти ромської національності, протягом 2017 року було проведено 12 семінарів-практикумів.

У Рівненській області на базі Дубненського методичного кабінету для педагогів загальноосвітніх навчальних закладів, в яких навчаються діти ромської національності, було проведено семінар-практикум «Діяльність класного керівника з батьківською громадськістю ромів».

Сумським ІППО розроблено тематику випускних творчих робіт слухачів курсів підвищення кваліфікації, спрямовану на систематизацію досвіду освітньої роботи з учнівською молоддю та формування в молодіжному середовищі мовної толерантності, поваги до мов національних меншин, у т.ч. ромської.

Зі слухачами спеціальності «Управління навчальним закладом» розглянуто питання толерантного ставлення до ромської національної меншини; з метою захисту прав ромських національних меншин проведено інформаційно-просвітницьку роботу щодо запобігання проявам ксенофобії, расової та етнічної дискримінації в суспільстві серед слухачів проблемно-тематичних курсів «Організаційно-методичні засади організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти».

Проведено вебінар «Формування толерантного ставлення учнів до мов національних меншин». Видано методичні рекомендації «Особливості навчально-виховного процесу учнів ромської національності» для вчителів, педагогів-організаторів, які працюють з учнями ромської національності.

У загальноосвітніх навчальних закладах Сумської області проводилися семінари-практикуми для спеціалістів психологічної служби, під час яких розглядаються питання щодо організації роботи з особами, які належать до ромської національної меншини.

Так, Тернопільським ІППО для вчителів-предметників, що навчають дітей ромської національності, укладено методичні рекомендації «Педагогічний інструментарій вчителя-предметника», що дає педагогові можливість створити власну методичну систему роботи із дітьми національних меншин на уроках і позаурочний час.

Для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів Харківської області, в яких навчаються діти ромської національності, протягом 2017 року проводилися:

            навчально-методичний семінар з поширення освітніх матеріалів з протидії антисемітизму та ромофобії;

            семінари-практикуми «Упереджене ставлення до осіб, які належать до ромської національної меншини» (Балаклійський, Куп’янський, Харківський райони, Мереф’янська ОТГ), «Психологічний супровід адаптації та навчання дітей ромської національності та стимулювання пізнавальної діяльності школярів»;

            засідання круглих столів «Проблеми виховання та навчання учнів ромської національності», «Захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини» (Близнюківський, Богодухівський райони, Мереф’янська ОТГ).

Хмельницьким ІППО здійснено методичний супровід щодо організації виховної роботи з учнями ромської національності.

Для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів Хмельницької області, в яких навчаються діти ромської національності, було проведено семінар-практикум «Психологічний супровід адаптації та навчання дітей ромської національності та стимулювання пізнавальної діяльності школярів».

Для вчителів навчальних закладів Черкаської області було проведено семінар  «Особливості роботи з сім’ями ромської національності» та навчально-методичний семінар «Проект з поширення освітніх матеріалів з протидії антисемітизму та ромофобії».

 

До пункту 22

Провести роботу щодо збільшення кількості дітей ромської національності віком від трьох до шести років, які відвідують дошкільні навчальні заклади.

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що на місцях у повному обсязі забезпечуються права дітей ромської національності на доступну дошкільну освіту. Педагогічними працівниками проводиться робота щодо збільшення кількості дітей ромської національності віком від трьох до шести років, які відвідують дошкільні навчальні заклади.

Міністерство культури України наводить узагальнені дані про кількість дітей ромської національності, які виховуються у дошкільних закладах України у 2017/2018 навчальному році (Таблиця 1), що була підготовлена на основі інформаційних матеріалів, надісланих облдержадміністраціями.

 

 

До пункту 23

Забезпечити ведення обліку дітей шкільного віку ромської національності з метою максимального їх залучення до навчального процесу

 

Як повідомило Міністерство освіти і науки України, на виконання Інструкції з обліку дітей та підлітків шкільного віку, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 року № 646, в областях здійснюються заходи щодо максимального залучення дітей та підлітків, у тому числі ромської національності, до навчального процесу.

Багатьма відділами та закладами освіти створено банк даних сімей та дітей ромської національності; відпрацьовано механізм співпраці зі службою у справах дітей, сектором у справах дітей відділу поліції, які в межах своїх повноважень вживають заходів щодо охоплення дітей шкільного віку навчанням, виконання батьками обов’язків у частині забезпечення умов для здобуття їхніми дітьми повної загальної середньої освіти.

Міністерство культури України наводить дані про кількість учнів ромської національності, які навчаються у загальноосвітніх навчальних закладах України у 2017/2018 навчальному році (Таблиця 2), що була підготовлена на основі інформаційних матеріалів, надісланих облдержадміністраціями.

 

До пункту 24

Налагодити контроль за відвідуванням учнями ромської національності загальноосвітніх навчальних закладів та вжити заходів до батьків або осіб, що їх замінюють, з метою забезпечення систематичного відвідування дітьми занять

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що адміністрацією шкіл, класними керівниками здійснюється постійний контроль за систематичним відвідування шкільних занять учнями ромської національності. З їх батьками  проводилися профілактичні бесіди щодо недопущення пропусків навчальних занять без поважних причин. До вирішення питань про стан відвідування школи учнями ромської національності залучалися сільські голови, дільничні інспектори поліції, працівники соціальних служб.

Водночас, обласними державними адміністраціями було поінформовано про спеціально вжиті заходи, що здійснювалися з метою максимального залучення дітей ромської національності до навчального процесу.

Так, Волинська облдержадміністрація повідомила, що в управлінні освіти Луцької міської ради сформовано банк даних про дітей ромської національності.

У 2017 році загальноосвітніми навчальними закладами було обстежено умови проживання ромських дітей в сім’ях, з’ясовано проблеми та потреби цих сімей, здійснено соціальний супровід ромських дітей, проведено індивідуальні бесіди з їхніми батьками, корекційну роботу з дітьми, залучивши до цього психолога та соціального педагога.

Донецька облдержадміністрація повідомила, що у школах визначено контингент учнів ромської національності, які потребують постійної уваги з боку адміністрації та класних керівників. З цією категорією учнів та з їхніми батьками проводилася індивідуальна робота (бесіди, відвідування на дому, рейди, консультації тощо).

У вересні 2017 року до служби у справах дітей надійшло 2 повідомлення відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації щодо невідвідування учнями ромської національності загальноосвітніх навчальних закладів. Службою у справах дітей вжито відповідних заходів: діти повернуті на навчання, батьки притягнуті до адміністративної відповідальності.

Запорізька облдержадміністрація інформувала, що у вересні до служби у справах дітей надійшло 2 повідомлення відділу освіти, молоді та спорту райдержадміністрації щодо невідвідування учнями ромської національності загальноосвітніх навчальних закладів. Службою у справах дітей було вжито відповідних заходів: діти повернуті на навчання, батьки притягнуті до адміністративної відповідальності.

У Шевченківському районі м. Запоріжжя під час проведення Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок» було виявлено 2 ромських дітей, які безпідставно не відвідують заклади загальної середньої освіти (школи № 77 та № 101), про що було повідомлено до районного відділу служби (управління) у справах дітей міської ради та районного відділу поліції. Роботу щодо залучення виявлених дітей до навчання продовжено.

Київська облдержадміністрація повідомила, що у Баришівському районі учениця ромської національності з 20 вересня по 20 жовтня 2017 року не відвідувала навчання без поважних причин. У зв’язку з цим соціальним та практичним психологами, класним керівником була проведена виховна та профілактична робота з ученицею та її опікуном з метою повернення до навчання.

Адміністрації закладів освіти у Миколаївській області здійснюють систематичний контроль за відвідуванням учнями ромської національності навчальних занять. Протягом І семестру 2017/2018 навчального року було проведено 75 індивідуальних бесід з батьками учнів-ромів щодо недопущення пропусків навчання без поважних причин.

У Полтавській області з метою забезпечення систематичного відвідування учнями ромської національності загальноосвітніх навчальних закладів та підвищення рівня батьківської відповідальності спеціалістами ЦСССДМ області було проведено 52 профілактичні бесіди з 33 батьками.

