українська російська англійська

У 2018 році Український культурний фонд підтримав реалізацію 297 культурно-мистецьких проектів

09.01.2019 | 15:09

У 2018 році Український культурний фонд  підтримав реалізацію 297 культурно-мистецьких проектів з поданих заявок. Усього на конкурс було подано 716 заявок, 522 з них пройшли технічний відбір, до їх оцінювання було залучено 58 експертів з восьми експертних рад (візуальне мистецтво, аудіальне мистецтво, аудіовізуальне мистецтво, дизайн і мода, перформативне та сценічне мистецтво, культурна спадщина, література та видавнича справа, культурні та креативні індустрії).

Основними пріоритетами діяльності Фонду було визначено – впровадження інновацій, підтримка дебютів, сприяння розвитку освітніх ініціатив, розширення аудиторії через залучення різних вікових та соціальних груп, а також збереження культурного розмаїття та інші. Найбільшу активність проявили розробники проектів із Київської (130), Львівської (34), Одеської (20), Харківської (18), Рівненської (11), Закарпатської (11), Івано-Франківської (9) та Чернівецької областей (8). Серед них : громадські об'єднання, державні установи, комунальні організації, органи місцевого самоврядування, благодійні організації та приватні підприємства.

Зокрема, у 2018 році Український культурний фонд підтримав 42 проекти у секторі перформативного і сценічного мистецтва, з них – 34 індивідуальні проекти, шість – національні і ще два – проекти міжнародної співпраці. До цього числа увійшли театральні фестивалі, гастролі зарубіжних колективів в Україну і українських за кордон, професійні школи, конкурси, тренінги, лабораторії, резиденції, хореографічні фестивалі, інклюзивні та соціальні проекти, одне театральне дослідження, препродакшени вистав, і власне, створення і представлення аудиторії нових театральних постановок. Майданчиком для реалізації яких стали міста Київ, Івано-Франківськ,   Харків, Львів, Одеса, Хмельницький

Серед них прем’єра постановки Тамари Труновою п’єси Наталки Ворожбит «Погані дороги» -  одного з перших театральних висловлювань про війну на сході Україні, що з’явилося на великій сцені українського театру, інсценізація відомого твору Олега Сенцова. «Номери» — розповідь про ув’язнене суспільство, яке намагається побороти свої страхи; показ вистави Burning Doors («Палаючі двері») Білоруського Вільного Театру - історії трьох політв`язнів: кінорежисера Олега Сенцова, художника Петра Павленського та активістки Марії Альохіної, театралізоване свято національних культур, яке втілили закарпатські лялькарі  «Казок веселкове місто»  та інші.

25 проектів у секторі аудіовізуального мистецтва отримали підтримку Українського культурного фонду – це кіновиробництво, кінопокази та кіно освітні проекти, від підготовчого етапу та написання сценарію до презентацій та промокомпаній.

Серед них художній серіал «Цвіт нації» із 10 серій, присвячений видатним постатям у сфері культури і мистецтв; завершення зйомок та монтаж короткометражної  версії документальної стрічки про дитячого реаніматолога «Док на прийомі»; мультиплікаційний серіал «Мандрівка. Україна», перші серії якого вже переглянули понад 100 тисяч глядачів. Написано режисерський сценарій, проведено акторський кастинг, виготовлено ескізи костюмів та макети декорацій, а  також змонтовано тизер дитячого ігрового фільму «Як Марко повернув людям Віру, Надію та Любов». Окрім того, відбулась розробка та концептуалізація . Інтернет-портал про все, що стосується кіно в Україні англійською мовою.

У секторі аудіального мистецтва Фонд підтримав 23 проекти. Так, за підтримки Фонду був здійснений  Всеукраїнський тур Національної заслуженої капели бандуристів України, який тривав 3 місяці та  під час якого було здійснено понад 30 концертів у різних містах України; проведено фестиваль дитячих та юнацьких оркестрів; видано аудіо альбом та монографію-путівник «Симфонії Михайла Вербицького»  та інші.

Також Фондом підтримано 8 проектів у секторі дизайну та моди  - «Із роду в рід», спрямований на популяризацію культурного надбання Закарпатського краю, проведено «Дні традиційного костюма» у Рівному та Стриї, шоу-показ «Екскурсія Україною по подіуму» - презентація єдиної колекції 14  українських дизайнерів  у Варшаві; фестиваль етномоди «Край-Ка» тощо.

За підтримки Фонду були проведено 6 конкурсів – молодих композиторів зі створення національного музичного продукту у галузі опери та балету «Молодіжний Музичний Хаб. Схід Опера – конкурс композиторів», Міжнародний конкурс плакатів  до проведення «Бієнале Довіри», Всеукраїнський хоровий конкурс імені Миколи Леонтовича,  юних піаністів імені Василя Барвінського, молодих трубачів та валторністів імені Мирона Старовецького.

