українська російська англійська

Україна на Венеціанській бієнале сучасного мистецтва: запитання і відповіді

21.02.2019 | 17:41

Україна бере участь у Венеціанській бієнале сучасного мистецтва з 2001 року. Кожного разу формування національного представлення супроводжувалась гучними скандалами, що негативно впливало на імідж нашої Держави у світі. Відсутність чітких критеріїв відбору, непрозора процедура затвердження Куратора/Проекту, нівелювання поняття Комісара як уповноваженої особи урядової інституції, невизначена система фінансування та єдиних правил для митців – все це породжувало систему «ручного» управління та  щоразу ставило під загрозу участь України у виставці в цілому.

Міністерство культури України діє в рамках Регламенту для національних учасників Венеціанської бієнале сучасного мистецтва та дотримується визначених в ньому правил та вимог. (https://static.labiennale.org/files/arte/Documenti/58eia-nat-part-en.pdf) .

 

Яка процедура підготовки до участі України у Венеціанській бієнале ?

 

У 2014 році команда Міністра Євгена Нищука стабілізувала питання наявності українського павільйону, ініціювавши зміни в постанові КМУ від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти». Це дозволило вже двічі ( у 2016 та 2018 рр.) за рік до події знаходити та оплачувати оренду павільйону у Венеції для представлення України, як це прийнято в усьому цивілізованому світі.

 

У 2016 році команда Міністра Євгена Нищука унормувала процедури підготовки до участі України у Венеціанській бієнале з метою встановити та регламентувати єдині та прозорі вимоги щодо процедури відбору Куратора. Ключовим питанням у цьому контексті є сталість процедури, її незворотність і незаангажованість. Було розроблено та затверджено «Порядок відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеціанській бієнале сучасного мистецтва» (від 04.07.2016 №498, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 за № 1032/29162). Цьому рішенню передували експертні обговорення, зокрема, на базі РПР щодо  моделі організації українських національних павільйонів на Венеціанській бієнале .

 

Який механізм формування конкурсної комісії з відбору Куратора національного проекту?

 

У 2018 році команда Міністра Євгена Нищука вперше забезпечила національне представлення у 58-й Венеціанській бієнале сучасного мистецтва  в основній локації  - Arsenale.

Порядок регламентує механізм формування конкурсної комісії з відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеціанській бієнале сучасного мистецтва та організації її роботи та не передбачає оприлюднення інформації щодо учасників, їхніх проектів з детальним описом та розрахунками щодо реалізації, які виявили бажання взяти участь у конкурсному відборі Куратора. Оприлюдненню на офіційному веб-сайті Міністерства культури України підлягає інформація щодо набору кандидатур експертів з метою формування конкурсної комісії з проведення конкурсного відбору Куратора, рішення про конкурсний відбір Куратора національного культурного проекту та результати конкурсного відбору. Зазначена інформація розміщена на веб-сайті Міністерства культури України у розділі «Діяльність», підрозділі «Український павільйон на Венеціанській бієнале 2019 року»

 http://mincult.kmu.gov.ua/control/uk/publish/officialcategory?cat_id=245451158).

 

Як відбувався відбір Куратора національного культурного проекту для представлення України на 58-й Венеціанській бієнале ?

 

У 2018 році до складу конкурсної комісії з відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на 58-й Венеціанській бієнале сучасного мистецтва увійшли Т.Полатайко, Л.Куделя, І.Заболотний, О.Баршинова, Н.Іванова, Н.Космолінська та Л.Смирна.

 

За результатами рейтингового голосування 12.10.2018 конкурсною комісією було відібрано та рекомендовано Міністру культури для затвердження переможця конкурсу Куратора «Відкрита група» (Юрій Білей, Павло Ковач, Антон Варга, Станіслав Туріна). На цьому робота конкурсної комісії вважається завершеною.

 

Міністерство культури щиро дякує членам конкурсної комісії за кропітку роботу, витрачений час, розділену відповідальність, неупередженість під час роботи. Саме існування чесної процедури і дотримання єдиних правил для всіх учасників відбору, повага до експертної думки з боку владних інституцій, відсутність проявів волюнтаризму є ключової метою роботи команди Міністра Євгена Нищука, і не тільки в контексті національного представлення у Венеції.

 

Куратори, які посіли 2-5 місця під час другого етапу відбору, не повідомляли  Мінкультури своїх застережень або незгоди щодо рішення конкурсної комісії.

 

Який проект буде представлено на 58-й Венеціанській бієнале ?

 

Проект куратора-переможця відбору акцентує увагу на нереальності, химерності сучасного світу, підкреслює вагу інтерпретації емоції, міфу, що корелюється із концепцією Бієнале 2019 «Щоб ви жили у цікаві часи». Кураторський проект «Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні» має дві складові, однією з яких є політ над Венецією найбільшого вантажного літака «Мрія». Концепція проекту передбачає, що кількасекундна поява Мрії над Венецією стане джерелом особливої міфології, яка і буде відображена в павільйоні протягом виставки. Суттєвої складової національного представлення є експозиція протягом 6 місяців у павільйоні.

 

На якому етапі  підготовки знаходиться проект ?

 

Фундацією Бієнале затверджено концепцію цьогорічного представлення України як національного учасника, що вважається остаточним рішенням з боку організаторів стосовно країн-учасниць.  У рамках Регламенту для національних учасників Венеціанської бієнале сучасного мистецтва лише після цього  погодження було публічно оголошено куратора -переможця.

Для успішної реалізації творчого концепту Куратора команда Міністра Євгена Нищука, у тому числі, веде перемовини з Державним концерном «Укроборонпром» та Державним підприємством «Антонов» щодо використання літака, а також з владою Італійської Республіки та міста Венеція щодо можливості прольоту літака над Венецією.

Жодна інформація щодо неможливості реалізації кураторської пропозиції «Відкритої групи» в Міністерстві культури  відсутня.

Презентація Національного павільйону відбудеться 9 травня 2019 року (preview), павільйон буде відкритий для публіки з 11 травня по 24 листопада 2019 року.

 

Наступний конкурс з відбору Куратора національного культурного проекту для представлення України на Венеціанській бієнале сучасного мистецтва  відбудеться у 2020 році.

В умовах агресії з боку Російської Федерації, у тому числі в інформаційному просторі, намаганнях агресора зупинити демократичні перетворення в нашій державі, скомпрометувати українську владу, у тому числі не нехтуючи жодними способами, Міністерство культури рекомендує користуватися інформацією виключно із достовірних джерел.

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України