У загальноосвітніх закладах Сумської області створена та діє система контролю за відвідуванням учнями навчальних занять. Наприклад, адміністрація Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 у цьому напрямі співпрацює з президентом ромської громади Москальовим М.М., головою національно-культурної громадської організації «Ромале» Жаданом В.І., з якими укладено угоду про співпрацю школи з ромською громадою.

Черкаська облдержадміністрація повідомила, що під час проведення службами у справах дітей райдержадміністрацій та міськвиконкомів Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок» на території області виявлено 1 дитину ромської національності (учень 8-Б класу Черкаської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 20 Черкаської міської ради), яка з 1 вересня 2017 року не приступила до навчання. Спеціалістами служби у справах дітей Черкаської міської ради з неповнолітнім та його батьками проведено профілактичну бесіду щодо необхідності регулярного відвідування занять та отримання повної загальної середньої освіти. Направлено клопотання до Черкаського відділу поліції Головного управління Національної поліції в області про доцільність притягнення батьків до адміністративної відповідальності згідно зі статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. На цей час за згодою батьків юнак проживає у Закарпатській області, де одружився.

У Чернігівській області під час проведення Всеукраїнського профілактичного заходу «Урок» було виявлено 8 дітей ромської національності, які не приступили до занять в ЗНЗ, ПТУ, ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації. У результаті проведеної роботи службами у справах дітей залучено до навчання 7 дітей, одна дитина на даний час перебуває у розшуку.

 

До пункту 25

Провести роботу із збільшення кількості учнів ромської національності, які завершують навчання у загальноосвітніх навчальних закладах

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що педагогічними колективами продовжувалася робота щодо збільшення кількості учнів ромської національності, які завершують навчання у загальноосвітніх навчальних закладах.

Вінницька облдержадміністрація інформувала, що учні ромської національності, як правило, закінчують лише 9 класів. Зі свого боку, вчителями проводиться роз’яснювальна робота з метою охоплення таких дітей повною загальною середньою освітою. У 2016/2017 навчальному році дітям ромської національності було видано 24 свідоцтва та 7 атестатів.

У Кіровоградській області у 2016/2017 навчальному році атестати про повну загальну середню освіту отримали 4 учні ромської національності.

У Миколаївській області у 2016/2017 навчальному році свідоцтво про базову загальну середню освіту отримали 7 учнів ромської національності, атестат про повну загальну середню освіту – 8.

Хмельницька облдержадміністрація повідомила, що у 2017/2017 навчальному році у випускних класах загальноосвітніх навчальних закладів області навчається 32 учні ромської національності, проти 28 випускників ромської національності минулого навчального року.

 

До пункту 26

Сприяти залученню учнів ромської національності до позаурочної, позашкільної роботи, участі у тематичних конкурсах, спортивних змаганнях, гуртках тощо

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що учні ромської національності залучаються до позаурочної та  позашкільної роботи. Діти активно залучаються до роботи в різноманітних шкільних гуртках, виховних позакласних заходах,  до спортивних змагань, участі у Всеукраїнських учнівських олімпіадах, Всеукраїнських конкурсах «Колосок», «Соняшник», «Геліантус», «Кенгуру», конкурсів малюнків тощо.

У Вінницькій області учні-роми м. Вінниця відвідують гуртки декоративно-ужиткового мистецтва на базі ЗНЗ №11 (гурток «Умілі рученята») та ЗНЗ № 9 (гурток «Іграшка-сувенір»). У ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 м. Жмеринка створено ромський танцювальний ансамбль, який бере участь у шкільних подіях. Діти-роми з Тульчинського району навчаються в Центрі технічної творчості та у міжшкільному навчально-виробничому комбінаті.

У Волинській області в Будинку культури мікрорайону Вересневе м. Луцька ромські діти є учасниками гуртків, зокрема художнього читання «Слово не криця» та театрального «Диво-казка». Ромські школярі також були учасниками виховної години «Одна любов у мене – Україна» до Дня Соборності України, вечора поезії «Дочка Прометея».

У Закарпатській області студент 4 курсу Ужгородського музичного коледжу імені Д.Є. Задора, представник ромської національної меншини, є учасником естрадного оркестру «Big Band Uzhgorod».

У Миколаївській області учні ромської національності відповідно до їх уподобань беруть активну участь у позашкільній роботі. Так, 74% відвідують спортивні секції, гуртки, 35% брали участь у всеукраїнських конкурсах, 91% залучені до організації та проведення загальношкільних свят.

У Харківській області учні-роми закладів освіти Балаклійського, Барвінківського, Богодухівського, Вовчанського, Дергачівського, Куп’янського, Нововодолазького, Харківського, Чугуївського, Шевченківського районів, Мереф’янської, Старосалтівської, Чкаловської  об’єднаних територіальних громад, міст Ізюм, Куп’янськ, Харків брали участь у змаганнях Малі Олімпійські ігри, інтерактивних конкурсах «Колосок», «Соняшник», «Патріот», спортивних змаганнях, новорічних ранках, у виставці малюнків  до Дня писемності. Учні-роми, які мешкають на території Мерефянської ОТГ, навчаються в музичній школі м. Мерефа; відвідують спортивні секції КДЮСШ «Авангард»; секції міського спортивного клубу «Зевс».

У Черкаській області учні-роми беруть участь у тематичних конкурсах, предметних олімпіадах, спортивних змаганнях, гуртках «Цікава етимологія», «Умілі руки», «Хореографія», «Школа друзів планети», «Кольоропис», «Чарівна голка», «Спортивні ігри», «Настільний теніс» та інших заходах.

Загалом, відповідно до наданих облдержадміністраціями статистичних даних, позашкільною діяльністю охоплено 676 учнів ромської національності. З них у Донецькій області – 19 учнів, Запорізькій – 37 учнів, Кіровоградській – 194 учня, Київській – 141 учень, Полтавській – 16 учнів, Сумській – 34 учні, Харківській – 30, Херсонській – 186 учнів, у Чернівецькій –19 учнів.

 

До  пункту 28

Забезпечити надання шкільними психологами психологічної допомоги учням ромської національності з метою їх успішної адаптації до навчального процесу

 

Як поінформувало Міністерство освіти і науки України, забезпечення надання шкільними психологами психологічної допомоги учням ромської національності з метою їх успішної адаптації до навчального процесу здійснюється через такі види діяльності: психодіагностична, консультативна, просвітницько-профілактична, корекційно-розвивальна.

З дітьми та підлітками ромської національності постійно проводиться групова та індивідуальна психодіагностична робота, спрямована на виявлення рівня готовності до навчання, вивчення їх індивідуальних психофізіологічних особливостей та виявлення причин, що ускладнюють процес адаптації. Надалі у процесі  навчання діти ромської національності забезпечуються психолого-педагогічним та соціальним супроводом. Практичні психологи, соціальні педагоги та вчителі допомагають їм налагодити процес навчання й виховання, контакт з однолітками. З цією метою у багатьох областях розроблено програми психолого-педагогічного супроводу адаптації учнів ромської національності до шкільного навчання. Основними завданнями цих програми є формування в учнів позитивної мотивації навчання, соціально-культурний розвиток особистості, оволодіння способами самостійної діяльності.

За результатами соціально-психологічних досліджень практичні психологи та соціальні педагоги готують тематичні виступи на засіданнях педагогічних рад, доводять до відома колективів результати комплексного дослідження учнів ромської національності адаптації до шкільного навчання, надають відповідні методичні рекомендації для вчителів загальноосвітніх закладів.

Особливу увагу в усіх областях практичні психологи приділяють роботі з батьками учнів ромської національності, що полягає в ознайомленні дорослих з основними завданнями й труднощами періоду первинної адаптації, тактикою спілкування і допомоги дітям. Цей напрямок реалізується за рахунок просвітницького та консультативного напрямів роботи практичного психолога.

