українська російська англійська

Музейна спільнота України розгляне актуальні проблеми ролі музеїв у збереженні історичної пам'яті

07.06.2018 | 19:00

У Національному музеї історії України у Другій світовій війні розпочався дводенний семінар-практикум «Патріотично-просвітницька місія сучасного музею», організований  Міністерством культури України.

Учасниками наукового практикуму  стали близько 200 представників музеїв та заповідників України державної та комунальної форм власності, наукових закладів та установ, органів центральної  та місцевої виконавчої влади, науковці та фахівці музейної справи.

 

 

Основною метою семінару-практикуму є розгляд теоретико-концептуальних аспектів та обговорення основного воєнного темарія новітньої історії України й визначення його репрезентаційних орієнтирів в експозитарному просторі сучасного музею.

За словами генерального директора Національного музею історії України у Другій світовій війні Івана Ковальчука, проведення такого семінару вкрай важливе сьогодні, в умовах воєнної агресії РФ, оскільки платформа семінару дасть можливість знайти відповіді  на актуальні питання та розкрити значення музею у суспільнотворчих процесах.   

«Широке професійне обговорення проблем, заявлених на семінарі, є надзвичайно важливим і актуальним, а обмін досвідом дозволить музейникам, представникам різних регіонів України, вийти на нові рубежі у своїй діяльності. Сподіваюсь, що думки, висловлені під час обговорень, будуть цікавими, корисними та стануть у пригоді в практичній діяльності», - сказав Іван Ковальчук.

 

«Історично-патріотична тематика сьогодні дуже актуальна, вона є життєво важливою для нас і держави, оскільки виховання патріотизму та мужності в контексті історії нашої держави  - це першочергове завдання не лише наших істориків, а й це має бути основою державної політики», - розповідає директор Кортеліського історичного музею (Волинська область)  Микола Михалевич.

 

На думку арт-менеджера, куратора мистецьких проектів Павла Гудімова, цей семінар торкається  найбільш гострих аспектів теми патріотизму.

«Молодь не хоче, щоб їм прямою мовою говорили бути патріотичними, має бути тонка система престижу, створення  того національного культурного продукту, який і буде давати уявлення про гордість за себе, державу, народ і, відповідно, відчуття  патріотизму. Тому я акцентую не на патріотизмі, як продукті, а як на відчутті гідності. Відповідно моя позиція дуже проста, патріотизм - це культура і мені дуже цікаво, як музеї, наша еліта країни,  ретранслюють ці патріотичні меседжі  та  імпульс суспільстві», - зазначає Павло Гудімов.

 

 

Під час семінару учасники  познайомлять з досвідом українських музейників, які акцентують український фактор у патріотично-виховних, експозиційних і наукових музейних проектах і програмах.

У рамках семінару працюватимуть 4 секції, а саме:

Сесія 1: Національно-патріотична місія сучасного музею

Сесія 2: Травматична історія середини ХХ ст.

Сесія 3: Український визвольний рух ХХ ст.: особливості музейних (ре)конструкцій

Сесія 4:  Сучасні події на Сході України: на рації, інтерпретації, репрезентації.

Серед основних завдань практикуму: окреслити магістральні напрями розвитку військово-історичних і краєзнавчих музеїв у сучасних умовах; зорієнтувати музейні інституції на переформатування та осучаснення існуючих експозицій; активізувати освітні програми як перспективну форму національно-патріотичного виховання; сприяти реалізації передових музейних проектів, новітніх інновацій у музейній галузі.

 

«Питання захисту національної ідентичності й культури є значною складовою національної безпеки країни. Нам спільно треба вибудовувати стратегію збереження культурного надбання українського народу, адже одним із важливих напрямів роботи музею є використання та популяризація музейних предметів та музейних колекцій з науковою та освітньою метою. Військово-історичні та краєзнавчі музеї України мають великий потенціал до національно-патріотичного виховання української молоді, важливість здійснення якого важко переоцінити в наш час. Тому узагальнення досвіду українських музейників та привернення уваги державних органів влади та громадськості до можливостей військово-історичних і краєзнавчих музеїв дуже на часі», - говорить Міністр культури України Євген Нищук.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України