українська російська англійська

Відбулось 16-те засідання Спеціального комітету експертів Ради Європи з питань ромів та кочівників - CAHROM

26.10.2018 | 12:30

У місті  Страсбург відбулось чергове 16-те засідання Спеціального комітету експертів Ради Європи з питань ромів та кочівників - CAHROM.  Українську державу в рамках роботи Комітету представляв директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш.

Особливістю останнього страсбурзького засідання було те, що, як ніколи раніше, українська проблематика чи то прямо, чи в певній опосередкованій формі була присутня майже на всіх засіданнях Комітету, що, в свою чергу, зумовлювало потребу українському представникові кожного разу чи надавати відповідні пояснення, чи представляти позицію Української сторони.

Конструктивною була позиція українського представника, коли вже в перший день засідань Комітету голова хорватської делегації, керівник Урядового офісу з прав людини та прав національних меншин Ален Тахірі, як представник сторони, що організувала широкоформатний експертний семінар на острові Бріюні на тему «Перехід від освіти до зайнятості для ромської молоді як ключовий крок ромської інклюзії», розповів про специфіку, переслідувані цілі та використані підходи в сенсі організації та проведення згаданого заходу. Андрій Юраш і від власного імені, і від імені більшості учасників круглого столу, зібраного у вересні з ініціативи Хорватії, подякував його організаторам за значні та безумовно успішні організаційні зусилля. Крім того, було наголошено, що саме застосований хорватськими організаторами комплексний, багаторівневий  підхід є найбільш продуктивним у сенсі осмислення і пропонування адекватних інтеграційних шляхів, які б стосувалися ромської спільноти. Бо виключне акцентування лише на одному аспектові глобальної теми (наприклад, на освітніх питаннях чи проблемах працевлаштування ромів) є суттєво менш продуктивним, аніж підхід, базований на усвідомленні діалектики взаємопов’язаності різних компонентів стратегії інтеграції ромів. На думку українського учасника CAHROM-у, саме такий методологічний принцип має застосовуватися й у подальшому, якщо ми маємо на меті аплікування якнайплідніших інтеграційних моделей.

 

 

У рамках цього ж засідання, де було представлено хорватських досвід проведення семінару, Андрій Юраш також був змушений відреагувати на виступ російського члена Комітету Сергія Толкаліна, в якому було представлено специфіку російського Плану дій щодо соціально-економічного та етнокультурного розвитку ромів. Хоч виступаючий жодним чином не торкався політичних моментів, які б могли в певний спосіб впливати на розвиток ромської громади, роблячи при цьому винятковий наголос на специфіці та можливостях культурного самовираження ромів у Російській Федерації, про що схвально відгукнулася польський делегат у CAHROM-і, однак з українського боку було зауважено на проблемних питаннях щодо політики Російської Федерації стосовно ромів, зокрема через відсутність продуманої та системної політики стосовно кількох тисяч ромів, які опинилися на російській території, рятуючись від військових дій, спровокованих проросійськими сепаратистами та російськими регулярними військами та найманцями у східних районах Донбасу.

Системні та широкоформатні виступи Андрій Юраш виголосив також протягом третього дня роботи конференції, коли дискусії учасників Комітету були зосереджені навколо обговорення результатів експертних тематичних візитів до Хорватії, Австрії, Нідерландів, Молдови та Франції протягом 2014-18 років. Зокрема, коментуючи результати двох перших тематичних візитів до Хорватії та Австрії, коли увага учасників була зосереджена на обговоренні особливостей застосування та розвитку мови романі та інших мов, якими розмовляє ромська спільнота, постійний представник України при Комітеті подав широку палітру того, які зусилля докладає український Уряд загалом та Міністерство освіти й науки зокрема для збереження і розвитку мови романі в Україні, про розроблені програми на всіх 11 класів з вивчення цієї мови, про два посібники з мови романі для початкових класів, а також про органічні елементи, спрямовані на адаптування елементів ромської культурної ідентичності до навчальних програм з інших курсів (наприклад, історії, музики, навіть фізики та інших точних наук) у регіонах, де значною є чисельність представників ромської громади.

 

 

Структуровану та системну доповідь виголосив представник Міністерства культури України й на наступному засіданні, де мова йшла про підсумки експертного тематичного візиту представників Комітету до Молдови, який був присвячений посиленню елементів ефективної реалізації стратегій щодо залучення ромської молоді до обов’язкової середньої освіти та поглиблення можливостей для її участі в освітніх програмах професійного вишколу.

Жваві дискусії під час засідань Комітету викликали й питання, озвучені з подачі Генерального Секретаря Ради Європи стосовно долучення до роботи Комітету в якості постійного учасника представника Суверенного Мальтійського Ордену та в якості постійного спостерігача – репрезентанта щойно заснованого Європейського Інституту Мистецтва та Культури Рома (ERIAC), базованого у Німеччині.

Як і кожної осінньої сесії, у Страсбургу відбулися вибори нового керівництва Комітету. Зокрема, на своїх посадах було переобрано голову CAHROM-у, представника Монтенегро Татьяну Анжеліч і віце-голову, представника Словаччини Яна Херо. Намість було змінено третього члена Бюро Комітету: ним стала представник Албанії Меріта Ксафай.

Одним з останніх аспектів, узгоджених у рамках роботи Комісії і з безпосередньою дотичністю до України, стало обговорення на узгодження тематики і дат проведення чергових тематичних експертних візитів, що мають відбутися протягом останніх місяців 2018 року та впродовж всього 2019 року. Зокрема, Україна підтвердила своє бажання та можливості організації одного з тематичних візитів наступного року (орієнтовно у червні). Його проблематика буде зосереджена навколо питань підвищення самовідповідальності ромів загалом та ромських громадських організацій зокрема щодо інтеграції у суспільство, перш за все у ділянках освіти, ринку праці , спорту тощо.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України