українська російська англійська

У Хорватії триває експертний семінар на тему "Перехід від освіти до працевлаштування для ромської молоді як ключовий крок ромської інклюзії"

26.09.2018 | 12:30

25-27 вересня  у Хорватія відбувається репрезентативний експертний семінар на тему «Перехід від освіти до працевлаштування для ромської молоді як ключовий крок ромської інклюзії», який організував Офіс у справах ромів та кочівників Ради Європи та Урядовий офіс з прав людини та прав національних меншин Республіки Хорватія у рамках хорватського головування у Комітеті міністрів Ради Європи.Другим із пріоритетів, який Хорватія запропонувала усім країнам-членам цієї найавторитетнішої європейської спільноти держав у часі головування, було акцентування на правах національних меншин. При цьому спеціальну увагу привернено до прав і можливостей реалізації права на інтеграцію для ромської спільноти. У семінарі бере участь більш як півсотні учасників із тридцяти країн, для яких відповідна суспільна проблематика є актуальною, та десятки міжнародних організацій, що у фокусі уваги тримають питання суспільної інтеграції ромської національної меншини.

 

Україна у рамках хорватської зустрічі представлена директором Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрієм Юрашем, який очолює профільний підрозділ системи виконавчої влади у нашій державі та є відповідальним за виконання координаційних функцій стосовно реалізації національної Стратегії інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року. Надзвичайно важливі концептуальні речі для учасників зустрічі були запропоновані п. Торстеном Афлербахом, який є головою спеціального відділу з питань ромів та кочівників Директорату з питань недискримінації Генерального Директорату з питань демократії Ради Європи. Головна частина його презентації була присвячена формулюванню конкретних практичних рекомендацій, які мають привести до реалізації базових принципів посилення суспільної інклюзії ромів через поглиблення освітнього рівня та можливостей працевлаштування для представників ромської меншини. Надзвичайно цікавими та продуктивними виявилися презентації офіційних представників Хорватії, які поділилися існуючим досвідом у площині забезпечення працею представників ромської спільноти. Зокрема, з презентаціями виступили представники Міністерства праці та пенсійної системи, Служби зайнятості, Міністерства науки та освіти, Міністерства демографії, сім’ї, молоді та соціальної політики.

 

Але базовим та унікально корисним виявилась презентації директора Урядового офісу з прав людини на національних меншин Хорватської республіки п. Алена Тахірі, який познайомив учасників семінару з цілою системою заходів, реалізованих Хорватією щодо визначення конкретної кількості ромського населення держави (т.зв. меппінгу ромських поселень), а також проведення дуже ґрунтовних соціологічних досліджень, які відображають реальне становище ромської національної меншини, зокрема параметри освіченості та працевлаштування в їх гендерному та регіональному розрізі.

У перший день роботи семінару відбулася робоча зустріч директора Департаменту у справах релігій та національностей Мінкультури Андрія Юраша із згаданим керівником відповідного профільного підрозділу системи виконавчої влади Хорватії п. Аленом Тахірі. У рамках дискусії та обміну думками було обговорено цілу систему питань, які об’єктивно покликані вирішувати Україна та Хорватія у рамках побудови та реалізації стратегії захисту національних меншин, зокрема у її аплікуванні стосовно ромської спільноти. Зокрема було підкреслено, що поглиблення взаємин з європейськими структурами, які мають відповідні фонди та зацікавлені у просуванні відповідних ініціатив, - це об’єктивно найперспективніший шлях реалізації більшості ідей та ініціатив.

 

Крім того, Андрій Юраш неодноразово наголошував на досягненнях України у ділянці формування відповідних підходів на рівні центральних органів влади, зупинившись на функціонуванні двох профільних робочих груп (з питань освіти та культури, а також з питань забезпечення житлом), що є сформовані у рамках Міжвідомчої робочої групи з питань імплементації Стратегії інтеграції ромської національної меншини в українське суспільство до 2020 року.

Свою ж основну презентацію Директор Департаменту у справах релігій та національностей виголосив у рамках дискусії, ініційованої представником заснованого Радою Європи Конгресу місцевих та регіональних влад Тобіасом Майром, що ставить за мету започаткування цілого ряду проектів, зорієнтованих на  поліпшення становища ромської спільноти в місцях її компактного проживання через застосування механізмів, які є в розпорядженні місцевих органів влади. При цьому Андрій Юраш наголосив на трьох важливих особливостях застосування цієї програми в Україні.

По-перше, на його думку, треба обов’язково мати на увазі, що Україна є однієї з найбільших європейських держав із вражаючою різноманітністю регіональних специфік та особливостей, особливо коли брати до уваги ромську тематику. Тому не можна аплікувати якийсь єдиний і вичерпний підхід до застосування проектних рекомендацій Конгресу.

По-друге, Андрій Юраш наголосив на надзвичайній важливості максимального залучення до всіх форм активності та організаційних ініціатив представників ромських громадських організацій, яких в Україні є більше ста, відповідно до реєстраційних матеріалів, якими володіють місцеві державні адміністрації.

По-третє, відзначив представник Міністерства культури України, плануючи будь-яку активність на регіональному рівні, є дуже важливим передбачити узагальнюючі та репрезентаційні заходи на національному рівні, щоб була можливість поділитися кращими зі здобутих практик та скоординувати діяльність у масштабі держави. 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України