Так, у Вінницькій області в Іллінецькому, Козятинському, Немирівському, Тульчинському, Ямпільському, Хмільницькому районах та містах Вінниця і Козятин ведуться картки психологічного та соціального супроводу адаптації учнів ромської національності до навчання.

Фахівцями Навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти Вінницької області щомісячно проводяться засідання інтервізійних груп працівників психологічної служби, під час яких розглядаються також питання «Соціально-психологічні проблеми задоволення освітніх запитів ромських дітей» та «Проблеми адаптації дітей ромської національності до навчання». Також був розроблений та рекомендований до впровадження алгоритм роботи працівника психологічної служби щодо адаптації дітей ромської національності до навчально-виховного процесу. У ряді районів області ведуться картки психологічного та соціального супроводу адаптації учнів ромської національності до навчання, психологічна служба проводить корегуючи-розвиваючі заняття щодо підвищення самооцінки, зниження рівня агресії, тривожності, розвитку толерантності.

У Запорізькій області щорічно проводяться обласні семінари для практичних психологів і соціальних педагогів закладів освіти обласного підпорядкування з розглядом питання педагогічних комунікацій між учасниками навчально-виховного процесу як показників рівня демократизації та психологічного клімату освітнього закладу.  Методисти обласного Центру психології і соціології освіти беруть участь у моніторингу типових комунікацій між учасниками навчально-виховного процесу в рамках комплексних перевірок районних, міських відділів (управлінь) освіти та атестацій закладів освіти. Постійно здійснюється робота в педагогічних колективах з метою ознайомлення їх з новими методами, методиками роботи з учнями та батьками.

У Київській області планами роботи Комунального вищого навчального закладу Київської обласної ради «Академія неперервної освіти» передбачено проведення семінарів-практикумів для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів Київської області, де навчаються діти ромської національності, а також шкільних психологів з питань надання психологічної допомоги учням ромської національності з метою їх успішної адаптації до навчально-виховного процесу.

У Полтавській області з метою психолого-педагогічної підтримки учнів ромської національності м. Кременчука, які мають труднощі з соціально-психологічною адаптацією, фахівцями-психологами проводилися корекційно-розвиваючі заняття щодо підвищення самооцінки, зниження рівня агресії, тривожності, розвитку толерантності, а також проводились адаптаційні заняття для першокласників та учнів 5 класів.

У Сумській області з метою успішної адаптації дітей ромської національності до навчально-виховного процесу в Білопільському районі шкільні практичні психологи та соціальні педагоги проводять з ними систематичну роботу, а саме бесіди та тренінги.

У Херсонській області психологами та соціальними педагогами навчальних закладів 198 дітям та учням ромської національності надавалася психологічна допомога з метою успішної адаптації до навчального процесу та їхньої соціалізації, в рамках якої проводилась діагностична робота щодо визначення рівня навчальної мотивації та ступеня соціалізації дітей ромської національності в сучасному освітньому просторі та учнівському середовищі.

У Хмельницькій області протягом 2017 року психодіагностичною роботою було охоплено 225 учнів ромської національності, груповою корекційно-розвивальною роботою – 104 учні ромської національності.

Також було надано понад 140 консультацій педагогам, понад 200 консультацій батькам дітей ромської національності з питань вирішення адаптаційних проблем. Практичними психологами проведено 16 лекцій для педагогічних працівників, підготовлено і проведено 42 виступи на батьківських зборах у навчальних закладах, де навчаються діти ромської національності.

У Тернопільській області при ІППО діє консультативний пункт для педагогів,  які працюють з дітьми ромської національності, метою якого є сприяння доступу до якісної освіти. Консультативний пункт надає такі послуги як анкетування учнів, індивідуальні консультації, рекомендації щодо роботи класних керівників із батьками учнів, психологічні тести.

 

До пункту 30

Забезпечити підвищення кваліфікації та стажування педагогічних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються учні ромської національності

 

Міністерство освіти і науки України повідомило, що для підвищення кваліфікації та стажування педагогічних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів, в яких навчаються учні ромської національної меншини, включено до навчальних програм курсів відповідні спецкурси, семінарські та тренінгові заняття, круглі столи з питань історії, традицій та звичаїв ромського народу, забезпечення умов, реалізації прав національних меншин та задоволення національно-культурних і освітніх потреб ромської національної меншини.

Волинським ІППО для педагогічних працівників, які працюють з дітьми ромської національності, в освітню програму курсів підвищення кваліфікації вчителів включено тему «Формування ключових компетентностей та культурної обізнаності педагогів у поліетнічному середовищі» (за матеріалами навчального курсу «Освіта для соціальної справедливості»).

На базі Закарпатського ІППО майже 320 педагогів пройшли курсову підготовку вчителів закладів загальної середньої освіти І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів, які працюють із дітьми ромської національності.

Питання освіти ромів обговорюються також на тематичних дискусіях та конференціях у рамках курсової підготовки педагогічних кадрів.

Одеським обласним інститутом удосконалення вчителів проводилася системна робота з підвищення фахового рівня вчителів-словесників шкіл, де навчаються діти ромської національної меншини.

Хмельницьким ІППО створюється банк даних щодо потреби у стажуванні педагогічних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються учні ромської національності.

 

До  пункту 31

Організувати профорієнтаційну роботу із стимулювання осіб, які належать до ромської національної меншини, до отримання професійно-технічної та вищої освіти

 

У 2017/2018 навчальному році[1] 187 осіб ромської національності навчалися у професійно-технічних закладах (у Закарпатській області – 101, Кіровоградській – 9, Миколаївській – 5, Одеській і Харківській по 36 студентів); 8 осіб у Закарпатській області навчалися у вищих навчальних закладах.

 

Охорона здоров’я

 

До пунктів 33-38 та 40

Провести у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, роз’яснювальну роботу щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичного обстеження, важливості своєчасного та повноцінного лікування

Забезпечити розміщення у закладах охорони здоров’я та поширення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, пам’яток, листівок, стендів тощо з питань пропаганди здорового способу життя

Забезпечити поширення серед осіб, які належать до ромської національної меншини, інформації про місця розташування закладів охорони здоров’я, порядок звернення до них та користування їх послугами

Сприяти спрощенню доступу осіб, які належать до ромської національної меншини, до медичного обстеження, надання стаціонарного лікування та екстреної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я

Забезпечити згідно з календарем щеплень проведення імунізації осіб, які належать до ромської національної меншини

Провести у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, обов’язкові профілактичні огляди на туберкульоз

Забезпечити доступність первинної медичної допомоги шляхом формування мережі амбулаторій відповідно до нормативів, затверджених МОЗ

 

У переважній більшості областей, у першу чергу тих, де наявне компактне проживання представників ромської національності, продовжувалася роз’яснювальна робота щодо своєчасного і повноцінного лікування, попередження шкідливих звичок, додержання вимог індивідуальної і колективної гігієни, необхідності профілактичного обстеження на СНІД, туберкульоз, ВІЛ-інфекції, захворювань серцево-судинної системи, гепатитів тощо.

Під час створення центрів первинної медико-санітарної допомоги інформація про їх місця розташування, порядок звернення до них доводилась до населення у вигляді інформаційних листівок.

Серед представників ромської національності поширювалися інформаційні матеріали щодо пропаганди здорового способу життя. У закладах охорони здоров’я розміщувалися відповідні пам’ятки, листівки, стенди тощо, які періодично оновлювалися актуальною тематичною інформацією.

В усіх центрах первинної медико-санітарної допомоги Дніпропетровської області, на території обслуговування яких проживають особи ромської національності, були проведені декадники поглибленого медичного огляду з особливої увагою до стану здоров’я дітей.

Протягом 2017 року профілактичні огляди пройшли 2313 осіб ромської національності (з них 1172 дитини). До профільних лікувальних закладів було направлено 236 осіб, у тому числі 125 дітей.

Профілактичні огляди на туберкульоз було проведено 3516 особам ромської національності, у тому числі 723 дітям. 71 особу ромської національності, у тому числі 4 дітей, було обстежено на ВІЛ-інфекцію.

