українська російська англійська

9 листопада - День української писемності та мови

09.11.2018 | 08:17

“Поки живе мова – житиме й народ, яко національність …От чому мова завжди має таку велику вагу в національному рухові, от чому ставлять її на перше почесне місце серед головних наших питань”

Іван Огієнко

 

 

Шановні друзі!

Щиро вітаю вас з великим  для  нашої країни святом - Днем української писемності та мови - одним з найцінніших надбань народу!

Серед різнобарвної палітри державних свят, це свято є даниною одному з найцінніших надбань, створених і залишених нам нашими волелюбними предками, бо саме мова є душею української нації, її генетичним кодом.

Ми маємо безцінний дар - одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу. Для українського народу мова завжди була одним з найцінніших скарбів. В умовах численних окупацій іноземними загарбниками, зберегти мову означало зберегти націю, зберегти нашу українську самобутність.

Це свято традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Нестора-літописця – автора «Повісті минулих літ», визначної пам’ятки вітчизняної культури, яка вважається першопочатком писемної української мови. «Повість минулих літ» – яскраве свідчення того факту, що наша мова – давня й самобутня, неосяжна й багатогранна, з глибоким минулим і, переконаний, не менш величним майбутнім.

Нинішній рік – особливий для розвитку й становлення української мови та зміцнення її державного статусу. Верховною Радою України прийнято за основу в першому читанні законопроект № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». На виконання Указу Президента України від 31.05.2018 № 156 «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України» завершується робота над розробкою Концепції Державної цільової програми всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя до 2028 року.

З метою втілення в життя пріоритетних завдань Уряду Міністерством культури України розроблено проект Стратегії популяризації державної мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава», який найближчим часом буде винесено на розгляд Кабінету Міністрів України. Паралельно розробляється План заходів на виконання Стратегії.

Сподіваюся, що поки наші воїни боронять українську землю на Сході країни, народні депутати України стануть на захист державної мови в стінах парламенту, завдяки чому уже цього року українська мова буде надійно захищена законом, як це передбачено ст.10 Конституції України, а стабільна державна підтримка забезпечить її подальший розвиток та зміцнить комунікативну потужність.

Українська мова пройшла тернистий шлях становлення й розвитку. Чорними літерами викарбувалися на скрижалях її історії  валуєвський циркуляр, грізний наступ сталінської доби, Голодомор – геноцид, штучно організований радянською верхівкою та передсмертні зойки в’язнів Соловецьких таборів, біль закатованих «шістдесятників». Однак, незважаючи ні на які утиски й заборони, наша мова зуміла вистояти й далі розвиватися завдяки багатьом сподвижникам і патріотам різних поколінь.

Висловлюю слова глибокої вдячності всім тим, хто в різні часи стояв на варті українського слова, хто відстоює його дотепер, зміцнюючи позиції української мови в суспільстві. Поки живе мова, доти живе Україна!

 

З повагою

Євген Нищук

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України