українська російська англійська

Картина відомого українського живописця Сергія Васильківського через 75 років повернулась до Харківського художнього музею

19.12.2018 | 16:41

Сьогодні, 19 грудня в Національному заповіднику «Софія Київська» відбулась урочиста церемонія  передачі  твору  видатного українського живописця другої пол.19 – поч. 20 ст. тв. Сергія Васильківського «Етюд з будинком», втраченого Харківським художнім музеєм під час Другої світової війни.

 

 

Міністр культури України Євген Нищук зазначив, що повернення Україні художнього твору яскравого представника вітчизняної пейзажної школи Сергія Васильківського є важливим кроком на шляху поглиблення партнерських відносин України з Німеччиною в частині реституції втрачених та незаконно переміщених культурних цінностей.

«Це непересічна подія в культурному житті українського суспільства, адже це єдиний твір з Харківського музею, що через 75 років повертається до музейного зібрання полотен художника, яке свого часу було подароване митцем Харкову. Зворушливим є й той факт, що на етюді художник зобразив свій будинок»,  - зазначає Євген Нищук.

 

 

«Повернення етюду до рідного музею стало результатом конструктивної дворічної співпраці Міністерства культури України та Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у питаннях повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей у межах багаторічної роботи Змішаної українсько-німецької комісії. Завдяки плідній і конструктивній міжнародній співпраці духовні цінності Української держави повертаються на батьківщину».

 

Тимчасово повірений у справах Федеративної Республіки Німеччина в Україні Вольфганг Біндзайль звернув увагу на те, що передача німецькою стороною картини Сергія Васильківського є гарним прикладом  конструктивної співпраці в частині реституції та поверненні культурних цінностей між двома країнами.

«Нарешті картина повертається до місця свого походження. Сподіваюсь ця подія стане заохоченням до  подальшої ефективної співпраці в цьому напрямку між нашими країнами», - говорить Вольфганг Біндзайль.

 

 

За словами головного зберігача фондів обласного комунального закладу Харківський художній музей Вікторії Кацай, повернення картини Сергія Васильківського є радісною подією для музею, який втратив в часи Другої світової війни понад 70 тисяч експонатів, і серед них, 755  живописних робіт цього митця.

«Доля нашого музею була досить трагічна, музей поніс значні втрати  під час Другої світової війни, серед них роботи Слобожанських митцівСергія Васильківського, Петра Левченка, Михайла Беркоса. На сьогоднішній день  у нашому закладі зберігається  найбільша колекція робіт  Сергія Васильківськогоце 255 творів митця», - розповідає Вікторія Кацай.

 

 

«Я щиро дякую всім, хто долучився до цього процесу та сподіваюсь, що це не останній художній твірякий повертається до музеїв України».

 

Довідково

Наприкінці 2016 року до Міністерства культури України звернулося Посольство Федеративної Республіки Німеччина в Україні з інформацією про те, що під час аукціону в Берлінському аукціонному домі Dannenberg, яка була придбана громадянином Німеччини. Також німецька сторона надала скановані копії лицьової та зворотної сторін картини.

Новий власник картини мав намір її перепродати. У зв’язку з цим, він перевірив вихідні дані зазначеного художнього твору в електронному каталозі втрачених творів мистецтва Lost Art та знайшов інформацію про його ймовірну належність до фондів Харківського художнього музею. При цьому, німецькими експертами було встановлено авторство твору  С. Васильківського.

Згідно з наявним в Мінкультури списком творів колекції Української картинної галереї у Харкові (довоєнна назва Харківського художнього музею), втрачених у 1941–1943 рр., під порядковим номером 805 числиться художній твір С. І. Васильківського «Етюд з будинком» (дерево, олія, 36,5×24 см, 1263 жру). На прохання Міністерства культури України Харківський художній музей надіслав німецькій стороні додаткові матеріали, що підтверджують належність картини до його фондів.

Канцелярія Правлячого бургомістра м. Берліна спільно з Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини протягом майже двох років вела переговори з новим власником твору роботи С. Васильківського про добровільне повернення картини і наголошувала, що повернення цього твору.

27-28 листопада 2018 року у Києві відбулося ХІІ засідання Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. Важливою подією цього засідання стала передача німецькою стороною Україні твору Сергія Івановича Васильківського «Етюд з будинком», втраченого Харківським художнім музеєм під час Другої світової війни. Голова німецької частини Змішаної українсько-німецької комісії Посол з особливих доручень Федерального міністерства закордонних справ Німеччини статс-секретар у відставці д-р Міхаель Янсен урочисто вручив картину «Етюд з будинком» – першому заступнику Міністра культури України Світлані Фоменко.

твом закордонних справ Німеччини протягом майже двох років вела переговори з новим власником твору роботи С. Васильківського про добровільне повернення картини і наголошувала, що повернення цього твору.

27-28 листопада 2018 року у Києві відбулося ХІІ засідання Змішаної українсько-німецької комісії з питань повернення та реституції втрачених та незаконно переміщених під час та внаслідок Другої світової війни культурних цінностей. Важливою подією цього засідання стала передача німецькою стороною Україні згаданого твору Сергія Івановича Васильківського «Етюд з будинком», втраченого Харківським художнім музеєм під час Другої світової війни. Голова німецької частини Змішаної українсько-німецької комісії Посол з особливих доручень Федерального міністерства закордонних справ Німеччини статс-секретар у відставці д-р Міхаель Янсен урочисто вручив картину «Етюд з будинком» – першому заступнику Міністра культури України Світлані Фоменко.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України