українська російська англійська

"Культура і культурна спадщина у центі урядового порядку денного" - Євген Нищук

12.04.2018 | 13:39

У Харкові розпочав роботу міжнародний семінар «Культурна спадщина як ресурс розвитку. Можливості в рамках європейських програм», ініційований Міністерством культури України в рамках Року охорони культурної спадщини.

 

 

Міністр культури України Євген Нищук  відзначив важливість проведення такого поважного форуму  в контексті  оголошеного в Україні  спільно з Європою Року культурної спадщини а також визнання провідної ролі  культури в об’єднанні людей, консолідації та єдності суспільства.

«Сьогодні ми дізнаємось про те, як культурна спадщина може стати  ресурсом розвитку та, знайомимося  з європейським досвідом. Зараз Мінкультури докладає усіх зусиль для того, щоб культура і культурна спадщина знаходились у центі урядового порядку денного, оскільки це значною мірою сприяє зміцненню соціальної згуртованості суспільства  та є  важливим фактором сталого розвитку країни. Ті проблеми і виклики, які ми  сьогодні обговорюватимемо під час семінару, є багато в чому спільними з нашими європейськими партнерами. Особливо в час глобалізації, коли культуру можуть використовувати як пропаганду. Разом з тим, ми маємо і певні особливості – військова агресія з боку РФ.  Перед нами постали виклики, які потрібно спільно вирішувати, адже вони можуть виникнути будь-де, в будь-якій країні світу. Перед нами стоїть важливе  завдання - захистити в умовах окупації та анексії культурне надбання не  лише України, а й всесвітньої  спадщини. І я щиро вдячний, що в цих процесах ми маємо важливих партнерів», - наголосив Євген Нищук.

 

 

Він також повідомив, що на  численні звернення Міністерства культури  до міжнародних організацій, зокрема, до штаб-квартири ЮНЕСКО та  ІСОМ, виконавча рада ЮНЕСКО ухвалила рішення щодо розміщення моніторингової місії  в Криму, де  існують серйозні загрози для збереження об’єктів  культурної спадщини - заповідника «Херсонес Таврійський», Ханського палацу у Бахчисараї, Генуезької фортеці в Судаку та інших.

 

Окремо Міністр культури відзначив низку стратегічних цілей -  покращення якості культурних послуг на місцевому рівні у контексті децентралізації, створити умови для культурного лідерства та розвитку управлінських навичок, виробити ефективний механізм мотивації до творчості та розвитку сучасного мистецтва, розробити ефективну систему фінансової підтримки і, що найбільш актуально цього року – охорони та розвитку культурної спадщини, збереження культурного розмаїття кожного регіону. Серед іншого Мінкультури ведеться системна робота  в частині проведення практичних семінарів та реалізації проектів, щодо  збереження і розвитку культурної спадщини.

 

«Радий підтвердити, що Україна повністю «в європейському тренді» у сфері культурної спадщини. Протягом 2018 року, який уся Європа відзначає як Рік європейської спадщини, ми також плануємо реалізувати багато заходів, при цьому наполегливо працюючи над охороною, збереженням та реставрацією нашої спадщини. Цього року ми плануємо приєднатися до програми Ради Європи Культурні маршрути вже у якості повноправного члена, наразі Міністерство культури України робить усі необхідні для цього кроки. Вважаю, що саме цього року, коли уся Європа відзначає Рік європейської спадщини, це стане особливо символічним для нашої країни, адже Україна буде представлена на культурній і туристичній мапі Європи повною мірою», - говорить Євген Нищук.

 

 

Він  також нагадав про цьогорічну конференцію міністрів культури країн Ради Європи, яка проводилася напередодні Всесвітнього економічного форуму у Давосі, де Міністр культури представляв Україну. Основною темою конференції було визначено баукультур – культуру урбаністичну, культуру середовища проживання, культуру архітектури, де непересічну роль грає саме культурна спадщина в усіх її аспектах.

 

«Ми свідомо обрали FABRIKA.space місцем проведення нашого семінару. Фабрична будівля 1933 року, індустріальна спадщина, довгий час занедбана, отримала нове життя і стала прикладом розумного та дбайливого використання , а також прикладом того, як приватна або громадська ініціатива з ревіталізації  міської спадщини згуртовує навколо себе людей. Всі вважають, що культурна спадщина це щось давнє, тисячолітньої давнини. Насправді ж культурна спадщина, зокрема, на Харківщині, це унікальний спадок 20-років. Ми маємо по іншому переглянути ці процеси. І думаю, що сьогодні ми обговоримо нові можливості, зокрема, це технологічні та  інноваційні речі, які інакше представлятимуть нашу культурну  спадщину», - наголосив Міністр культури.

 

Голова Харківської ОДА Юлія Світлична з приємністю відзначила проведення важливого міжнародного заходу саме у Харкові.

«Це дуже символічно, адже Харків постає на кордоні миру і війни. Сьогодні ми можемо завдяки злагодженим силам суспільства, що надають можливість заспокоїти ситуацію і рухатися вперед, розмовляти і про культурну спадщину», - наголошує  Юлія Світлична.

 

 

«Харківщина дуже різноманітна, яскрава та багата на культурні здобутки. Мені приємно, що вся Україна відкриє для себе нові можливості, нові обрії, поділиться своїм досвідом і познайомиться з європейським досвідом».

 

Упродовж дня, під час семінару  відбудеться презентація програм, ініціатив та проектів Європейського Союзу та Ради Європи – «Європейський рік культурної спадщини», «Ініціативи Ради Європи в сфері культурної спадщини»,  «Європейські культурні маршрути», спрямованих на поширення обізнаності про культурну спадщину як важливий ресурс розвитку регіонів та як основу соціальної згуртованості місцевих громад. А також у рамках події будуть представлені кращі європейські та вітчизняні практики -  Рамон Монте, координатор культурного маршруту «Prehistoric Rock Art Trails» (Іспанія);  Віктор Соренссен, координатор культурного маршруту «JewishHeritage» (Іспанія); Кароліна Фішер, директор культурного маршруту «Via Regia» (Німеччина); Еліса Джованетті, президент культурного маршруту «ATRIUM» (Італія); Євген Забарило, голова ГО «Культурна платформа Закарпаття» (Україна);  Федір Бойцов, голова ГО Pixelated Realities (Україна); Петро Вихопень, міський голова Жовкви (Україна) та інші.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України