Протягом 2017 року лікувальними закладами Донецької області профілактичним медичним оглядом було охоплено 193 дорослих та 586 дітей ромської національності. У жіночих консультаціях під наглядом перебувало 9 жінок ромської національності.

Флюорографічним обстеженням було охоплено 586 дорослих та 232 дитини ромської національності, щеплення були зроблені для 789 осіб.

У Закарпатській області протягом 2017 року для різних цільових груп ромів (дорослі, діти) було проведено 13700 медично-просвітницьких бесід, організовано 29 демонстрацій медично-просвітницьких фільмів. У місцевих газетах надруковано дві статі на тему здоров’я ромів.

У місцевих газетах було надруковано 2 публікації на тему здоров’я  ромів. На телевізійних каналах вийшло 3 передачі, присвячені питанню медичного забезпечення ромського населення. На каналі «Тиса-1» НСТУ «Закарпатська регіональна дирекція» ромською мовою періодично демонструвалося 2 відеоролики соціальної реклами на теми щеплення та профілактики туберкульозу.

У проведенні просвітницької роботи у ромських таборах медичним працівникам продовжували сприяти спеціально підготовлені ромські соціальні посередники.

У районах області серед ромського населення переважно під час амбулаторно-поліклінічних прийомів та подвірних обходів було розповсюджено 5 найменувань просвітницьких буклетів на теми профілактичних щеплень, профілактики окремих інфекційних захворювань, збереження жіночого здоров’я загальним накладом 4 тис. примірників.

Медичні працівники продовжували проводити зустрічі із неформальними лідерами ромських таборів, під час яких інформували про розпорядок роботи лікувально-профілактичних закладів, які обслуговують ці табори, а також про те, в яких випадках і як мешканцю табору потрібно звертатися до медичного працівника, до «швидкої допомоги», до районної/міської лікарні, до соціальних посередників (медіаторів). Із вагітними (і не тільки вагітними) ромськими жінками постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо порядку постановки вагітних на облік у лікувально-профілактичному закладі та порядок оформлення різного роду медичних довідок для подальшого отримання соціальної допомоги на дітей.

В області у 9 ромських таборах із 18, де проживає понад 500 осіб, відкрито стаціонарні медичні пункти.

У лікувально-профілактичних закладах області продовжувалася практика виїздів у табори бригад лікарів, а також пересувних флюорографів. Постійно проводяться комплексні медичні огляди ромських дітей із залученням вузькопрофільних спеціалістів. Показник виконання плану огляду дітей по області складає за рік 71,1%, у тому числі діти у віці до 1 року 90,1%, із залученням вузькопрофільних спеціалістів – 51,1%.

Разом з тим, занепокоєння у фахівців викликають факти відмови ромських батьків від госпіталізації своїх дітей. Наприклад, протягом 2017 року було зареєстровано 127 абсолютно безпідставних відмов батьків від госпіталізації дітей, у тому числі 97 відмов стосувалися дітей у віці до одного року. Особливо незадовільна ситуація спостерігається у Виноградівському та Мукачівському районах та м. Мукачеве. Медичні працівники були змушені 29 разів звертатися до відповідних органів влади про невиконання батьками своїх обов’язків щодо лікування/госпіталізації дітей до 1 року.

Покращилася ситуація із щепленнями ромських дітей проти керованих інфекцій. У 2017 році щепленням було охоплено 46,5% дітей від річного плану. Водночас, несприятливими для організації профілактичних оглядів серед дорослого ромського населення залишаються такі чинники як міграція, відмова та низька явка для проходження профілактичного огляду.

З метою покращення залучення ромів до флюорографічних оглядів в області силами медичних працівників здійснюються подвірні обходи, а також налагоджена співпраця між медичними працівниками та ромськими лідерами, медіаторами, священнослужителями. У 2017 році показник охоплення флюорографічними оглядами ромів віком від 15 років і старше є задовільним і складає 250,9 на 1 тис. ромського населення.

При зверненні за медичною допомогою осіб ромської національності із наявністю симптомів тривалого кашлю методом мікроскопії мокроти на виявлення КСП (кислостійких паличок) було обстежено 594 особи, при цьому виявлено 24 бактеріовиділювачі.

При проведені туберкулінодіагностики виявлено 107 дітей ромської національності із віражем туберкулінових проб (у 2016 році – 75). Усі ці діти були взяті на диспансерний облік.

У Запорізькій області Комунальним закладом «Міський центр здоров’я» м. Запоріжжя було активізовано інформаційно-роз’яснювальну роботу серед осіб ромської національності. Зокрема, були проведені санітарно-просвітницькі заходи – 43 лекції та 816 бесід. У закладах охорони здоров’я м. Запоріжжя було щеплено 243 осіб ромської національності.

У Кіровоградській області протягом 2017 року 150 осіб ромської національності пройшли профілактичне медичне обстеження; 53 (з них 46 дітей) було проліковано; у 5 ромських жінок були прийнято пологи.

У Новоукраїнському районі Кіровоградської області було імунізовано 34 особи ромської національності, в тому числі 31 дитина, пройшли профобстеження 50 осіб, в тому числі – 31 дитина.

У Бородянському районі Київської області 168 особам ромської національності була проведена імунізація.

Медичними працівниками було проведено 435 роз’яснювальних заходів щодо необхідності профілактичного обстеження та лікування. На таких заходах поширювалися пам’ятки, листівки про місця розташування закладів охорони здоров’я та порядок звернення до них. Для 168 осіб було проведено імунізацію.

У Полтавській області медичними працівниками Комунального закладу «Кобеляцький Центр первинної медико-санітарної допомоги» серед осіб ромської національності було проведено роз’яснювальну роботу щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичного медичного обстеження, важливості своєчасного та повноцінного лікування. У Лубенському районі у населених пунктах, де проживає ромська спільнота,  існує практика проведення подвірних медичних обстежень.

У Рівненській області медичними працівниками медичних закладів Корецького району ведеться облік ромських сімей, які проживають на території обслуговування цього лікувально-профілактичного закладу. Зокрема у с. Самостріли проживає 20 ромів, серед них 7 дітей до 14 років та 1 дитина до 1-го року, 1 особа пенсійного віку, 1 – інвалід І групи.

У листопаді на стаціонарному лікуванні в дитячому відділенні Костопільської центральної районної лікарні знаходилася дитина ромської національності.

У Херсонській області обов’язковими медичними оглядами було охоплено 687 осіб ромської національності, в результаті було виявлено 3 хворих на туберкульоз.

У Черкаській області у місцях компактного проживання осіб ромської національності були проведені обов’язкові профілактичні огляди на туберкульоз 1 999 осіб. У 5 осіб було виявлено активний туберкульоз та призначено лікування.

До  пункту 39

Забезпечити проведення державного санітарно-епідеміологічного нагляду, а також санітарно-епідеміологічних обстежень місць компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, із залученням представників громадських об’єднань ромів

 

Інформація про результати проведених у 2017 році санітарно-епідеміологічних обстежень місць компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, надана Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів наведена у Додатку 1 цього інформаційного звіту.

 

Поліпшення житлово-побутових умов

 

До пунктів 41, 42 та 44

Сприяти у вирішенні відповідно до законодавства питань забезпечення осіб, які належать до ромської національної меншини, житлом, покращення житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою територій у місцях їх компактного проживання

Забезпечення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, поширення інформації про програми пільгового кредитування придбання та будівництва житла

Сприяти відповідно до законодавства участі осіб, які належать до ромської національної меншини і перебувають на квартирному обліку, у програмі забезпечення соціальним житлом

 

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі – Мінрегіон) повідомило, що постійною робочою групою з питань житлового забезпечення ромів при Мінрегіоні (далі – Робоча група) відповідно до плану роботи у 2017 році проведено аналіз стану забезпечення житлом представників ромської національної меншини у місцях їх компактного проживання.

Як результат, на засіданнях Робочої групи відбулося заслуховування звітів Закарпатської, Одеської та Харківської облдержадміністрацій щодо створення житлово-побутових умов у місцях компактного проживання ромської національної меншини. Значна увага приділялася питанню узаконення будинків та земельних ділянок, на яких проживають представники ромської національності.

