українська російська англійська

Фестиваль "Історія.UA" - історичні сенсації у Запоріжжі

14.05.2018 | 08:37

У Запоріжжі відбувся фестиваль „Історія.UA”, започаткований Українським інститутом національної пам’яті. Фестивальні заходи відбувалися на кожному поверсі у Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці, на площі перед бібліотекою, а також у ККЗ ім. О. Довженка. Цьогоріч фестиваль присвячений Дню пам'яті та примирення у Другій світовій війні.

 

 

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації Владислав Мороко розповів:

- Гасло фестивалю – „Історія без брому і нафталіну”. Український інститут національної пам’яті та запорізькі організатори зібрали величезний масив інформації, який цього року презентовано в Запоріжжі у популярній, яскравій, невимушеній формі. Фестиваль вперше відбувся у столиці минулої осені, а цього року він став мандрівним, і перше місто, куди завітав – Запоріжжя. І це не випадково, це результат плідної співпраці з Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації – спільно підготовлено дві збірки „Усна історія російсько-української війни 2014-2016” та „Майдан від першої особи”, презентація яких також відбулася в рамках фестивалю. Щоб наповнити два дні фестивалю яскравими подіями, велику роботу провели співробітники обласного методичного центру культури і мистецтва, обласної універсальної наукової бібліотеки, обласного краєзнавчого музею, творчі колективи міста та області, національно-культурні товариства. В бібліотеці та поруч проходило стільки подій, що можна сказати, ми порушили головний принцип книгозбірні – не порушувати тишу. Бо фестиваль дійсно набув великого розголосу, зламав стереотипи про історію як „кабінетну” науку. Ми впевнилися, що  українці зараз є її творцями, саме тут і зараз. Останніми роками зроблено чимало відкриттів, які показують події в нашій країні без пропагандистських нашарувань та політичних прикрас. Свобода слова дала змогу оприлюднити спогади очевидців, відкриття архівів — оприлюднити раніше невідомі широкому загалу факти. Нарешті заборонена справжня історія України вийшла за рамки професійних кіл та університетських аудиторій і стала популярною та цікавою. Заходи фестивалю відвідали понад три тисячі жителів і гостей міста.

 

 

В рамках фестивалю „Історія.UA” відбулася культурно-мистецька акція „Патріотична весна”, яка традиційно залучає запоріжців до надання допомоги військовим Збройних сил України та Національної гвардії. Також пройшла обласна культурно-мистецька акція „Запорізькі обереги”, яка зібрала неповторні витвори народних майстрів традиційних видів народного мистецтва (українська народна вишивка, ковальство, гончарство, декоративний розпис, народна лялька, бісероплетіння, різьблення та інше), сучасні та авторські роботи. У затінку біля бібліотеки проходили різноманітні майстер-класи.

 

 

 Справді сенсаційними, наповненими історичними відкриттями стали зустрічі з головою  Українського інституту національної пам’яті Володимиром В'ятровичем,  лекція „Російський сепаратизм в період Української революції на Півдні України” який заявив про необхідність поєднання загальнонаціональних та місцевих наративів визвольних змагань. Також сповненими відкриттями були доктора історичних наук, професора Федора Турченка про український герб, розповідь історика Валерія Стойчева про Запоріжжя в роки нацистської окупації (1941 - 1944 рр.) мовою документів радянських спецслужб. Нові сторінки Української революції в Запорізькому краї відкрив кандидат історичних наук, директор Запорізького науково-дослідного центру „Спадщина”,  Юрій Щур.  Чимало нового дізналися слухачі  лекції „Українське православ’я на сучасному етапі”, яку провів Олександр Ігнатуша, доктор історичних наук, професор Запорізького національного університету – він розповів, що питання автокефалії та незалежності держави тісно пов’язані між собою, проаналізувавши спроби України отримати незалежну церкву.

 

 

Під час круглого столу „Без брому і нафталіну. Як відновлювати пам'ять і долати російську історичну пропаганду. Запорізькі виклики”, який провів Владислав Мороко його учасники – кандидат історичних наук, заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак, Юрій Щур, запорізькі журналісти й активні громадські діячі та представниця Інституту суспільних досліджень (м. Дніпро) Ірина Рева – зокрема обговорили процес декомунізації та поставили питання про необхідність деокупації - звільнення від наслідків присутності не лише Радянської, а й Російської імперії у назвах та свідомості. Також мова йшла про звільнення від міфологічних нашарувань, які не мають під собою фактичної основи, а є продуктом пропаганди.

 

 

Було й чимало нових видань, зокрема Павло Подобєд презентував свою книгу про збройну боротьбу за незалежність України у 1917 - 1921 роках „З-під Конотопа до Арізони”. Як цікаво здобувати знання, продемонстрували презентації настільних ігор „Мандрівка Україною”, „Українська революція 1917-1921рр”, „Незалежність”, майстер-клас історика, телеведучого, журналіста Олександра Зінченка. Було ще чимало цікавих зустрічей, лекцій, повідомлень.

Підлітки змогли взяти участь у турнірі з настільної гри, присвяченої Українській революції 1917-1921 років. За словами представника громадської організації „Молодіжний правозахисний агентство” Івана Мінченка, навчальні заклади, громадські організації можуть отримати цю гру безкоштовно, звернувшись до Українського інституту національної пам'яті. Формат настільної гри цікавий і полегшує невимушене сприйняття великого масиву інформації.

 

 

Були й практичні заняття для дорослих. Так, під час презентації з пошуку документів в архівах СБУ заступник директора архіву СБУ Анатолій Хромов провів майстер-клас в якому детально розповідається про те, як самостійно шукати відомості про родичів в архівах.

Активну участь у фестивалі взяли національно-культурні товариства Запорізької області. Зокрема, з лекції керівників Запорізької ромської організації „Лачо Дром” Олексія Падченко та Анжеліки Кругляк присутні дізналися, що роми до Запоріжжя переселилися з Криму, Молдавії, Росії, багато ромів працює вчителями, лікарями, юристами, ромська громада Запоріжжя посідає п'яте місце за чисельністю в Україні та про багато іншого. На лекції було чимало молодих людей, представники ромської громади та національно-культурних товариств.

У концертній програмі фестивалю активну участь взяли вірменська та грузинська громади, також були презентовані різні національні блюда.

 

 

Запоріжці стали першими глядачами фільму „Таємний щоденник Симона Петлюри”, який презентували автор сценарію Михайло Шаєвич та режисер Олесь Янчук. Такі історичні постаті, як Симон Петлюра, повністю спотворені більшовицькою пропагандою, тому творці фільму взялися допомогти людям зрозуміти, хто такий Петлюра насправді. Стрічка так сподобалася, що фінал потонув у оплесках, а зацікавлена бесіда із творцями фільму тривала ще довго після фінальних титрів. А далі, одразу після Запоріжжя, стрічка їде на кіноринок до французького міста Канни.

 

Справжнім могутнім завершальним акордом дводенного фестивалю „Історія.UA” в Запоріжжі став концерт гурту „Гайдамаки” на площі перед бібліотекою. Глядачі співали й танцювали разом з гуртом  Олександра Ярмоли. Це був справжній вибух патріотизму та сучасної української музики, яка ввібрала у себе століття пісенної історії, концерт додав до атмосфери історичного фестивалю дух буремного романтизму й рок-фесту.

 

Інформація надана  Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України