У секторі культурна спадщина підтримку отримали 62 проекти. Так, під час реалізації проекту «Зацифрування Архівної картотеки Інституту української мови НАН України» створено відкритий онлайн-ресурс, де оприлюднено унікальні словникові матеріали; створено інтерактивний веб-ресурс «Монументальні пам’ятки пізнього модернізму Житомира та Житомирською області», доступний двома мовами – українською та англійською; у рамках проекту «Старовинна гравюра – культурна спадщина України» в Одеській національній науковій бібліотеці здійснена оцифровка понад 600 гравюр майстрів 16-19 ст; створено єдиний в Україні віртуальний музей Борщівської вишиванки; в Ужгороді в музеї архітектури та побуту  створено гончарну майстерню  та започатковано фестиваль «Стежками традицій закарпатської кераміки», створено постійно діючу платформу для  культурного обміну та діалогу між Україною та іншими європейськими державами – «Центр Анни Київської у Франції»

Отримали підтримку 30 проектів у секторі література та видавнича справа. Зокрема, видано альманах кримської україномовної  літератури «Гроно», створено дитячу міні-бібліотеку  на базі дитячого центру «РозУмійко», що забезпечить безкоштовний вільний доступ до найкращої дитячої літератури  від провідних дитячих видавництв тощо.

За підтримки  Фонду реалізовано низку освітніх проектів – створено та запущено Першу українську школу театру та кіно; створено «Школу-практикум культурних менеджерів «АРТлабораторія», проведено освітні курси для музейних працівників та інтерактивний тренінг «Як просувати свій культурний продукт» від провідних експертів арт-маркетингу.

У 2018 році за підтримки  Українського культурного фонду було проведено 24 фестивалі, у тому числі, яскраві мистецькі події відбулись у різних регіонах України:  Вінниці (Мультидисциплінарний фестиваль-Air Гогольfest”, який відвідали 7 тисяч глядачів), Миколаєві (фестиваль сучасного мистецтва Mykolaiv Art Week.), Рівне (міжнародний кінофестиваль «Місто Мрії»), Рівненській області с. Хотин (Історико-культурний фестиваль «Погорина», з потужною історичною та мистецькою складовою), Львові (Фестиваль сценографії і сценічного костюму Lviv Quadriennale of Scenography. Preview), Луганщині (Фестиваль театрального мистецтва «СвітОгляд», який представив глядачам Луганщини професійні театральні колективи  з 8 областей України), Житомирі (фестиваль сучасної культури «Жовтень у Жовтні»), Кропивницькому (фестиваль-конкурс дитячої, юнацької та молодіжної творчості «FEST миру, радості, добра», важливою складовою якого стала благодійність), Львівщині (книжково-літературний фестиваль «Трускавецький ЛітФест», в рамках якого відбулось майже 50 подій, які відвідало понад 3 тисяч  осіб), Закарпатті (у рамках відкритого обласного фестивалю ігрових програм «Грайлик» проведені фахові семінари у 9 районах області), Хмельницькому (Літературно-перекладацький фестиваль TRANSLATORIUM), Дніпро/Київ (міжнародний фестиваль «Територія хореографії»), Одеській області смт. Любашівка (виїзний зональний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського «Безмежність української книги»), Хмельницька область ( фестиваль "SATaniv FEST" в рамках проекту «Розвиток культури у Сатанівській селищній ОТГ – інвестиція у людський капітал і конкурентоспроможність громади та регіону»).

Одним із важливих пріоритетів діяльності Українського культурного фонду у 2018-2019 роках стала підтримка інклюзії у сфері культури та мистецтв та розширення аудиторії через залучення різних вікових та соціальних груп. Зокрема, за підтримки Фонду реалізовано інклюзивний проект у селі Жидичин Волинської області – створення сучасної музичної школи і впровадження інклюзивної освіти для дітей з особливими потребами у сфері культури і мистецтв. Планується відкриття п’яти музичних класів за напрямками сопілка, скрипка, акордеон, фортепіано та гітара. У Києві та Вінниці, в рамках проекту Inclusion in Harmony проведено танцювальні вистави за участі людей з інвалідністю. Відбулися безкоштовні покази проекту «Арт-дія-інклюзія», оснащені аудіодискрипцією та розраховані на незрячих дітей. У Львові реалізовано проект «Музей на дотик», що розширить варіанти досвідів, які можуть здобути відвідувачі у музеї.  Гастрольний тур проекту «Ті, хто підкорив темряву» відвідав Литву, його учасниками  стали українські і литовські виконавці з важкими порушеннями зору, які виступають у супроводі естрадно-симфонічного оркестру Національного театру ім. М. Заньковецької.

Завдяки підтримці Українського культурного Фонду у 2018 році учасники Всеукраїнської волонтерської акції «Озвучимо книжки для незрячих», що не володіють власним обладнанням, мали нагоду скористатися орендованими звукозаписувальними студіям. Кожну аудіоверсію книжки відправлено в 64 спецбібліотеки, а також розміщено на сайті «Першої інтернет-бібліотеки для незрячих в Україні». Безкоштовні права на створення аудіоверсій книжок надані «Видавництвом Анетти Антоненко», «Фоліо», «Нора-Друк», «Ніка-Центр».

В рамках проекту «Кіно, доступне для незрячих людей» у Києві проведено навчальний практикум з тифлокоментування, створені тифлокоментарі для актуальних українських фільмів та проведені інклюзивні кінопокази по всій Україні. Планується також створено онлайн-ресурс з тифлокоментування, який міститиме усю необхідну інформацію для незрячих людей про доступні фільми, а також опції про створення тифлокоментарів для представників кіноіндустрії.

Окрім того, протягом року Фонд провів: установчу зустріч та стратегічну сесію, 11 секторальних стратегічних сесій, 6 інформаційних днів у Києві та інших великих містах, І Міжнародний ярмарок грантових можливостей у сфері культури, навчання експертів УКФ (методологія оцінки проектних заявок) та грантоотримувачів (вимоги до оформлення змістового та фінансового звітів). Загалом заходи від Українського культурного фонду відвідали понад 2000 осіб.

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України