Разом з тим, протягом 2017 року обласними державними адміністраціями продовжувалася здійснюватися робота з метою покращення житлово-побутових умов проживання представників ромської національної меншини.

Волинська облдержадміністрація повідомила, що відповідно до рішення виконавчого комітету Луцької міської ради багатодітній ромській сім’ї у складі 7 осіб була надана двокімнатна квартира у м. Луцьку.

У Донецькій області 7 ромських родин (28 осіб) були забезпечені житлом. На соціальному квартирному обліку Маріупольської міської ради перебуває 12 осіб ромської національності.

Закарпатська облдержадміністрація з посиланням на райдержадміністрації та міськвиконкоми інформувала, що громадяни ромської національної меншини, які подають відповідні заяви та документи, оформляються на квартирний облік в органах місцевого самоврядування за місцем проживання. Крім того, з метою поліпшення житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою території у місцях компактного проживання ромського населення в межах фінансових можливостей проводяться ремонти дорожнього покриття вулиць та відповідних інженерних комунікацій.

Рахівська райдержадміністрація відповідно до законодавства сприяє у вирішенні питань забезпечення осіб, які належать до ромської національності, житлом, поліпшенню житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури та благоустрою у місцях їх компактного проживання, інформує щодо можливості пільгового кредитування.

На території Свалявського району розташовано два житлові поселення громадян ромської національної меншини (м. Свалява та с. Родниківка), в яких на належному рівні розвинута інфраструктура, наявне газове, електричне, водне постачанням, кабельне телебачення, телефонний зв’язок, а також є відповідне транспортне сполучення. Усі житлові будинки ромів підключені до централізованого водопостачання міста Сваляви.

За інформацією Виноградівської райдержадміністрації, мешканці ромських поселень району не обмежені у можливості скористатися Державним цільовим довгостроковим пільговим кредитом за програмою «Власний дім» за умови працевлаштування або ведення селянського господарства.

На квартирному обліку за місцем проживання при Ужгородському міськвиконкомі перебуває 65 ромських сімей, з яких 18 – багатодітні сім’ї та 14 осіб ромської національності з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Всього на квартирному обліку за місцем  проживання у м. Ужгороді перебуває понад 1077 ромських сімей. Однак будівництво державного житла в місті відсутнє, у зв’язку з чим забезпечення житлом ромських сімей за останні п’ять років не проводилося.

Разом з тим, здійснюється передача у власність шляхом приватизації квартир, займаних на умовах найму представниками ромської національності.

З метою покращення благоустрою території у місцях компактного проживання представників ромської національної меншини заходами «Програми благоустрою міста Ужгорода на 2015-2017 роки» у 2017 році проведено капітальний ремонт вулиць: Чайковського, Стефаника, Сидоряка, Глінки; тротуарів вулиць Болотинської, Будителів; відновлено освітлення вулиць Тельмана, Будителів, Шота Руставелі, Степана Разіна, Шишкіна, Єрмака.

На квартирному обліку громадян, які потребують покращення житлових умов за місцем проживання при Мукачівському міськвиконкомі перебуває 97 ромських сімей. Житловою площею вказані громадяни можуть бути забезпечені в порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства та при наявності будівництва житла. Соціальний квартирний обік у м. Мукачеві не ведеться, у зв’язку із відсутністю соціального житлового фонду. Однак, виконкомом постійно розглядається питання про взяття на квартирний облік дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування із числа представників ромської національності. При наявності вільних ліжко-місць у гуртожитку, спільно зі службою у справах дітей постійно вирішуються питання щодо влаштування осіб ромської національності в гуртожиток.

Ужгородська міська рада зазначила, що відповідно до результатів виїзних засідань робочої групи щодо проведення огляду у м. Ужгород стану забудов у місцях компактного проживання ромського населення, зокрема по вул. Андрія Палая, що були здійснені у жовтні 2017 року, управлінням містобудування та архітектури і відділом землекористування було прийнято рішення про необхідність розробки детального плану території, яким має бути передбачено на частині земельної ділянки розміщення модульних будинків для постійного проживання ромського населення. Наразі план перебуває у стадії виготовлення і буде поданий на розгляд сесії Ужгородської міської ради у березні 2018 року.

У рамках виконання Плану заходів Програми «Ромське населення Закарпаття на 2016-2020 роки» у місті Мукачеве в місцях компактного проживання осіб ромської національності були проведені роботи з освітлення вулиць на території ромського поселення загальною протяжністю 1775 м. та встановлено 32 світильника. Виконано роботи з будівництва водопровідної мережі, проведено планування земельного полотна, засипку вулиць щебеневим матеріалом.

Мукачівським МКП «Ремонтно-будівельне управління» постійно проводиться робота по заміні існуючих ламп освітлення вулиці, на території ромського поселення, профілювання вулиць автогрейдером.

Постійно проводиться роз’яснювальна робота щодо додержання санітарного стану територій в місцях компактного проживання та укладання договорів на вивезення ТПВ, визначення місця під контейнерні майданчики, які відповідно облаштовано.

Комунальним підприємством «Чисте місто» за власні кошти систематично проводиться робота з прибирання та вивозу постійних несанкціонованих сміттєзвалищ на вулицях: Петра Менделєєва, і Трудовій, Верховинській, Поштовій, Володимира Стасова, Поперечній, де компактно проживають роми, оскільки договори не укладаються і послуги не оплачуються.

Також було встановлено дві контейнерні площадки, які систематично прибирає ТОВ «АВЕ Мукачево».

Постійно проводиться благоустрій територій та капітальний ремонт озеленення по вул. Івана Франка, де вже висаджено 158 молодих дерев липи.

Виконавчим комітетом Мукачівського міськвиконкому проводиться робота щодо внесення змін до реєстрації місць проживання ромів, уточнення адрес по вул. Петра Менделєєва та вул. Проектній, а також назв вулиць у кварталах ромського поселення.

Комунальним підприємством «Мукачівське міжрегіональне бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки» проводиться інвентаризація житлових будинків з метою визначення права власності з подальшою їх реєстрацією.

Наразі, у м. Мукачеве надаються дозволи на розробку документації із землеустрою для приватизації землі під нерухоме майно (в тому числі недобудованим та самовільно побудованим). Розглядається питання щодо укладання договорів з ММКП «Мукачівводоканал» про надання послуг з централізованого водопостачання. Каналізаційні мережі в мікрорайоні відсутні. Однак є технічна можливість будівництва каналізації з підключенням до існуючої каналізаційної мережі по вулиці Івана Франка.

У м. Берегово більшість ромського населення проживає на Окремому хуторі, інші мають власні будинки на вулицях Лоняї, Робоча, Колгоспна, Бако Габора та ін. На території Окремого хутора знаходяться кілька свердловин, які забезпечують мешканців поселення водопостачанням. Центральна мережа водовідведення відсутня. Берегівським міськвиконкомом здійснено вуличне освітлення Окремого хутора.

Одеська облдержадміністрація інформувала, що згідно з Указом Президента України від 27 березня 1998 року № 222 «Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» в області реалізується «Регіональна програма з підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2017-2020 роки», для реалізації якої обласним бюджетом у 2017 році були виділені кошти у сумі 1560 тис. грн.

Кредити за цією програмою надаються забудовникам на зворотній основі з дотриманням основних принципів кредитування (платності, строковості та цільового використання).

До пункту 43

Сприяти у виділенні відповідно до законодавства для осіб, які належать до ромської національної меншини, земельних ділянок для індивідуального житлового (кооперативного) будівництва та ведення особистого селянського господарства

 

Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру надано наступну оперативну інформацію щодо виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, для будівництва житлово-будівельних (житлових) кооперативів, наданих для осіб, які належать до ромської національної меншини (Таблиця 3).

 

Задоволення культурних та інформаційних потреб

 

До пункту 45

Сприяти утворенню та діяльності центрів ромської культури у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини

 

Запорізька облдержадміністрація повідомила, що на сайті відділу культури, туризму та спорту Мелітопольської райдержадміністрації та у місцевій газеті «Новий день» була розміщена інформація про можливість створення та діяльності центрів ромської культури на території Мелітопольського району.

