українська російська англійська

"Наше завдання привернути увагу очільників ОТГ до культури та її потенціалу, який є важливим ресурсом розвитку людського капіталу" - Євген Нищук

23.01.2019 | 13:21

23 січня, під час засідання Уряду Міністр культури Євген Нищук поінформував щодо діяльності відомства  у напрямку реалізації реформи децентралізації в галузі культури.

 

«Історично склалось, що після проголошення Незалежності України, культура тривалий час знаходилася на «периферії» державних пріоритетів. Натомість, реформа децентралізації влади останніх років в Україні покликана створити безпечне та комфортне середовище проживання для людини в нашій державі, а, тому наразі є вкрай важливим привернути увагу очільників об’єднаних територіальних громад до культури, до її потенціалу, який за розумного використання можна перетворити на ресурс як розвитку людського капіталу в громаді, так і фінансового наповнення місцевого бюджету. Адже в сучасному світі найціннішим є саме людина!», - наголосив Євген Нищук.

 

 

За його словами, реформа децентралізації створила можливості для безпрецедентного розвитку громад та вирішення реальних потреб і проблем населення на місцях. Так, впродовж останніх 3х років Урядом запущено надзвичайно багато ініціатив та реформ, покликаних підвищити якість людського капіталу та створити комфортні умови для життя людей. Міністерство культури теж максимально долучилося до створення належних рівних умов доступу до культурних продуктів і послуг, та можливості творчого самовираження.

 

Зокрема, у 2018 році робота Міністерства була сфокусована на підтримці регіональних та місцевих культурно-мистецьких ініціатив, підвищенні якості кадрового потенціалу сфери культури. Серед іншого, у рамках пілотної ініціативи «Малі міста – великі враження», було реалізовано 8 проектів, спрямованих на популяризацію місцевої культурної спадщини, які відвідало понад 112 тисяч глядачів. Започатковано пілотний проект «Академія культурного лідера», спрямований посилити спроможність культурних менеджерів ініціювати та очолювати зміни в громадах. Тренінги, розбиті на 5 модулів впродовж року, проводяться в 4 регіонах для представників з населених пунктів до 50 тисяч жителів.

 

За словами Міністра культури, команда відомства працює над посиленням ролі культури як майданчика для діалогу між владою, бізнесом та громадою. За підтримки Міністерства проведено низку досліджень щодо особливостей та стану культури в громадах, це репрезентативне соціологічне опитування щодо участі в культурному житті; аналітичне дослідження "Стан та перспективи розвитку соціокультурної інфраструктури в об'єднаних територіальних громадах" на прикладі 28 громад в Одеській області; загальноукраїнське он-лайн опитування щодо якості, доступності та переліку культурних послуг.

 

«Тепер ми значно краще бачимо потреби громад, стан їх культурної інфраструктури і розуміємо потреби в їх соціально-культурному розвитку. З інформацією про культуру можна ознайомитись на сайті Децентралізації, де не тільки зібрано усю нормативно-правову базу в сфері культури, а й накопичуються і поширюються історії успіху громад в сфері модернізації базової мережі закладів та створення інноваційних культурних просторів. Через спеціальний ресурс, розширено доступ до інформації щодо об’єктів нерухомої культурної спадщини», - повідомив Євген Нищук.

 

Окрім того, в рамках підвищення спроможності громад в сфері розвитку культури Міністерство культури працює одразу в кількох напрямах:  в сфері мовної політики та бібліотечної справи: над реалізацією стратегії “Якісні зміни бібліотек для забезпечення сталого розвитку України”; в сфері культурної спадщини: над спрощенням процедури укладення охоронних договорів та системи обліку об’єктів культурної спадщини, а також доповнення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини; в сфері креативних індустрій: проведення Міжнародного Форуму “Креативна Україна”, а також поширення буклетів та методичних рекомендацій серед громад щодо участі в Програмі “Культурні маршрути” Ради Європи, які є доступними українською мовою; в сфері кіно: розробляються методичні рекомендації з розвитку кіномереж у регіонах; в сфері діалогу з громадами: уточнюються потреби громад в якісних та доступних культурних послугах.

 

Євген Нищук звернувся до членів Уряду з проханням підтримати ще одну важливу ініціативу Міністерства культури - проект розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Концепції реформування системи забезпечення населення культурними послугами», який має на меті створити належні рівні умови доступу до культурного продукту та творчого самовираження для всіх громадян України.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України