українська російська англійська

Реагування на критику: відповідь Міністерства культури на заяву заступника голови Київської міської державної адміністрації Олексія Резнікова

06.07.2018 | 20:51

5 липня заступник голови КМДА Олексій Резніков в інтерв'ю виданню «КиевВласть» заявив, що відповідно до законодавства створення музею на Поштовій площі в Києві знаходиться у компетенції Міністерства культури. Однак воно, за його словами, зайняло пасивну позицію у цьому питанні і не реагує на пропозиції щодо співпраці зі столичною владою.

«Міністерству культури видається, як мінімум, дивною подібна позиція київської влади, оскільки Міністерство давно підтримує музеєфікацію знахідок на Поштовій площі, а також присвоєння йому статусу національної пам'ятки. Тобто підвищення статусу з пам'ятки місцевого значення в пам'ятку національного значення», - таку думку висловила заступниця Міністра культури Тамара Мазур.

Твердження щодо автоматичного настання відповідальності Мінкультури за виявлені в результаті будь-яких досліджень археологічні об'єкти та пов'язані з ними рухомі предмети, не відповідає актуальному правовому полю та є результатом навмисного перекручування фактичного стану справ, вільного – і невірноготлумачення норм законодавства, або недостатньою з ними обізнаністю, що так само не вибачає речника.

Так, згідно з нормами частини першої статті 6 Закону погодження відповідних програм та проектів містобудівних, архітектурних і ландшафтних перетворень, меліоративних, шляхових, земляних робіт, реалізація яких може позначитися на стані пам'яток місцевого значення, їх територій і зон охорони, надання дозволів на проведення робіт на пам'ятках місцевого значення (крім пам'яток археології), їхніх територіях та в зонах охорони, видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам'яток місцевого значення, припинення робіт на пам'ятках, їхніх територіях та в зонах охорони, належить до повноважень органу охорони культурної спадщини Київської державної адміністрації.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 26 Закону музеєфікація пам'яток місцевого значення здійснюються за наявності письмового дозволу органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції, на підставі погодженої з ними науково-проектної документації.

Також, стаття 18 Закону України "Про охорону археологічної спадщини" вказує, що "У тому випадку, коли досліджені елементи археологічної спадщини залишаються на місці (in situ), археолог разом з відповідним органом охорони культурної спадщини вживають заходів щодо їх консервації або музеєфікації".

Враховуючи викладене, станом на сьогодні питання, пов'язані зі збереженням та музеєфікацією археологічних знахідок на Поштовій площі перебувають у сфері відповідальності органу охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації.

 

Тим більше здивування викликали озвучені тези в світлі прийнятого Київською міськдержадміністрацією розпорядження від 28.10.2015 № 1055 "Про збереження, дослідження та консервацію археологічних знахідок на ділянці прибережного міського кварталу Середньовічного Києва на Поштовій площі", а також затвердження Київським міським головою В.В.Кличком в кінці 2017 року (лист КМДА від 06.12.2017 № 006-2662) окремого Плану заходів з реалізації електронної петиції "Врятувати безцінні історичні артефакти та археологічні розкопи на Поштовій площі", що визначали відповідальними виконавцями необхідних заходів в першу чергу саме КМДА, її структурні та підпорядковані підрозділи, а також власне дослідників ("Центр археології Києва"). Тому теза стосовно "пасивної позиції МКУ" та "невиконання зобов'язань" викликає подив та природні запитання щодо дійсних мотивів означених заяв.

 

До того ж, розмежування повноважень органів виконавчої влади унормовані Законами України "Про охорону культурної спадщини" та "Про охорону археологічної спадщини", які містять чітко окреслені сфери компетенції центрального та місцевих відповідних органів.