 

До пункту 46

Забезпечити надання підтримки ромським художнім колективам

 

Протягом 2017 року Миколаївською облдержадміністрацією було надано фінансове сприяння громадським організаціям ромів у сумі 24 тис. 800 грн. на: участь дитячого танцювального колективу «Терне Рома» у Всеукраїнському конкурсі ромського та індійського танцю, який 26 березня проходив в м. Полтава; проведення концерту «Бахтале збирає друзів» (9 квітня); проведення мітингу-реквієму та уроку пам’яті поблизу пам’ятного знаку, встановленого в с. Красненьке Кривоозерського району, на місці розстрілу 5 тисяч ромів під час Другої світової війни (28 жовтня); проведення конкурсу ромського мистецтва «Зірки Миколаєва – Романі Ягорі» (12 грудня).

Закарпатська облдержадміністрація повідомила, що 8 квітня в м. Ужгород відбувся обласний фестиваль ромського народного мистецтва, приурочений до Міжнародного дня ромів. У фестивалі брали участь ромські творчі колективи з міст Ужгорода, Перечина, Іршави, Мукачева та ін. Із Програми розвитку культури і мистецтва в області на фестиваль було виділено 15,0 тис. грн.

 

До пункту 47

Забезпечити залучення ромських художніх колективів до участі у всеукраїнських та регіональних культурно-мистецьких заходах за участю національних меншин

 

Міністерством культури України спільно із Радою національних спільнот України 18 грудня у м. Києві було проведено масштабну мистецьку акцію – Всеукраїнський фестиваль національних культур. Поряд з іншими творчими колективами участь у ньому брав київський циганський ансамбль «Ромен» сім’ї Коржових.

У Вінницькій області за участю аматорських ромських колективів та окремих виконавців ромської національності було проведено: ІХ Всеукраїнське свято сатири і гумору ім. Степана Руданського «І я знову живий світ оглядаю…», літературно-мистецьке свято «Мови різні – душа одна», приурочене до Міжнародного дня рідної мови, творчій вечір Андрія Сенченка, керівника циганського шоу-театра «Андо Шатро»; ІІ Міжнародний фестиваль національних культур «Всі ми діти твої, Україно!» (м. Шаргород), Всеукраїнський фестиваль східних мистецтв «Салям-Намасте», районне фольклорне свято «Чопова криниця» (с. Гущинці Калинівського району).

У Донецькій області представники Торецької міської організації ромів «Сумнаку но Петало» були залучені до участі у відзначенні Дня Європи у м. Покровськ, в рамках заходів якого вони мали можливість презентувати ромське пісенне та танцювальне мистецтво.

Як повідомила Закарпатська облдержадміністрація, учасник зразкового фольклорного ансамблю «Криниченька» (Іршавський район) Йосип Чава брав участь у фестивалях ромського мистецтва, що проходили у містах Черкаси та Вінниця.

Іршавська райдержадміністрація Закарпатської області залучала ромський колектив із с. Білки до участі у районному фестивалі колядницьких колективів «Іршавський бетлегем» (січень), а  Василя Чаву із с. Собатин (ром за національністю) до участі у районному фестивалі «Таланти багатодітної родини» (лютий).

Випускниця Київського університету культури ромської національності Ілона Токар веде вокальну студію «Камертон» у Перечинському районі.

Запорізькою облдержадміністрацією 21 лютого було проведено захід до Міжнародного дня рідної мови, на якому представники ромської громадської організації «Лачо Дром» зачитували вірші, приказки й скоромовки ромською мовою.

25 лютого представники Запорізької ромської організації «Лачо Дром» презентували національні страви та розповідали про свої традиції у рамках святкового концерту творчих колективів та національно-культурних товариств, що відбувся у м. Запоріжжі, а 27 травня – брали участь у Другому туристичному фестивалі «Запоріжжя – місце щастя».

Кіровоградська облдержадміністрація повідомила, що 22 вересня було проведено музично-культурний вечір «Відкриваємо себе – пізнаємо інших», організований Миколою Ільїним, ромським поетом, керівником громадської організації «Спілка ромської інтелігенції». На заході представниками різних національностей, у т.ч. ромської були виконані пісні та вірші національними мовами, а також обговорено плани подальшої співпраці та проведення спільних заходів.

6 жовтня в рамках проекту «Formation+» Центром розвитку національних культур «Єдина родина» спільно з Кіровоградським художнім музеєм було проведено літературно-музичний вечір «Єдність в багатоманітності», на якому представники ромської національності виконали танцювальні номери та романси.

26 жовтня представники ромської національності брали участь у фестивалі «Єдина родина в центрі України», 11 листопада – у дискусійному вечорі «Діалог культур», 18 грудня – у V благодійному новорічному вечорі «Барі Нор Тарі».

Київська облдержадміністрація повідомила, що 23 серпня представники ромської національності брали участь у святковому концерті до Дня незалежності України, що проходив у с. Сидоровичі Іванківського району.

Ромська артистка-аматор брала участь у ХІХ Міжнародному фестивалі-конкурсі естрадно-циркового мистецтва «Понтійська арена», що проходив у м. Києві.

26-27 серпня танцювальний колектив етнокультури ромен «HAYAM»  презентував ромське танцювальне мистецтво на щорічному фестивалі Соборності культур «Родина», що проходив у м. Боярка Києво-Святошинського району.

У Луганській області представники ромської національності долучалися до проведення обласної творчої акції «Жива мова – живий народ» (21.02.2017), брали участь у святковому концерті «Культурна мозаїка», обласному фестивалі «Луганщина – це Україна», урочистостях з нагоди відзначення 26-ї річниці Дня незалежності України та обласному фестивалі національно-етнічних культур «Сузір’я злагоди».

Миколаївська облдержадміністрація повідомила, що ромський ансамбль «Бахтале» та ромський дитячий танцювальний ансамбль «Терне рома» долучалися до проведення Дня студента, Міжнародного дня рідної мови, Масляниці.

Одеська облдержадміністрація інформувала, що 6 та 8 квітня відбулись ромські фестивалі у с. Нерубайське Біляївського району та в с. Поплавка Великомихайлівського району, в яких брали участь як роми, так і представники інших національностей.

У Сумській області творчі колективи та окремі виконавці ромської національності брали участь у фестивалі народної творчості «Сумські зорі», святкуванні Дня міста Суми, фестивалі дитячої творчості «Зоряні надії».

У Херсонській області ромський творчий колектив був залучений до участі у концертній програмі з нагоди відзначення Дня Європи в Україні. Ромські митці представляли культуру свого народу на Всеукраїнському фестивалі національних культур «Таврійська родина», що проходив у м. Геніченську (26-28 серпня). Представники ромської спільноти також були залучені до участі у фестивалі національних меншин «Дружба народів».

У Черкаській області ромські творчі колективи брали участь у святкових заходах з нагоди Нового року та Різдва Христового, Міжнародного жіночого дня, Дня Перемоги над нацизмом, Дня міста Сміла, а також в Обласному святі творчості національних меншин «Єдина родина», мистецьких заходах «У вихорі танцю», «Мистецький дивокрай Черкащини», фестивалі «Диво калинове», пісенних конкурсів «Зіркова хвиля» та «Народна зірка».

Чернігівська облдержадміністрація повідомила, що представники громадських організацій ромів брали участь у ХІІ Міжнародному фестивалі національних культур «Поліське коло», який відбувся у м. Чернігові.

 

До пункту 48

Сприяти у наданні на пільгових умовах приміщень у будівлях і спорудах, що перебувають у державній та комунальній власності, для проведення громадськими об’єднаннями ромів та ромськими творчими колективами культурно-мистецьких, інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на забезпечення прав і задоволення етнонаціональних потреб осіб, які належать до ромської національної меншини.

У Донецькій області на базі школи № 5 м. Торецька працює вокальний гурток «Ромале», який відвідують 12 учнів ромської національності. У Волноваському районному будинку культури ім. Лесі Українки працюють хореографічні гуртки, які відвідують діти ромської національності.

