українська російська англійська

"Збереження культурної спадщини в Криму є одним із наших ключових завдань" - Євген Нищук у рамках Міжнародного форуму "Окупований Крим: 5 років опору"

27.02.2019 | 16:08

Сьогодні, 27 лютого у рамках Міжнародного форуму «Окупований Крим: 5 років опору», який відбувається у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал»,  тривають панельні дискусії. Під час роботи трьох панелей обговорюються національні та міжнародні інструменти боротьби за повернення Криму, а також правозахисний дискурс для привернення уваги до порушення прав людини на окупованому півострові.

 

 

Під час свого виступу Міністр культури України Євген Нищук наголосив на безпрецедентному знищенні, в тимчасово окупованому Криму, об’єктів культурної спадщини. Під виглядом реконструкції, окупаційною владою фактично знищуються унікальні культурні осередки - автентичні пам’ятки Ханського палацу та інших об’єктів Бахчисарайського історико-культурного заповідника та Херсонесу Таврійського, який включений до списку світової спадщини ЮНЕСКО. З моменту незаконної анексії АР Крим Міністерство культури України неодноразово зверталось  до міжнародних організацій, зокрема, до штаб-квартири ЮНЕСКО та  ІСОМ щодо порушень РФ норм міжнародного та українського законодавства на тимчасово окупованій території АР Крим. Зокрема, Мінкультури має документальні підтвердження та фото фіксацію проведених масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний №  285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів в місті Бахчисарай і внесений від України до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році.

 

 

Євген Нищук також підкреслив, що Мінкультури  зі свого боку докладає всіх зусиль, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до грубих порушень з боку РФ та сприяти створенню  моніторингової місії ЮНЕСКО для огляду стану цих об’єктів.

«Найголовніше створити  моніторингову місію, яка дасть можливість відслідковувати  злочинні процеси стосовно об’єктів культурної спадщини в Криму. Наразі  зібрані матеріали передаються безпосередньо до Генеральної прокуратури і правоохоронних органів, що дасть  можливість на офіційному рівні  відкрити кримінальні впровадження та захистити культурну спадщину України і не допустити руйнування  унікальних пам’яток», - говорить Євген Нищук.

 

 

«Так, ми тримаємо ситуацію на контролі, але не маємо фактичного доступу до культурних об’єктів, що значно ускладнює нашу роботу в цьому напрямку. Тому подібні майданчики,  як сьогоднішній форум, ми використовуємо, щоб акцентувати увагу світу  на знищенні культурної спадщини Криму, національної ідентичності кримських татар  та етнічних українців на тимчасово окупованих територіях півострова».

 

Нагадаємо, що у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» за підтримки Міністерства культури України відкрився виставковий проект «Дивовижні історії Криму», який представляє півострів як унікальний мультикультурний простір.

Артефакти з колекцій 15 українських музеїв та приватних колекції - коштовні прикраси скіфського золота, зразки зброї та посуду різних періодів, живопис, археологічні знахідки та твори сучасного мистецтва  демонструють унікальні міні-історії цивілізації  Криму.

Виставковий проект дозволить більше дізнатися про традиції, віру, освіту й особливі церемонії народів півострову, наприклад, про символіку чарівної кримськотатарської вишивки чи знамениту кавову культуру кримців. Відвідувачі матимуть змогу  зробити селфі у традиційному кримськотатарському одязі, познайомитись з народними ремеслами на майстер-класах і воркшопах для дітей та дорослих. Протягом виставки заплановано серію лекцій про історію та культуру Криму.

 

 

 

версія для друку

Відео

Fair Play. Free Sentsov.

Фотогалерея

Флешмоб "Музейні таємниці"
Розробник: Корпорація Софтлайн (Україна)
©  Міністерство культури України