українська російська англійська

Мінкультури до Міжнародного дня рідної мови презентувало проекти, спрямовані на популяризацію та утвердження української мови

21.02.2019 | 17:34

Сьогодні, 21 лютого до Міжнародного дня рідної мови відбулася презентація проектів Міністерства культури України, спрямованих на популяризацію та утвердження української мови.

Розпочинаючи зустріч, Міністр культури України Євген Нищук привітав усіх з Міжнародним днем рідної мови, що є добрим приводом для зосередження уваги на мовному питанні та державній політиці в цьому напрямку.

 

«Дату 21 лютого для відзначення Дня рідної мови ЮНЕСКО встановило у пам’ять про трагічні події, які відбулися цього дня в Бангладеші у 1952 році. Тоді жорстко і з людськими жертвами придушили виступ на підтримку бенгальської мови. І щойно вся Україна вшановувала своїх Героїв, які п’ять років тому ціною власного життя змінили хід історії нашої країни. І хоча причиною Революції Гідності було не мовне питання, власне, якби не було цієї Революції, або ж вона не завершилася нашою перемогою, а тодішня влада залишилася б і продовжила свою політику, я, впевнений, що мову б у нас спробували відібрати. Очевидно, що саме завдяки Революція Гідності, ми отримали можливість зберегти та утвердити українську мову як державну, широко впроваджувати її в життя, міняти інформаційний простір.  І сьогодні ми бачимо, що в Україні є чітка державна мовна політика, до формування і реалізації якої долучені всі гілки влади і громадянського суспільства, і ми маємо консолідовану позицію», - говорить Євген Нищук.

 

 

Заступник Міністра культури України Юрій Рибачук розповів про важливі документи, участь у розробці яких бере Міністерство культури і які стануть основою для реалізації державної мовної політики, спрямованої на утвердження української мови. Це законопроект «Про забезпечення функціонування української мови як державної», який наразі прийнято Верховною Радою України у першому читанні, Стратегія популяризації української мови «Сильна мова – успішна держава» до 2030 року, яка вже що вже найближчим часом  буде винесена на розгляд Кабінету Міністрів України , а також активна підготовка Державної цільової програми, спрямованої на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя, створення єдиного культурного простору України та збереження цілісності культури.

 

 «Державна підтримка української мови не обмежується лише створенням документів, деклараціями чи гаслами, а й знаходить своє відображення у цілком конкретних сумах у бюджеті, які спрямовуються на українську культуру, яка популяризує українську мову через книговидання, наповнення бібліотечних фондів, українські пісні, кіно, театр», - зазначає Юрій Рибачук.

 

 

За словами заступника Міністра культури, конкретними кроками, спрямованими безпосередньо на утвердження та популяризацію української мови є реалізація проектів, започаткованих у 2019 році Міністерство культури:  міжрегіональний Форум «PROсвіт»: «Успішне функціонування і розвиток держави: мовна парадигма» та комунікаційно-мистецький проект «МовАрт».

 

«Ці два проекти об’єднує те, що обидва вони спрямовані на неконфліктне утвердження і популяризацію української мови. Такий підхід, безумовно, є більш ефективним, оскільки якесь агресивне нав’язування рідко коли приносить бажані результати. А також спільним для цих проектів є можливість їх масштабування як в просторі – тобто на охоплення всієї території України, так і в часі. Максимальний ефект вони дадуть, якщо повторюватимуться з видозмінами з року в рік і ми бачимо їх саме як складову Стратегії популяризації державної мови, яка розрахована до 2030 року», - сказав Юрій Рибачук.

 

Більш детально про проекти розповіли їх ініціатори  Володимир Наконечний (проект «МовАрт») і  Ростислав Лужецький  (проект «PROсвіт»).

 

«МовАрт» - комунікаційно-мистецький проект неконфліктного мовоствердження та популяризації української мови, спрямований на задоволення широкої суспільної потреби в заходах зі зміцнення державного статусу української мови. Передбачає широкі можливості для участі образотворців, ідеєтворців, держінституцій, навчальних закладів, галерей, музеїв, дизайнерських студій та соціально відповідального бізнесу.

 

Форум «PROсвіт»: «Успішне функціонування і розвиток держави: мовна парадигма» - передбачає проведення впродовж року у чотирьох регіонах України циклу круглих столів-дискусій, де обговорюватиметься той чи інший аспект впливу мови на функціонування та розвиток держави загалом, спрямований на професійні серйозні обговорення в колі фахівців, інтелектуалів. Планується проведення чотирьох круглих столів:  березень – Харків, травень –  Київ, липень – Одеса, вересень – Львів. Перший з циклу круглих столів у Харкові присвячений темі історично-мовознавчого ствердження мови. І, зокрема, постаті великого мовознавця Юрія Шевельова, який народився і викладав у Харкові. Обговорення у Києві стосуватиметься місця і ролі мови в освіті, в Одесі – запрошені учасники дискутуватимуть на тему функціонування української мови в бізнес-середовищі, позиціонування товарів і послуг українською мовою, у Львові йтиметься про способи промоції та популяризації української мови.

 

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України