українська російська англійська

"Ми здобуваємо перемогу над залишками "совка" і ніколи вже не повернемось до ментальних "колгоспів" - Євген Нищук

21.12.2018 | 16:19

21 грудня  під час «Години запитань до Уряду» у Верховній Раді України  Міністр культури Євген Нищук розказав про основні ініціативи та державні рішення впродовж 2018 року, які суттєво змінили підхід до формування культурної політики в країні.

«Саме цього року в нашій культурі стались події до яких ми йшли усі післяреволюційні роки. Революція Гідності та безневинні жертви Героїв, настанови, які дав нашому Уряду народ – вимагають від нас особливої відповідальності. Саме цього року почали здійснюватись наші мрії: були прийняті рішення, відбувались події, які дали крутий розворот в «системі управління галуззю», - наголосив  Євген Нищук.

«Саме гармонізація  суспільних взаємин за формулою культурні ініціативи – вироблення та прийняття законів – створення механізмів фінансування – здійснення мистецьких проектів, дає сьогодні грандіозний ефект. Ми здобуваємо перемогу над залишками «совка» і ніколи вже не повернемось до ментальних «колгоспів». Створені умови для мистецького самовираження. Держава повернулась обличчям до людей культури, до широкого мистецького середовища. Нарешті ми долаємо хворобу «залишкового принципу!».

За словами Міністра культури, рік був наповнений важливими і доленосними подіями, які супроводжувались прийняттям відповідальних рішень та їх ефективним впровадженням, особливо, в непростих  умовах військової агресії  з боку РФ та окупації  Криму і частини Донбасу. Саме тому значна увага приділялась мистецькій і культурній діяльності на фронті та у прифронтовій зоні, які відвідували не тільки концертні бригади, організовані безпосередньо міністерством, але й згуртована армія артистів-волонтерів.

«Нашим героям, які стримують ворога, боронять нашу землю, ми завдячуємо за можливість жити і творити. Звертаюсь до бійців Збройних сил України, до Національної гвардії, до добровольців-контрактників - Ви не тільки оберігаєте наше життя, наш добробут, можливість наших дітей та онуків ходити до садочків, у школи, вчитись в інститутах, нам усім працювати під мирним небом. Ваша місія – оборона культури! Кожна часточка нашої землі насичена історією. Під землею – культурні шари. На землі – пам’ятки. Наші люди – носії культурних надбань поколінь. Матеріальна і нематеріальна спадщина – увесь грандіозний масив традицій, явищ, подій – саме це Ви захищаєте!» - говорить Євген Нищук.

 

 

Міністр культури України окремо зупинився  на яскравих подіях року, що суттєво вплинули на розвиток галузі культури.  Так, цьогоріч був реалізований  проект  «Малі міста – великі враження» - 8 проектів-переможців із 158 заявлених учасників, під час реалізації перетворилися у своєрідні культурні стартапи. Показали значний культурний спадок невеликих міст та містечок нашої держави, а також  залучили можливості децентралізації для перетворення малих містечок  на самостійні  центри з власним унікальним культурним ресурсом.

Міністерство культури України у співпраці з Goethe-Institut-ом та українським Інститутом культурної політики  розпочало проект Cultural LeadershipAkademy (Академія культурного лідера), спрямованого на підтримку діячів локального рівня з малих громад та міст у здійсненні своєї керівної ролі тощо.

Продовжилась робота по інституїзації Українського культурного фонду, який докорінно змінив систему взаємодії держави та мистецького середовища. Український інститут книги, який очолила президент знаменитого «Форуму видавців у Львові» Олександра Коваль, демонструє свою ефективність -  за підтримки Мінкультури ним було забезпечено участь України у 70-му Франкфуртському міжнародному  книжковому ярмарку.

Визначено переможців конкурсу в номінації «Меморіал Героїв Небесної Сотні» та  архітектурний проект, за яким на Алеї Героїв Небесної Сотні побудують Національний музей Революції Гідності.

Проведена значна робота в частині збереження та охорони нематеріальної культурної спадщини. Міністерство культури підтримало ініціативу громадської організації «Алєм» зробити надбання корінного народу України ближчим до Європи та включило Кримськотатарський орнамент – ОРЬНЕК до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

 

 

У 2018 році Верховною Радою України схвалені  знакові  для розвитку культури Закони України  - про внесення змін до Закону України "Про охорону культурної спадщини" (щодо збереження пам'яток культурної спадщини, внесених до Списку всесвітньої спадщини Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО),  «Про внесення змін до Закону України  «Про культуру» (щодо визначення поняття «креативні індустрії»)»,  а також  «Про внесення змін до деяких законів України у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про державну підтримку кінематографії в Україні".

Урядом була прийнята низка важливим рішень - скасована необхідність розробки історико-містобудівного обґрунтування (ІМО) в тих історичних населених місцях, де в установленому порядку розроблені та затверджені історико-архітектурні опорні плани, це 82 населених місця; затверджено перелік фільмів патріотичного спрямування, для виробництва та розповсюдження яких надається державна фінансова підтримка; створено Всеукраїнський центр вишивки та килимарства; затверджено Порядок здобуття освітньо-творчого ступеня доктора мистецтва та навчання в асистентурі-стажуванні,  а також схвалено проект Закону України «Про приєднання України до Розширеної часткової Угоди про культурні маршрути».

Рік був багатий на знакові та яскраві мистецькі події, важливі для культурного життя та міжнародного іміджу нашої країни - мультидисциплінарний форум «СлободаКульт» (м.Ужгород), концерт Міжнародного проекту «Шляхи дружби. Равенна–Київ» під орудою видатного митця сучасності, диригента Ріккардо Муті (Італія) за участю американського актора Джона Малковича; нагорода за кращу режисуру в конкурсі "Особливий погляд" на 71-му Каннському міжнародному кінофестивалі кінострічки відомого українського режисера Сергія Лозниці «Донбас»; під час Днів культури України у Китайській Народній Республіці. представлення України на найкращих майданчиках Піднебесної: музейному комплексі Гугун (Заборонене Місто) та інші.

«Ми закінчуємо цей рік воістину історичною подією – 15 грудня 2018 року в соборі Святої Софії в Києві відбувся об’єднавчий собор українських православних церков. Собор очолив уповноважений представник Вселенського патріархату — митрополит Галльський Еммануїл. Учасники собору встановили статут та обрали предстоятеля Православної церкви України. Ним став митрополит Епіфаній (Думенко)» – говорить Євген Нищук.

«Загляньте під ялинки у Ваших домівках – там безліч культурних подарунків. Вони наче невидимі… але усе, що нас оточує – і ці креативно прикрашені ялинки, і наші затишні оселі, і наші родини, щоденне спілкування у суспільстві, наші вчинки – усе це культура! Будьмо достойними заповітам пращурів, дивімося з оптимізмом у майбутнє наших нащадків!».

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України