У Закарпатській області Ужгородським міським центром культури і дозвілля надається приміщення для занять ромського хореографічного колективу «Ром Сом».

25 листопада у м. Ужгороді у приміщенні Закарпатського обласного  академічного театру ляльок відбувся ХХ Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва «Пап-джаз-фест – 2017».

У Бистрянській загальноосвітній школі с. Тур’я Закарпатської області створено вокальний ансамбль ромів. Учні ромської національності займаються в гуртках художньої самодіяльності Зарічівської, Порошківської, Перечинської загальноосвітніх школах.

У Кіровоградській області на базі Центру розвитку національних культур «Єдина родина» було проведено музичний вечір «Відкриваємо себе – пізнаємо інших», який був організований Миколою Ільїним – ромським поетом, керівником громадської організації «Спілка ромської інтелігенції».

У Миколаївській області громадській організації ромів «Романі Бахт» для забезпечення діяльності було надано у безоплатне користування приміщення у будинку культури «Корабельний» м. Миколаєва.

У Черкаській області місцеві відділи культури на пільгових умовах надають у користування громадським організаціям ромів приміщення для проведення репетицій та культурно-просвітницьких і мистецьких заходів.

У Херсонській області на пільгових умовах було надано приміщення Палацу молоді та студентів для проведення тематичного заходу з нагоди Міжнародного дня голокосту ромів.

 

До пункту 49

Сприяння у проведенні:

– культурно-мистецьких заходів, спрямованих на збереження етнічної самобутності ромської національної меншини;

– інформаційно-просвітницької роботи з питань забезпечення захисту та інтеграції в українське суспільство осіб, які належать до ромської національної меншини

 

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї здійснюється комплектування фондової збірки «Національні меншини Вінниччини в умовах сьогодення». На даний час зібрано 10 предметів, що характеризують культуру та побут ромів Вінниччини.

У бібліотечних закладах області було організовано тематичні книжкові виставки – «Знамениті люди з циганським корінням» та «Традиції та обряди ромів», музичні вечори ромської культури – «Краса циганського романсу» та «Таємниця циганської душі».

Комунальним підприємством «Вінницякіно» в райдирекціях кіномережі та в кінотеатрі «Родина» м. Вінниця проведено кінопоказ художніх фільмів «Циганка Аза», «Циган».

У Волинській державній універсальній бібліотеці з нагоди Міжнародного дня голокосту ромів було проведено вечір пам’яті «Згасла свічка, але пам’ять не згасла…».

У бібліотечних закладах Житомирської області було організовано ряд тематичних книжкових поличок та виставок, зокрема: «Етнонаціональні потреби осіб ромської національної меншини», «Розширення прав ромських меншин», «Конгрес Ромів України», «Рада ромів України», «Ромські національні меншини», «Історія українських циган».

15 червня у м. Запоріжжі у рамках Docudays UA було презентовано документальний фільм «Ромська мрія».

У бібліотечних закладах Мелітопольського району проведено бібліографічний нарис «Перлини культури ромів», пізнавальна година «Традиції та звичаї представників ромської національності», година інформації «Вільна душа кочового народу», віртуальна подорож «Циганський етнос на карті України».

Закарпатська облдержадміністрація повідомила, що у січні Великоберезнянською райдержадміністрацією було проведено засідання за круглим столом на тему: «Культура циган України: минуле і сучасність», а у лютому годину історії «Цікаві факти про життя циган».

У Кіровоградській області до Міжнародного дня ромів проведено музикально-літературний вечір, на якому представниками ромської спільноти, зокрема, народним ансамблем циганської пісні і танцю «Ягорі», було презентовано ромську мову, культуру та звичаї.

Бібліотечними закладами м. Києва було проведено: виставку літератури «Циганські книги», презентацію художнього фільму «Циган», відеоогляд  «Культура ромського народу», інформаційну годину «Роми в Україні: особливості та традиції» та віртуальну подорож місцями пам’яті про знищених ромів «Бабин Яр. Монумент «Циганська кибитка». Також були організовані тематичні полиці: «Інтеграція ромів в українське суспільство – на папері і в житті», «Роми – не окрема нація, а українці», «Роми – від мови до історії», «Роми вічні блукальці світу», «Роми в Україні: формування етносу і сучасний стан», «Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві», «Ромська мрія».

Київською театральною школою-студією укладено угоду про творчу співпрацю з Академічним музично-драматичним циганським театром «Романс». У рамках цієї угоди керівник зазначеного театру І.М. Крикунов у квітні провів кілька творчих зустрічей із учнями школи-студії.

У Київській області у бібліотечних закладах Баришівського районів, Білоцерківського, Згурівського, Ірпінського та Переяслав-Хмельницького районів було організовано викладку літератури «Мандрівний народ. Роми на українських теренах». Проведено виставки «Циганський етнос в Україні», «Роми. У пошуках надії та ліпшого життя», «Книги про циган», «Ромські свята та традиції», «Визначні постаті ромської національності»; інформбюро «Циганська доля – що вітер в полі», літературний єралаш «Ромські приказки в побуті»; бесіду «Ромська національність – культура, звичаї, традиції»; гру-мандрівку «Романі чілла»; годину пізнань та відкриттів «38 цікавих фактів про циган», «Ромські громади Переяславщини»; засідання літературної студії «Ромська поезія від Рані Романі та Любові Якимчук»;  інформаційно-просвітницькі заходи: «Традиції та обряди ромів», «Роми на українських теренах» «Історія українських циган», «Права осіб, які належать до ромської національної меншини в Україні», «Щодо захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини», «Ромська національна меншина в Україні», «Ромські свята та традиції», «Визначні постаті ромської національності».

У Львівській області з 2 по 20 жовтня проходила Школа ромського діяча – 2017. В її рамках відбувся флешмоб «Знання – для себе, майбутнє – для нації», соціальні кампанії на різні актуальні для ромів теми, в т.ч. з популяризації ромської культури.

25 жовтня 2017 року у центрі Шептицького Українського Католицького Університету відбулася прем’єра документального фільму «Сім історій успішних ромських жінок», на яку були запрошені представники громадської організації «Рома України. Терніпе».

З метою вивчення ромської мови (сервицький діалект) в області реалізується проект «Створення матеріальної бази для вивчення ромської мови», зокрема, було виготовлено анімаційний відеоролик.

Миколаївською облдержадміністрацією було надано підтримку громадським об’єднанням ромів у проведені: новорічних та Різдвяних свят для малозабезпечених дітей, Міжнародного дня Голокосту, заходів пам’яті Героя Радянського Союзу Прокоф’єва Т.І. (рома за національністю), який брав участь у визволенні м. Миколаєва у березні 1944 року.

2 серпня у м. Одесі біля меморіалу жертв геноциду ромів у Прохоровському сквері було проведено заходи до Міжнародного дня голокосту ромів.

У Полтавській області бібліотечними закладами були організовані книжкова виставка «Романія на просторах України», перегляди літератури «Правда та вигадки про циган», «Циганська доля – що вітер в полі», «Самобутня ромська культура», а також проведено народознавчу годину «Роми України – національна символіка, традиції, звичаї», під час якої відбулися виступи ромських аматорських колективів.

У бібліотечних закладах Рівненської області впродовж 2017 року  було оформлено тематичні полички «Роми – одна з народностей України», «Роми України: із минулого в майбутнє», «Роми України: традиції та культура», «Роми – одна з національностей в Україні», тематичні виставки: «Роми України», «Традиції та обряди ромів». Проведено інформаційні години: «Невідомі сторінки з життя ромської спільноти», «Роми України в різні історичні періоди», «Циганський етнос на карті України», «Роми в Україні: сучасний стан, права та обов’язки», а також оформлено тематичні полички «Роми – одна з народностей України», «Роми України: із минулого в майбутнє», «Роми України: традиції та культура».

2 серпня за сприяння Херсонської облдержадміністрації, Херсонської обласної філармонії, Ромської ради України та Херсонського єврейського благодійного-громадського Центру «Хесед Шмуель» проведено концерт-реквієм «Пам’яті жертв голокосту ромів».

