українська російська англійська

Заява Міністерства культури України щодо конфронтаційної риторики в публікаціях на сайті "Союз православних журналістів"

29.03.2018 | 12:50

При проведенні Міністерством культури України моніторингу засобів масової інформації, зокрема інтернет-ресурсів, було відзначено загострення конфронтаційної риторики в деяких оприлюднених на них публікаціях та повідомленнях. Мінкультури, як орган, відповідальний за формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері релігії, здійснюючи системний моніторинг та відстежуючи ситуацію у релігійній площині, зобов’язаний реагувати на подібні випадки.

Вказану вище конфронтаційну тенденцію можна спостерігати, зокрема, на сторінках інтернет-видання "Союз православних журналістів" (далі СПЖ). Показовою у цьому сенсі є публікація: "Бог наказал захватчиков, – свидетельница захвата храма УПЦ в Катериновке" від 26 березня 2018 р.  // http://spzh.news/ru/news/52254-bog-nakazal-zahvatchikov--svidetelynica-zahvata-khrama-upc-v-katerinovke  тощо.

У згаданому матеріалі звертає на себе увагу відсутність журналістської безсторонності та об’єктивності щодо подачі інформації, а також свідома його спрямованість на розпалювання ненависті та плекання дискримінаційних підходів до віруючих інших релігійних організацій. Показовою у цьому сенсі є як сама назва публікації, так і її контент, в яких домінує свідомо упереджене ставлення до представників УПЦ КП. Зокрема вживається контраверсійна риторика: "Бог покарав загарбників; захоплювали храм в Катеринівці, храм уже був захоплений, били семінаристів; прихильники Київського патріархату і «Правий сектор» захопили Свято-Георгіївський храм УПЦ 21 вересня 2017 року", а також утверджується категорична думка про нібито Божу кару для тих віруючих православної громади, які вирішили на основі вільного волевиявлення змінити юрисдикційну підпорядкованість храму: "Багато хто із активістів, які забрали храм відчули на собі наказання Боже … чоловіки хворіють, в одного простата, одного інсульт розбив. Жінка яка зірвала з батюшки хреста два раза руку зломала, корова її була побила на тому місці біля церкви, потім мама її померла  хоча і старшого віку. Були випадки, заходить чоловік в сарай, а там корова догори ногами, потім дивиться в криниці води не має. Одна жіночка … захворіла туберкульозом. Активісти там – інтелігенція" (Цит. за: Відеоматеріал: "Активісти, що забрали храм, відчули покарання Боже" з 3:24 по 4:32 хвилини [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://spzh.news/ua/news/52254-bog-nakazal-zahvatchikov--svidetelynica-zahvata-khrama-upc-v-katerinovke).

Зазначену публікацію на сайті СПЖ можна сприймати, як продовження вже існуючої не один рік односторонньої інформаційної кампанії у ЗМІ щодо висвітлення подій 21 вересня 2015 р. у с. Катеринівка Тернопільської області, що, серед іншого, спрямована на дискредитацію зусиль української влади щодо нормалізації і гармонізації міжцерковних стосунків за умов відкритого військового протистояння та збройної агресії Російської Федерації.

Вищезазначені тенденції ображають почуття віруючих УПЦ КП, підбурюють і провокують частину православної спільноти України і, у зв’язку з цим, можуть бути розцінені як свідоме налаштування віруючих УПЦ проти інших християнських спільнот, які діють на законних та рівноправних з ними підставах в Україні, як пропаганда середньовічних принципів релігійної виключності, свідоме роздмухування релігійної конфліктності у нашій державі.

Це також посилює міжконфесійну напругу в Україні, в православному середовищі, вносить деструктивний характер у релігійне співтовариство в цілому, сприяє появі додаткових осередків внутрішньої міжправославної напруги та протистояння (в умовах зовнішньої дестабілізації мирної ситуації в країні), що, в результаті, деструктивно впливає на стабільний та поступальний розвиток релігійного середовища країни.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України