українська російська англійська

У Києві вшановують пам'ять Героїв Крут

29.01.2019 | 12:24

Сьогодні, 29 січня в 101-у річницю історичного бою під Крутами відбулась урочиста церемонія покладання квітів до Пам’ятного Хреста Героям Крут на Аскольдовій могилі за участі керівництва держави,  учасників бойових  дій на Сході України  та громадськості.

 

Також на Лук'янівському цвинтарі  представники громадськості вшанували пам'ять Володимира Наумовича і Володимира Шульгіна, загиблих в бою під Крути та поклали  квіти до могили українського поета Олександра Олеся, прах якого і його дружини Віри було перепоховані  в Україні у січні 2017 року.

Ввечері цього ж дня у Колонній залі Київради відбудеться пам’ятний Вечір, присвячений Дню пам’яті героїв Крут, під час якого презентують альбом «Пісні Української революції» гурту «Хорея Козацька». А також в Культурному центрі "Кінотеатр "Київ" відбудеться прем’єрний показ художньої стрічки режисера Олексія Шапарєва “Крути 1918”, присвяченої історичній події - Бою студентів під Крутами.

 

 

Нагадаємо, бій під Крутами, відбувся 29 січня 1918 року. У ньому брали участь з одного боку чотирьохтисячний підрозділ більшовицької Червоної гвардії, з іншого - загін київських курсантів і козаків "Вільного козацтва", що в цілому налічував близько чотирьохсот воїнів.

Близько шести годин тривав бій з переважаючими російськими військами, загальною чисельністю близько 4800 осіб.

Після бою, користуючись присмерком, українські війська організовано відступили зі станції Крути до ешелонів. 27 студентів та гімназистів — одна чота - під час відступу потрапили у полон. І наступного дня вони були розстріляні або замордовані. Розстріл студентів під Крутами був одним із перших випадків розправи над полоненими у роки російсько-української війни, яка розпочалася в грудні 1917-го і тривала з перервами до листопада 1921 року. Він показав, що росіяни ведуть цю війну за іншими правилами, адже на фронтах Першої світової воюючі сторони дотримувались міжнародних Женевських конвенцій щодо полонених, за якими останнім гарантувалося життя.

Тіла загиблих студентів і гімназистів з-під Крут були перевезені до Києва, де 19 березня 1918 року урочисто поховані на Аскольдовій могилі.

Відступаючи, крутянці підірвали мости і залізничне полотно і цим затримали більшовицький наступ. Затримавши ворога на чотири дні, вони дали змогу укласти Брест-Литовський мир, що de-facto означав міжнародне визнання української незалежності.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України