Оскільки питання, пов'язані з пам'ятками культурної спадщини місцевого значення згідно з нормами Закону "Про охорону культурної спадщини", віднесені до компетенції органів охорони культурної спадщини обласних, Київської міської державних адміністрацій, на звернення КМДА, підписані в тому числі й О.Резніковим, МКУ протягом 2017 року у відповідь на звернення Київської влади надавало необхідні роз'яснення, зокрема, щодо процедури створення нових музейних установ та передачі виявлених розкопками на Поштовій площі рухомих предметів "до музейної колекції наукової установи, яка буде створена Київською міськдержадміністрацією" (цитовано формулювання зі звернення КМДА від 28.11.2017 № 005-1408, лист-відповідь Міністерства від 15.12.2017 № 1495/25/15-17); наказом МКУ від 20.03.2018 № 22 актуалізовано склад робочої групи по врегулювання питань, пов'язаних з завершенням археологічних досліджень та музеєфікацією знахідки на Поштовій площі у м. Києві".

Дана робоча група була створена (з консультативно-дорадчою метою) Міністерством культури України як засіб для надання експертної та методичної допомоги Київській міськдержадміністрації у випадку потреби. При цьому, власне питань, що потребують розгляду та аналізу на засіданнях даної робочої групи, від КМДА до Міністерства з березня 2018 року подано так і не було.

 

Твердження стосовно "розпорядження" чи "контролю" Мінкультури за виявленими в процесі археологічних досліджень, які здійснюються науковцями з підтвердженою відповідним документом кваліфікацією (т.зв. "відкритим листом") рухомими предметами, що походять з археологічних об'єктів, є хибним уявленням про дійсну процедуру виявлення, фіксації, першопочаткової обробки, обліку та передачі до державних сховищ даних знахідок.

Таким чином, кількість, стан та умови зберігання рухомих предметів, що походять з розкопок на Поштовій площі, на даний час достеменно Міністерству (як, загалом, й Інституту археології) не відомі, оскільки, до всього, до зазначеного у дозвільних документах Археологічного музею Інституту археології НАНУ жодна речова знахідка за весь час чотирирічних розкопок на Поштовій площі передана не була.

 

Щодо висловів про "Обов'язок Мінкультури та Кабміну надати статус національного розкопкам на Поштовій площі" та "їх фінансування з держбюджету" слід зазначити, що відповідно до статті 14 Закону України "Про охорону культурної спадщини" занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього, проводяться відповідно до категорії пам'ятки, зокрема, пам'ятки національного значенняпостановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини протягом одного року з дня одержання подання.

Враховуючи процедуру занесення даного об’єкту до Реєстру за категорією національного значення, Мінкультури неодноразово (останні листи: від 10.08.2017 за № 911/10/15-17 та від 02.07.2018 № 1027/10-4/15-18) зверталось до Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) й до Голови Київської міськдержадміністрації особисто, а також під час численних обговорень на спільних нарадах з нагадуваннями щодо надання облікової документації для вирішення питання щодо занесення пам'ятки до Реєстру за категорією національного значення.

Проте станом на 05.07.2018 відповідного подання до Міністерства від Департаменту культури КМДА не надходило.

 

Водночас слід зауважити, що надання статусу "національного" розкопкам, які є процесом пізнання історичного минулого шляхом вивчення решток матеріальної культури, є неможливим з точки зору права у сфері охорони культурної спадщини, оскільки його надають виключно пам'яткам культурної спадщини.

 

Користуючись нагодою, вкотре висловлюємо готовність Мінкультури оперативно розглянути відповідні матеріали у разі їх надходження від органу охорони культурної спадщини Київської міської державної адміністрації, як це передбачено нормативними приписами актуального законодавства.

Тамара Мазур запевнила у готовності Мінкультури виступити арбітром між київською владою, громадою, інвестором і замовником робіт. «Тому що київська влада сама не справлялась з тими завданнями, які поставили перед нею. Сьогодні ми готові підставити своє плече і оперативно та швидко приймати ті рішення, які лежать в компетенції Мінкультури. Але ми їх не можемо приймати самостійно», - наголосила вона.

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України