українська російська англійська

Інформація щодо реформування засобів масової інформації, що входять до складу ДП "Національне газетно-журнальне видавництво"

26.12.2018 | 16:14

24 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», яким передбачено вихід органів державної влади інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції.

У сфері управління Мінкультури перебуває Державне підприємство «Національне газетно-журнальне видавництво» до складу якого входило 7 періодичних видань співзасновником яких є Мінкультури (газети: «Культура і життя», «Кримська світлиця» та журнали: «Українська культура», «Музика», «Український театр», «Театрально-концертний Київ», «Пам’ятки України»).

 

Законом передбачено такі способи реформування:

1) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції - у разі відсутності у майні редакції державного (комунального) майна;

2) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з перетворенням редакції членами її трудового колективу у суб’єкт господарювання із збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації;

3) вихід органів державної влади, інших державних органів та органів місцевого самоврядування із складу засновників (співзасновників) друкованого засобу масової інформації та редакції з подальшою приватизацією майна редакції, що перебуває у державній чи комунальній власності, відповідно до законодавства з питань приватизації, якщо трудовий колектив редакції не подає протягом установленого цим Законом строку пропозиції про свою участь у реформуванні друкованого засобу масової інформації;

4) перетворення друкованих засобів масової інформації, заснованих центральними органами виконавчої влади, в офіційні друковані видання.

 

Разом з тим відповідно до зазначеного Закону пріоритетне право визначення способу реформування належить трудовому колективу редакції.

 

29 березня 2016 року колектив ДП «Національне газетно-журнальне видавництво» провів збори на яких вирішив обрати другий спосіб реформування та уповноважив генерального директора Видавництва А.С. Щекуна  на ведення переговорів та укладання угод від імені колективу.

 

Після отримання даного рішення Мінкультури листом від 08.06.2016 № 1258/9-2/14-16 подало Державному комітету телебачення і радіомовлення України список засобів масової інформації, що входять до складу державного підприємства «Національне газетно-журнальне видавництво» для включення до Зведеного переліку об’єктів реформування.

 

Враховуючи, що жодних дій для перереєстрації ЗМІ не було вчинено 27 січня 2017 року трудові колективи редакцій, на вимогу Міністерства культури, провели повторні засідання.

3 лютого 2017 року у Міністерстві культури України проведено нараду під час якої представники редакцій повідомили про прийняття рішень колективів редакцій перетворити засоби масової інформації на окремі суб’єкти господарювання та подали відповідні протоколи засідань.

Відповідно до згаданих протоколів особою, яка здійснює представництво інтересів членів трудових колективів редакцій у реєстраційних органах, з правом надання довіреностей третім особам також визначено Щекуна А.С.

 

Для завершення процесу реформування трудових колективи редакцій на виконання власних рішень мають утворити юридичні особи, з якими Мінкультури укладе договори про правонаступництво.

Такий договір є підставою для подання правонаступником заяви про перереєстрацію друкованого засобу масової інформації до Міністерства юстиції України.

 

Станом на сьогодні завершено реформування лише журналу «Пам’ятки України», трудовий колектив якого червні 2017 року зареєстрував приватне підприємство, уклав з Міністерством угоду про правонаступництво та отримав нове свідоцтво про реєстрацію.

 

Міністерство не має важелів змусити трудові колективи решти засобів масової інформації виконати власні рішення, а численні звернення з проханням щодо цього були ними проігноровані.

Як наслідок, відповідно до вимог Закону з 1 січня 2019 року свідоцтва про їх реєстрацію втратять чинність.

 

Таким чином, Міністерством, зі свого боку, докладено максимум зусиль і процес реформування частини засобів масової інформації, що входять до складу державного підприємства «Національне газетно-журнальне видавництво» не завершено виключно через бездіяльність трудових колективів редакцій.

 

Принагідно інформуємо, що відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» з 1 січня 2019 року фінансування друкованих засобів масової інформації та редакцій з державного та місцевих бюджетів припиняється.

Водночас, статтею 3 Закону визначено, що державна адресна підтримка надається виключно засобам масової інформації для дітей та юнацтва, для інвалідів, спеціалізованим науковим виданням, що видаються науковими установами та навчальними закладами не нижче третього рівня акредитації, і засобам масової інформації, які цілеспрямовано сприяють розвитку мов та культур національних меншин України, а також періодичним виданням літературно-художнього напряму.

Щорічно на вказані цілі у Державному бюджеті України Державному комітету телебачення і радіомовлення України передбачаються відповідні видатки.

Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки творчих спілок у сфері засобів масової інформації, преси, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 № 449.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України