У бібліотечних закладах Харківської області були проведені інформаційно-просвітницькі заходи – «Мандрівний народ» (м. Ізюм) та «Романіпен: роми як нація» (м. Люботин).

Чернігівською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. В.Г. Короленка було організовано книжкові виставки «Роми в Україні: досягнення, виклики, можливості»,  «Роми України: традиції та культура» та викладку літератури «Ромська національність – культура, звичаї, традиції».

Ніжинським коледжем культури і мистецтв імені Марії Заньковецької було організовано книжково-ілюстраційні виставки «Вільна душа кочового народу» та «Роми в різні історичні періоди», а також перегляд фільму «Сім історій успішних ромських жінок».

На базі Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського відбувся колективний перегляд документальних фільмів про життя і побут ромів, організований головою ромської громадської організації «Романо дром» М. Казанською. До участі у заході була запрошена науковець та дослідник ромської проблематики Н. Зиневич.

У Чернігівському музичному училищі ім. Л.М. Ревуцького було проведено теоретично-практичний семінар «Традиції виконання циганських народних пісень в супроводі гітари».

Бібліотечними закладами Черкаської області було організовано: пізнавальну годину «Звичаї та обряди ромів», книжкові виставки «Традиції та звичаї ромів» та «Циганська народність», інформаційні години «Особливості ромської культури», «Цікаві факти про циган», «Видатні роми: таланти без національних обмежень», історичні віражі та каскади цікавих повідомлень «Мандрівний народ: роми на українських теренах», «Нація оповита таємницями та легендами».

 

До пункту 50

Сприяти утворенню і діяльності студії позашкільної освіти та дозвілля музично обдарованих дітей ромської національності за такими напрямами, як хореографія, музичне та вокальне мистецтво при Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості

 

При Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості продовжує діяти студія позашкільної освіти та дозвілля музично обдарованих дітей ромської національності за напрямами: хореографія, музичне і вокальне мистецтво.

 

До пункту 51

Сприяти участі ромських аматорських колективів у міжнародних культурно-мистецьких заходах

 

Закарпатською облдержадміністрацією було надано фінансову підтримку на забезпечення участі хореографічного колективу ромського танцю «Ром Сом» у ІХ Міжнародному фестивалі ромського мистецтва, що проходив у травні в м. Печ (Угорська Республіка). Фінансування витрат здійснювалося за рахунок коштів, передбачених в обласному бюджеті  для реалізації Програми розвитку культури і мистецтва в області на 2016-2020 роки.

 

До пункту 56

Сприяти у висвітленні державними аудіовізуальними засобами масової інформації питань життєдіяльності ромської національної меншини, заходів щодо забезпечення її захисту та інтеграції в українське суспільство

Закарпатська облдержадміністрація інформувала, що питання життєдіяльності ромської національної меншини, заходи щодо забезпечення її захисту та інтеграції в українське суспільство висвітлювали комунальні засоби масової інформації області.

Так, обласна газета «Новини Закарпаття» опублікувала матеріали:

            «Книгу про жорстоку долю ромів презентували у Виноградові» (№ 7 від 31.01.2017);

            «Роми атакують ЦНАП, бо змінено порядок призначення допомоги на дітей» (№ 17 від 07.03.2017);

            «Про можливості безоплатної правової допомоги мають знати всі, в тому числі й нацменшини краю» (№ 23 від 28.03.2017);

            «У Міжнародний день ромів запускали вінки» (№ 27 від 11.04.2017);

            «Ромам потрібні паспорти, хоча й свідоцтв про народження вони часто не мають» (№ 43 від 20.06.2017);

            «Ромських дітей до школи готували в соціальному центрі» (№ 61 від 22.08.2017).

Ромську проблематику висвітлювали також й районні засоби масової інформації, а саме газети: «Вісті Ужгородщини», «Вісник Берегівщини», «Вісті Свалявщини», «Новини Виноградівщини», «Вісник Хустщини», «Зоря Рахівщини», «Нове життя», «Народне слово», «Дружба», «Голос Верховини», «Верховина», «Карпатська Зірка».

Крім того, двічі на тиждень (по вівторках і п’ятницях) на телеканалі Закарпатської філії ПАТ НСТУ «Тиса-1» продовжувала виходити телепрограма «Романо джівіпен» («Ромське життя»), що висвітлює  важливі події життя ромського населення не тільки Закарпаття, але й України. Основне завдання програми – показати широкій громаді життя ромів без упереджень, стереотипів та прихованої «мови ворожнечі», об’єктивно подавати інформацію про ромів, які намагаються інтегруватися в українське суспільство, надати можливість представникам ромської національності відверто говорити про свої проблеми щодо освіти, охорони здоров’я, працевлаштування, паспортизації.

Одеська облдержадміністрація повідомила, що друковані засоби масової комунікації області висвітлюють ромську проблематику, а також інформацію про програми соціально-медичної допомоги, проекти пільгового кредитування, умови придбання та будівництва житла. Серед таких публікацій: «А суд поки що мовчить», «Коли слово барона – закон», «Роми вчора і сьогодні», «Відкриття ромського правозахисного центру» («Одеські вісті»), «Про Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» («Наддністрянська правда»), «Процес інтеграції ромів в українське суспільство» («Слава хлібороба»), «Ромська меншина в Україні» («Єдність»), «Ромській національній меншині – більше можливостей» («Наддністрянська правда»), «Незалежно від статусу та етнічного походження реєстрація народження для всіх дітей» («Степові зорі»).

Одеська філія ПАТ НСТУ забезпечує висвітлення в інформаційно-аналітичних телерадіопередачах заходів ромської національної меншини в Одеській області. Протягом 2017 року було підготовлено 4 передачі за участю керівників ромських організацій.

У Полтавській області виконання заходів з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року висвітлювалися: Полтавською філією ПАТ НСТУ (програми «Акценти», «Телетижневик», «ПТН» та «Панорама»), TOB «Студія «Місто», телеканалом «ІРТ-Полтава», інформаційним агентством «УНН-Центр», обласним комунальним інформаційним агентством (ОКІА) «Новини Полтавщини», Інтернет-виданнями «Полтавщина», «Репортер», «Полтава сьогодні», «Коло», «Трибуна».

Рівненська облдержадміністрація повідомила, що на офіційному веб-сайті облдержадміністрації, у друкованих та електронних засобах масової інформації були розміщені такі публікації: «Засідання круглого столу з нагоди Міжнародного дня ромів в рамках реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» (Інтернет-сайт «Такеінфо», 12.04.2017); «Заохочення ромів щодо реєстрації дітей» (Інтернет-портал «ЧаРівнеІнфо», 15.08.2017, Інтернет-сайт «ВСЕ», 22.10.2017); «Засідання круглого столу на тему: «Толерантність: об’єднуємо зусилля» (Інтернет-сайт «Такеінфо», 13.11.2017).

Харківська облдержадміністрація повідомила, що у 4-х випусках газети «Знамя труда» та на сайті міської ради м. Первомайський були опубліковані матеріали щодо забезпечення прав ромської національної меншини. Подібні матеріали публікувались у друкованих виданнях Борівського, Зачепилівського, Золочівського, Красноградського, Краснокутського, Куп’янського, Лозівського, Первомайського, Печенізького, Шевченківського районів області.

У Черкаській області місцевими друкованими та Інтернет-виданнями було опубліковано такі матеріали: «У Черкасах обговорили питання забезпечення доступу ромів до ідентифікаційних документів та документів про державну реєстрацію актів цивільного стану“ («Міграція», 09.08.2017), «Володимир Бамбула: Про освіту ромів, міфи, ворожіння та баронів» («Вечірні Черкаси» від 22.11.2017 № 47 та «Прочерк», 18.11.2017), «Черкаські вчителі прослухали лекції з протидії антисемітизму та ромофобії» (сайт газети «Нова доба», 11.12.2017).

 

 

 [1] Оперативні данні обласних державних адміністрацій.

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України